| albastrel a întrebat:

Deci. prietenul cel mai bun al prietenului meu ( cum sunahee hee ) are o iubita de 2 ani jumatate, dupa cateva luni de relatie ea s-a mutat la el deoarece statea cu chirie in oras. Mie si prietenului meu ni s-a parut mereu ca este falsa si ca inca mai tine la fostul ei prieten insa nu ne-am bagat niciodata in relatia lor. De cateva luni nu o mai suportam pentru ca face tot posibilul ca atunci cand iesim sa vina la masa noastra si fostul ei prieten, vorbeste la telefon pe ascuns, in plus o data se prefacea ca vorbeste la tel cu o fata si de fapt era baiat, mai mult ca sigur fostul ei prieten. Aseara am participat la o scena foarte penibila : am ajuns la lautari x( (la rugamintile fetei) si bineinteles ne-am pus la masa unde statea fostul ei, toata seara s-au privit si chiar au stat unul langa altul la masa. suntem siguri ca ei sunt impreuna dar nu stim cum sa ii deschidem ochii prietenului nostru, parca a orbit. Ceva sfaturi?

p. s prietenul meu nu a vrut sa ii spuna ce banuieste pana acum pentru ca exista posibilitatea ca el sa o ierte si apoi ea sa-l indeparteze de noi.
Scuze ca v-am retinut cu prostia asta dar chiar nu am ideei :d.

Răspuns Câştigător
nony
| nony a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa fie prevenit, nu sa ii spuneti ( voi ) verde in fata. Dragostea asta e data draq, din prieteni lui vá veti transforma in dusmanii lui.Adevarul doare, dar spus cu putina tactica, amestecat cu un pic de vrajealá s-ar putea sa functioneze.
Daca se va intoarce cu spatele la voi, nu-i nimic, totul va reveni la normal cand isi va da seama ca a gresit (probabil)

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Oricat i-ati spune, o faceti degeaba daca o iubeste neconditionat. Ar fi bine sa incercati in vreun fel atunci cand ii spuneti sa aveti si probe, altfel veti deveni automat dusmani. Cautati sa inscenati ceva prietenei lui. Nu va asteptati sa fie la fel relatia intre voi si el dupa asa ceva. Chiar daca isi da seama ca aveti dreptate. Asta pentru ca va fi o lovitura grea pentru el. Si cred ca ar gandi ca mai bine nu ar fi aflat pentru ca asa ar fi fost fericit. Daca ii sunteti cu adevarat prieteni, va asumati riscul ca el sa va urasca dupa. Insa mai bine asa decat sa stiti ca fata aia isi bate joc de el. Dupa un timp cu siguranta va fi recunoscator, chiar daca pe moment va fi irascibil si va spune vorbe grele. Dar cel mai bine este nu sa ii spuneti, ci sa ii aratati. Sa incercati sa faceti sa vada cu ochii lui, pentru ca altfel va fi foarte greu.

| Flav a răspuns:

Faceti-va datoria de prieteni, chiar daca riscati sa-l pierdeti. Faceti-va datoria morala si incercati sa-i deschideti ochii. Daca se va intoarce impotriva voastra, stati linistiti, mai devreme sau mai tarziu isi va da seama de greseala facuta si isi va cere scuze fata de voi.
Dar stii ce rau e sa-ti dai seama prea tarziu cat de prost ai fost si toata lumea, toti prietenii tai sa fi stiut acest lucru, numai tu nu?
De aia sunt prietenii. Pentru a te trezi la timp cand esti pe cale sa adormi. Faceti-va prietenul sa nu adoarma si dupa sa se trezeasca dupa un cosmar urat, fiindca indiferent de situatie, tot va suferi. Voi hotorati daca-i alinati suferinta, daca o faceti mai usoara. Trecand peste consecintele, voi faceti un lucru bun daca sunteti siguri de ceea ce se intampla. Nu-l lasati sa se afunde, salvati-l, chiar daca riscati sa-l pierdeti. In constiinta si sufletul vostru o sa fiti impacati c-ati incercat sa-l treziti iar faptele voastre va vor fi rasplatite si recunoscute pe viitor.
Succes.

| JeSa a răspuns:

Prieten il poti numi pe cel "ce-ti deschide ochii - atunci cand e cazul", si nu cel ce "iti ascunde - adevarul(vostru, ca el nu-l va considera sa fie si pentru. el)- se afla pe undeva la mijloc"... Iar ca pe el la "orbit dragostea", mi se pare ceva firesc, deoarece baiatul are sentimente puternice vizavi de "fata". Pot spune cu certitudine ca, tot el e cel ce are puterea sa decida - ce e bine si ce nu, pentru. el; asa ca idee, timpul e cel ce le rezolva pe toate, daca e sa graseasca fata, adevarul(sustinerea voastra) va iesi la iveala; cica e o zicala "Ulciorul nu merge de multe ori la apa" - nu-mi ramane decat sa va spun ca,,, el, momentele de suparare, le va trece cu brio, si asta datorita voua, ce nu l-ati tradat! se va resemna, recunoscator -banuiesc- pe viitor, impacat cu ideea ca voi, prietenii l-ati dorit bine. P. S "Prietenul la nevoie se cunoaste"!
Numai bine, Jessy

| Barajag a răspuns:

Un sfat din partea voastra cred ca l-ar ajuta mult pe prietenul vostru si cred ca el nu merita asa ceva de la o fata ca ea, incercati sa-i dovediti ca ceva se ascunde in relatia lor, spuneti-i si fetei ca, daca vrea sa prinda doi iepuri deodata, nu va reusi.Bafta!

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Daca "a orbit", inseamna ca o iubeste sincer. Va trebui sa cantariti bine acest aspect. Totul trebuie facut cu mult tact. Daca doriti sa il ajutati, nu este rau sa incercati, nici neaparat bine, insa este cazul sa va asteptati din partea lui la o reactie mai violenta. Nu intotdeauna adevarul este acceptat, caci de cele mai multe ori doare, mai ales atunci cand este vorba de iubire. Caci iubirea si cu ratiunea sunt invers proportionale. Cu cat una este mai de mai mare amploare, cu atat cealalta este mai neinsemnata. Si mai este un aspect pe care trebuie sa il aveti in vedere: deseori, cei care intervin intr-o relatie, ies ciufuliti. Ai scris ca exista posibilitatea sa o ierte. Te-ai gandit ca poate stie, si totusi o accepta asa? Gandeste-te foarte bine. Este dreptul lui sa aleaga. Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incercati sa-i deschideti ochii pana nu e prea tarziu, demonstrati-i ca "prietena"lui nu e ceea ce pare, aduceti-i dovezi ca tine la fostul prieteni.cu riscul de al pierde de prieten, incercati sa-i spuneti ca ea doar profita de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prieten este acela care nu-ti tolereazareselile, dar nici nu le face publice. ce sa spun.vesnica problema, a minciunii in dragoste. infiderent ce o sa faceti, tot rau o sa cadeti.asa ca, eu cred ca fostul nu are ce cauta intr-un grup de prieteni odata ce e ...fost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alinus.h, daca o iubeste cu adevarat poti sa-i spui orice, va fi inutil. Oricum, daca alegi sa-i spui, fa-o fara sa insisti prea mul. Tu doar ii deschizi ochii si atit, nu incerca sa-l convingi sa faca ceva, lasa-i lui optiunea de a alege ce are de facut. Daca nu faci asa te va uri, daca faci asa nu risti sa-l pierzi de prieten. Oricum revin, daca o iubeste sincer, atunci incercarea ta e inutilawinking

| chester100 a răspuns:

Daca e orbit de acea fata, nu aveti ce-i face, trebuie sa-si dea seama singur, ceea ce e cam greu. Sau sa-i faceti un flagrant fetei si sa vada si prietenul vostru realitatea. Cred ca ti-am fost un pic de ajutor.

| chester100 a răspuns:

Daca el nu intelege acest lucru, nu aveti ce-i face, e orbit de dragoste. Trebuie sa-si dea seama singur de adevar, ceea ce mai dureaza. Mai puteti sa_i faceti fetei un flagrant si atunci prietenul vostru isi va da seama. Sper ca ti-am fost de ajutor.