| anonimmm123456 a întrebat:

Hey! Am de facut la tehnologie un proiect, ce consta intr-o macheta a unui tip de centrala. Daca de exemplu as vrea sa fac o centrala eoliana din ce as
putea s-o fac? Ce materiale sa folosesc?
Cateva idei ar fi foarte folositoare!

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Cred ca ai nevoie de o placa de baza pe care montezi eoliana, poate fi din placaj, mai simplu ar fi din polistiren extrudat. Coloana o poti face din carton mai gros, in lipsa infasori pe cel mai subtire de mai multe.Il lipesti la ultimele infasurari cu aracet sau alt adeziv si-l fixezi pana la uscare cu carlige de rufe la capete, sa nu " fuga" infasurarile. Dupa uscare il tai si-l vopsesti cu tempera gri deschis. Paletele elicei o poti face din tabla de cutii de bere, pe care le fixezi pe un holsurub in unghiuri de 120 de grade si pe care-l infigi in coloana contruita anterior in care dai o gaura la partea superioara. Mai trebuie pus un capac sus, care sa acopere golul ramas in coloana si unul jos.O lipseti de baza din polistiren si poti atasa o lista cu partile componente; gata proiectul.
https://www.google.ro/......ps?/search

1 răspuns: