| Loly_9853 a întrebat:

E bine/Nu e bine sa fi singur la parinti? Argumenteaza pro sau contra!

12 răspunsuri:
| LuS[z] a răspuns:

E foarte bine.happy
Eu sunt singura la parinti si nu sunt sa zici ca m-au rasfatat.
Am avut parte de o educatie deosebita, Parintii s-au ocupat doar de mine(ca deh frati surori nema laughing ) si e foarte fain big grin

| georginika a răspuns:

Pe de o parte e bine, pe de alta parte nu.Eu sunt singura la parinti si nu imi place. mi-as fi dorit sa am un frate/o sora mai mare cu care sa ma cert laughing, care sa imi dea sfaturi si cu care sa pot iesi.

Dar cand sunt 2 sau mai multi copii in familie, inseamna mai multe cheltuieli si mai multe responsabilitati.Asa ca eu fiind singura inseamna o singura bataie de cap si mi se fac mai multe mofturi. :d

Răspuns utilizator avertizat
| buubi a răspuns:

Teme de vacanta, nu?raised eyebrows

| ~(*.*)....alexutza....(*.*)~ a răspuns:

Nu este bine sa ai frati pentru ca desi se crede ca atunci cand vor fi mari se vor ajuta nu se intampla mereu asta iar pana cand unul trece de 18 ani i se va pareak fac diferente parinti si se va razbuna pe fratior care la randul lui se va comporta urat cu fratele mai mare iar pentru ca parinti isi mai plesnesc copii fratii mai mici vor invata si vor da in cei mari care nu au voiie sa ii loveasca si de cele mai multe ori din cauza fratilor li se "rapesc copilaria" sper ca te-am lamurit...

| Mihai_2777 a răspuns:

Nu e bine sa fi singur la parinti, un frate te poate ajuta oricand(la maturitate) si in copilarie chiar daca te mai certi cateodata si totul trebuie impartit la 2 sau mai multi ...iti poate salva si viata (mie soramea putea sa-mi doneze celule stem) deci conteaza un frate sau o sora

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine...si nu e bine. E bine pentru ca tu esti "rasfatatul familiei". Nu mai ai frati, deci toata atentia parintilor se indreapta spre tine.Si nu e bine pentru ca uneori te simti singur, vrei sa mai ai pe cineva langa tine, sa te joci si tot asahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine.canr ai frati si surori, tii la ei, te ajuti cu ei, ai mereu un sprijin sigur.cand esti singur, te duci la strain dar un frate te intelege altfel.si te ajuta altfel.eu am doi frati si o sora, multumesc parintilor si lui Dumnezeu pentru ei.singur? singuratatea ucide, la un moment dat.si in multe cazuri, au ramas parintii singuri, in urma unor accidente, boli la varste cand nu se mai poate face nimic.si e rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Loly, eram la un moment dat adunati la parinti cu totii, si ne distram, radeam, mancam, la un sprit si un gratar. un vecin singur la parinti, si caruia i se facusera toate mofyurile in viata, merge si le reproseaza alor lui; nu puteati sa-mi faceti si mie un frate sau o sora. uite la ei cum se distreaza si eu stau singur aici cu voi.mama lui ii spune; pai daca aveai, iepurele acela il imparteai cu fratele sau sora si nu-l mai mancai singur.da.il imparteam cu placere.ca erau fratii mei.la batranete e greu sa auzi asemenea reprosuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat mai bine este sa fie varsta cat mai mica intreei

| Alexia_4275 a răspuns:

Crede-ma nu e frumos pentru ca nu poti sa ii vezi in acelasi timp si pentru ca nu poti sa te plangi nimanui.atunci poti ajunge sa faci lucrur de care o sati para foarte rau

| Alexia_4275 a răspuns:

Crede-ma nu e frumos pentru ca nu poti sa ii vezi in acelasi timp si pentru ca nu poti sa te plangi nimanui.atunci poti ajunge sa faci lucrur de care o sati para foarte rau, apoi unul din parinti poate se casatoreste si o sa trebuiasca sa te adaptezi cu un nou parinte.