| eu_5592 a întrebat:

E normal? am 12 ani si nu am nici o prietena doar pe internet straight face nu sunt genul ala acum de fata care e fitoasa si se poarta urat cu prietenii si pe internet cand ma cunosc cu o fata zice"esti super de treaba cred ca ai multi prietenii" straight face nu-i asa am avut o prietena doar ca nu ma mai bagat inseama mai exista prietenii care sa iti fie la greu sa nu te barfeasca sa poti sa te bazezi defiecare data pe el sa poti sa plangi pe umarul lui la nevoie?

Răspuns Câştigător
| GiuliaTamas a răspuns:

Aaaa nu te teme si eu sunt la fel s ieu am 12 ani si nu am avut doar pe mess prietene numa una am avut in realitate si m-a lasat balta daca vrei putem devi prietene bunewinking daca vrei idul meu zi-mi pe privatwinking papa

9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

E normal. Nici eu nu am avut prieteni mult timp si nici acum nu pot spune ca am. Majoritatea sunt din alte orase si vorbesc la telefon sau pe mess cu ei. In oras am putini. Doar cativa amici. O sa ai ocazia sa legi prietenii. Incearca sa cunosti mai bine colegii, cu siguranta trebuie sa fie macar unul, doi care sa fie pe placul tau si iti pot fi prieteni. Prieteni adevarati sunt. Eu cunosc astfel de persoane.

| Razvan a răspuns:

Prieteniile pe internet sunt foarte inselatoare si mai bine nu te-ai baza pe asa ceva.Cuvinte frumoase sunt usor de tastat, insa cuvantul "prieten" e prea mare pentru a-i putea fi atribuit unei persoane cu care vorbesti cateva ore in fata pc-ului.Prietenii reali sunt importanti. Te dezamagesc, te ajuta, te fac sa razi sau sa plangi.Nu conteaza dispozitia care ti-a aduc ci conteaza ca te invata mereu lucruri noi si intresante pe cand pe net in afara de sfaturi data dupa un rezumat superficial al unei probleme nu prea mai ai ce face. E usor sa iti faci prietenii atata vreme cat esti deschis si sincerbig grin

| fluturas a răspuns:

Da, ii normalwinking si eu am tot 12 ani si nu am nu stiu cati prieteni, eu sincer nici nu am incredre, in nimeni straight face in afar de parinti m-am obisnuit sa nu mai am incredere in nimeni big grin si ma inteleg destul de bine cu cativa colegi si fete din scoala big grin, dar niciodata nu am crezut ca poti avea un prieten care sa fie alaturi de tine la bine si la greu, in ziua deazi fiecare e pentru el straight face nimeni nu mai face eforturi sa ajute pe nimeni big grin si cei din jurul tau nu prea au cheful sa-ti asculte problemele,winking am invatat sa trec peste si fara prieteni big grin, decat sa stiu ca am prieteni, persoane e langa mine pe care ii consider prieteni, iar apoi sa ma tradeze, mai bine deloc big grin
si sa stii ca fetele fitoase, care fac scheme din orice big grin si sunt enervante au mai multi prieteni decat o fata fara fite, de treaba -acum nu am vrut sa zic ca ar fi bine sa devii o fata cu fite big grin, ma refer doar la faptul ca probabil esti o fata mai deosebita big grin, cum putine mai sunt, o fata de treaba, fara fite, care pune suflet si ii pasa de ceilalti, de aceea nu ti-ai gaist prieteni, pentru ca nu multi mai sunt ca tine big grin

incearca totusi sa gaseti cu cineva cu care sa te intelegi, de la tine din clasa, din scoala sau din alte scoli big grin ca sa ai totusi cu cine iesi in pauze si afara, nue bine sa te izolezi total big grinwinking kiss oricum sa nu ai incredere f mare in acesti prieteni si sa nu pui asa mult suflet in ce nu trebuie big grin un prieten nu sti niciodata cand te poate dezamagii si apoi poti regreta big grin kiss
inca mai sunt persoane carora te poti plange si sa te inteleaga, sa te sfatuiasca, dar foarte putine big grin, e bine totusi ca ai cu cine povesti si pe mess, dar incearca totusi sa-ti faci si ceva amici cu care sa poti iesi pe-afara :d kiss

| OnWeed a răspuns:

Sunt de acord cu ce a zis @bacemi happy. Si eu te sfatuiesc sa incerci sa iti cunosti mai bine colegii, sigur trebuie sa fie macar unul cu care o sa poti lega o prietenie. Prieteni care sa te ajute la greu, adica prieteni adevarati sunt, dar genul asta de prieteni ii faci in timp si ii gasesti greu, in ziua de astazi majoritatea oamenilor sunt numai pentru ei straight face

| Anonim13265464 a răspuns:

Stiu cum te simnti dar greu iti faci un prieten "la bine si la greu" in ziua de azi, parerea mea

| georgik21 a răspuns:

In primul rand cea mai buna prietena a ta esti chiar TU.Invata sa te bazezi numai pe tine si pe familia ta(nu te va trada niciodata, nu are dc s'o faca) si fi mai increzatoare in propriile tale forte.Sunt sigura ca ai prieteni(si colegii tot prieteni sunt), dar tu cauti o prietena foarte buna.Pentru a o gasi trebuia sa stii sa asculti, sa dai sfaturi, sa ii povestesti tu ce faci in general, ce iti place etc.La 12 ani si eu ma gandeam ca n'am prieteni, nu e nimeni sa ma inteleaga. Dar timpul a trecut si am avut multe prietene bune, cu timpul cu unele m-am certat, m-am simtit tradata, dar vb lu onutzu"te dezamagesc, te ajuta, te fac sa razi sau sa plangi" asa's prieteni, cu bune, cu rele! Deschide ochii si uita'te in jurul tau poate o persoana de abia asteapta sa deveniti prietene, fi sociabila, zambeste si totul va fi cum iti dorestiwinkingbig hug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti o tocilara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asculta si eu am 12 ani si sunt trista si nu mai suport eu te inteleg perfect ce vrei sa spui-prietene am avut dar au inceput sa ma barfeasca si totusi se intreaba parintii mei de ce s-a intamplat asta si crede-ma sunt o fata obisnuita fara fite sper ca te-am ajutat

| Ștrundfărd a răspuns:

Da...este normal dar să știi că ar trebui să-ți faci și tu cât mai mulți prieteni.Să te bagi în seamă mai mult...