| gabi13579 a întrebat:

Hey
care sunt jocurile copilariei voastre si cum se jucau?
astept multe raspunsuri

5 răspunsuri:
| SuperMagicSmile a răspuns:

Pai,era un joc numit Broasca in care trebuia sa faci un cerc mare si cel care era "broasca"(nu stiu cum era ales, si nici daca chiar se numea broasca) trebuia sa sara ina sa fel incat sa calce pe cineva pe picior.Si nu aveam voie sa mergem sau sa fugim, trebuia doar sa sarim.Si daca te calca, apoi tu trebuia sa calci pe cineva si asa mai departe.tongue

| BroascaCuElice a răspuns:

Mario
prince of persia

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Eu jucam la tara un joc. Nu mai stiu cum il numeau copii de acolo. Era un joc inventat de ei.
Cand se terminau chibriturile care le foloseau parintii, bunicii, sau daca gaseam pe strada cutii de chibrituri, le taiam si le faceam carti (ma rog ca un fel de carti). Taiam marginile pe care se aprindea chibritul si ramanea doar ce era pe misloc, alea cu firma care a facut chibritul si ce mai scriea pe acolo. Deci, le taiam si faceam cat mai multe. Apoi cautam cateva pietre destul de mari si cat de cat plate. Ei le spuneau "madă". Apoi dupa ce veneau toti copii cu acele carti facute din cutii de chibrituri, le puneam unele peste altele iar noi ne departam cam 10 metri daca nu mai mult. Apoi aruncam cu piatra (madă) si cel care le daramau de pe teanc (era unul destul de mare) acel copil lua cate carti a daramat. Era sa uit! In jurul teancului era facut un cerc iar cartile care le-a daramat si ieseau din acel cerc le lua. Apoi cand dadeau toti pariam pe cat sa punem. Adica cate carti punem acolo. Ca un fel de pot. Acest joc se poate juca si cu un lant. Stiu ca mai jucam eu. Dar cu lantul merge mai bine pe ciment. Noi jucam cu madă pe pietris. Stii cum era la tara. Era destul de distractiv.

| Brainyyuck a răspuns:

Mario. il jucam cu coduri laughing)

| Eu_3237 a răspuns:

Pai "Adevar sau Provocare","Flori, fete sau baieti","Prinselea","Sticluta cu Otrava"