| MineIsLikeABridge a întrebat:

Din ce este facut fitilul sau ceva asemanator stiti?

Răspuns Câştigător
| nelu13 a răspuns:

Aveti nevoie de : praf de pusca (nu trebuie sa fie de calitate foarte buna, e suficient ca cele trei componente sa fie maruntite si amestecate ), dextrina sau chiar si zahar, sfoara de canepa sau de bumbac ( nu sintetica)
Amestecati 10 parti praf de pusca cu 1 parte dextrina si adaugati apa pana se obtine o compozitie cu consistenta ketchup-ului; apoi introduceti sfoara in amestec si amestecati-o cu solutia de praf de pusca, apoi o scoateti si o frecati intre degete pentru a avea o grosime constanta pe toata lungimea ei. Lungimea o hotarati voi dupa nevoi. pe cine vrei sa arunci in aer?