| MishuCuc a întrebat:

Eu nu am avut niciodata noroc la engleza...in clasele I- IV am prins o profesoara de la care nu intelegeam nimic,iar in a V,la fel, am prins-o pe una de la care chiar nu intelegem nimic! Stiu putina engleza ...cuvintele de baza,verbe,dar nu prea retin cuvintele, mi le zici acum si peste 3 ore le uit. Intrebarea mea este cum sa fac sa mai invat? pentru ca la clasa nu am cum si mai am doi ani pana la liceu! thinking P.S. O sa incep pregatirile cu o profesoara foarte buna peste o saptamana

7 răspunsuri:
| Georrggy a răspuns:

Vorbeste engleza toata ziua si incearca cuvinte noi... la mine merge big grin

| YONTU a răspuns:

Buna! happy
Eu ma aflu in postura ta, dar cu timpul vei retine si tu acele cuvinte punand mana pe carte si repetand cate putin in fiecare zi! Eu sunt intr-a 7-a si nu le am deloc cu engleza, dar la celelalte obiecte sun as! Si oricum maicamea ma va da la pregatire si voi fi si eu un pic mai expert!

| TeddyPaul a răspuns:

Hmmm uite, si eu eram praf la engleza dar m-am apucat de un joc...Dota 2 si am intrat intr-un clan.In clanul asta sunt 4 cehi si am inceput sa vorbesc engleza.De cand sunt in clanul acesta nu am probleme cu engleza deoarece vorbesc in fiecare zi.Nu mi-a fost usor dar cu vointa se poate!

| TCosmin a răspuns:

Joaca jocuri cu story.
Filme trad/netrad
Orice cuv auzi...intreaba-te
Nu fii uituc ci fii increzator.

| laura99mrr a răspuns:

Pai..cand inveti un cuvant nou..incearca sa faci propozitii cu el, sa.i gasesti sinonime si sa faci exercitii. happy

Răspuns utilizator avertizat
| AlexaMatyas a răspuns:

Eu am invatat engleza uitandu-ma la filme fara subtitrare