| alina101 a întrebat:

FUNDA! Cum devine cuvantul fatal adverb?

9 răspunsuri:
| Măriucaaaaaaa a răspuns:

De exemplu "Femeia aceea este fatala.". Raspunde la intrebarea cum era femeia?
Daca vrei sa il pui ca atribut va fi "Femeia fatala". ce fel de femeie?
sper ca ai inteles. puppy dog eyes

| Northern a răspuns:

Prin conversiune ( schimbarea valorii gramaticale ). Fata fatală m-a lovit.(adjectiv). El conduce fatal. ( adverb ).

| alina101 explică (pentru Northern):

Trebuie sa devina adverb adaugand sufix.

| comsacodrut a răspuns:

Adverbul raspunde la intrebarile cum, cand unde

| VannyFeiereisz a răspuns:

Adverbul "fatal" vine din latina, mai exact de la "fatalis", facand referire la un lucru inevitabil, la un lucru teribil. " Incetineste! conduci fatal. "

| Ovy19 a răspuns:

Cand nu determina un substantiv.

| Ovy19 a răspuns (pentru Ovy19):

Si atunci cand determina un verb.De exemplu> A fost fatal ceea ce i s-a intamplat.