| Anonim225 a întrebat:

Am si eu o problema: am luat prima nota mica: un 7 la fizica.Si mama s-a suparat deoarece ma stie de 10 si nu ma mai lasa la calculator(cu toate ca e primul 7 si media imi iese 9).Nu inteleg ce as mai putea face.Sa-i spun ca ma pun pe invatat nu ajuta cu nimic, iar nota oricum nu mai poate fi indreptata.
Ce as putea face sa nu mai fie suparata si sa ma lase la PC?

2 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Părinții vor vrea tot timpul ca odraslele lor să fie peste ei, să-și clădească un viitor și să nu sufere ca ei pentru a le oferi lor tot ce au nevoie. Poate din această cauză mai sunt și exagerări pentru că ei nu înțeleg că oricât te-ai chinui dacă nu poți, nu poți...
Acum sper că nu i-ai ascuns nota că atunci ar cam avea motive.Roagă profesorul/profesoara de fizică să te asculte, să-ți explice ce n-ai înțeles, iar mamei tale spune-i că nu poți fi prefectă la toate, că poate n-ai să faci nimic cu fizica în viață, dar tu tot încerci să înțelegi materia și că ar trebui să aprecieze asta.Ah și poate ajută dacă ai să fii mai ascultător.
O zi bună!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama ta va trebui sa ineleaga ca notele sunt niste nimicuri care indeamna elevii sa fure (sa copieze) sa se certe ("ba, de ce nu imi dai sa copiez dupa tine"?") si exemplele pot continua. Daca e chiar atat de batuta in cap si se supara pentru ca iti iese media 9 atunci chiar nu stiu ce sa zic. O sa ajungi tu la liceu si atunci va trebui sa se obisnuiasca si cu notele proaste.