| Chlean a întrebat:

De la câţi ani eşti adolescent? Jucam Triviador şi era o întrebare: "La câţi ani eşti adolescent?". Eu am răspuns că la 15 ani şi când colo, cică la 11! E adevărat?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici un raspuns nu este exact, nu exista o varsta precisa. Adolescenta incepe odata cu terminarea pubertatii, la băieți aceasta este între 13-16 ani, la fete este între 12-14 ani, dar există și cazuri de pubertate precoce (începând de la 8-10 ani la fete și 9-11 ani la băieți) sau de întârziere.

| Tera a răspuns:

Adolescenta incepe odata cu pubertatea la fete e in jur de 11-12 ani iar la baieti 13-14 ani.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

La 11 abia începe pubertatea. Adolescenta începe pe la 13 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. De la 13.
Pana la 18-20.
Gandeste-te la cum se zice in engleza.

Thirteen, Fourteen,..., Nineteen.

Teen - terminatie = teenager

Răspuns utilizator avertizat
| TheCuteOne a răspuns:

De pe la 13 ani.

| Greenthrone75 a răspuns:

Daca o luam logic, cam de la varsta de 11 ani suntem adolescenti deoarece fizicul incepe sa se dezvolte(si atunci incepi si clasa a v-a).Dar teoretic de la 15 ani.

| Andreea1923 a răspuns:

Eu cred că adoleşcenţa începe cam pe la 14-15-16 ani, atunci când corpul suferă niste transformari, adica când începe pubertatea

| Anonim013 a răspuns:

Eu stiu ca de la 11 ani esti preadolescent, dar am parit-o la fel pe triviador.

| sofronici2002 a răspuns:

Nu,la 14 ani