Întrebare recomandată | AlyStaN a întrebat:

Este vreun pescar de rapitor? Vreau sfaturi despre lanseta de 240m... este buna pentru rapitor ( clean, biban)? Pot da cu naluci de 3g daca lanseta are putere de aruncare de 15-30g?

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Pentru clean/biban sau alte specii mici de rapitori ai nevoie de bete cu putere mica pentru ca in general nalucile folosite sunt usoare. 2, 40m e in regula, desi as merge pe 1, 80m-2, 10m maxim pentru a nu risca varful la o lanseta atat de sensibila. Depinde desigur si de mulineta, respectiv firul folosit, daca pescuiesti pe rauri sau ape statatoare.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce inseamna 240 m? Lungimea? Ca nu ma pricep.

| Λndrei a răspuns:

Oferă un link cu lanseta. Eu sunt pescar la răpitor, respectiv la păstrăv, lipan și ocazional clean. Presupun că nălucile sunt rotative,(de obicei cea mai bună alegere la clean). Eu zic că poți folosi lansete de până în 2, 10m. Eu am o lansetă de spinning de la Pezon & Michel, clasa M foarte ușoară ce a făcut față cu succes în toate condițiile.
Dacă pescuiești la năluci, mai ales pentru clean biban, lanseta aleasă de tine este puțin cam peste așteptări. Nu ai nevoie de așa ceva.

| DimLight a răspuns:

Sunt niste forumuri de pescari sau niste grupuri de facebook ai mai multe sanse la un raspuns potrivit acolo

| RockForALongLife a răspuns:

Corect a spus DimLight sunt multe forumuri de pescari gasesti mai multe a colo