| sergiu2525 a întrebat:

Dupa un sfert de ora dupa ce deschid calculatorul e ok, dupa aia uniatea face un bazait ciudat, simt ca e ventilatorul.de obieci vara facea asa din cauza caldurii, dar acum, cand e mai frig...cateodata se mai aude si unj carait, eu stiu...nu ma pricep. voi?

Răspuns Câştigător
| 31957319 a răspuns:

Chiar daca nu te pricepi, poti sa il desfaci, si sa iti dai seama de unde provine zgomotul, iar cu ocazia asta, iti recomand sa il si cureti un pic.
Dar daca dai jos capacul, da-l cand ii oprit, si porneste-dupa.
Iar curatarea se face cu el oprit, cu o pensula uscata, nu folosi aspiratorul, caci daca nu te pricepi il poti strica. Verifica ventilatoarele sa nu fie imbibate cu praf.

8 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Sterge toate coolerele, foloseste un compresor de aer pentru a indeparta tot praful si inchide bine capacele unitatii centrale.

| Gabystelistu95 a răspuns:

Verifica mai intai sursa sa vezi ce este neinregula cu ea.

| fabiola a răspuns:

Trebuie curatat de praf in interior!

| cosmon a răspuns:

Curata-l si tu de praf.

| ejaxz a răspuns:

Asa facea si al meu o perioada dar ia trecutbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca se aude un zgomot asa cum spui, atunci e foarte probabil sa fie coolerul, precum au spus si ceilalti. Pentru a rezolva aceasta problema iti sugerez sa desfaci capacul unitatii dupa ce ai oprit-o in prealabil, iar apoi sa ii dai drumu si sa vezi de unde vine acel zgomot. dupa ce ai vazut coolerul ce iti face aceasta problema opreste calculatorul, scoate cablul de la unitate, si incearca sa scoti coolerul de unde este el fixat. Vezi ca este prins in cateva suruburi si mai are o mufa de alimentare pe care trebuie sa o decuplezi cu grija. Mai multe detalii despre curatarea coolerului si ce sa faci pentru a nu mai auzi acel bazait gasesti aici: http://laptopulmeu.net/2010/02/01/calculatorul-bazaie

| uzalex a răspuns:

Cel mai probabil este un ventilator: al procesorului, al sursei sau al placii video. Este recomandat sa il schimbi pana nu s-a oprit de tot pentru a evita incingerea si defectarea vreunei parti componente a calculatorului.

| uzalex a răspuns:

De vina este un ventilator: de la procesor, sursa sau placa video. Iti recomand sa-l inlocuiesti inainte sa se opreasca de tot. Curatatul de praf este bun, insa daca un ventilator s-a defectat, nu va mai rezista foarte mult, indiferent daca e curat sau nu. Daca se opreste, exista pericolul ca piesa care trebuia racita cu ajutorul lui sa se strice, iar asta va costa mai mult decat un ventilator.