| Gsix a întrebat:

Hey guy's! Este mai scump sa cumperi o bicicleta mountain bike direct sau sa ti-o construiesti din piese cumparate de tine? Mentionati si justificati-va raspunsul. Cel mai complex si mai bun raspuns are o funda si un vot din partea mea. Succes!

Răspuns Câştigător
| Rareshhh a răspuns:

Iti trebuie urmatoarele piese de baza:

-Cadru
-Roţi (sa fie mai subtiri si inalte)
-Furca
-Tije
-Frane
-Suspensii
-Sa (cauta una mai confortabila)
-Camera(ar fi bine sa ai si de rezerva)
-Viteze(nu stiu daca se pun, cum vrei)
-Pedale(sa fie destul de mari sa nu-ti alunece piciorul de pe ele dar nici foarte mari sa nu ajunga la pamant sau sa intre in spite)

Pai important cam atat e, FUNDA?

| Gsix explică (pentru Rareshhh):

Bun, ai fundita puppy dog eyes, sti cum pot monta franele pe disc? ca nu vreau frane normale...

6 răspunsuri:
| Vulpicable a răspuns:

Este mai ieftin sa cumperi una deja facuta, pentru ca producatorii fac bicicletele in masa, si si-au eficientizat costurile.
Din bucati le fac de obicei cei foarte-foarte pasionati, care se pricep la componente si au si cunostinte mecanice. Sa nu crezi ca este ca si cum ai face lego. Ai nevoie de o serie intreaga de unelte ca sa construiesti una si sa nu ti se dezmembreze in timp ce mergi pe ea si sa te ranesti foarte grav. Eu lucrez la Biciclop, un magazin de biciclete care are si atelier de reparatii. Iar mecanicul care lucreaza aici are un atelier intreg cu tot felul de instrumente. Daca esti din Bucuresti poti sa vii sa vezi si sa discuti cu el (poti sa vezi adresa pe site www.biciclop.eu). O sa iti explice cel mai bine, decat sa intrebi pe orisicine pe internet.

Referitor la ce zice Rareshhh, vreau sa precizez ca un MTB nu trebuie sa aiba roti subtiri si inalte). Este recomandat sa aiba anvelope groase si cu crampoane pentru a rezista la socuri, gropi, diverse obstacole (ex: radacini).

| JediMindTricks a răspuns:

Cea mai simpla si utila metoda de ati achizitiona un mountin bike este urmatoarea : ii dai 50 de lei unui tigan si iti alegi bicicleta din ce curte vrei...

| Gsix explică (pentru JediMindTricks):

Mai bine nu raspundeai...

| Rareshhh a răspuns:

Pai acum depinde...
Daca o cumperi tu poate fi ieftina sau scumpa,dar eu zic sa o construiesti din piese, deoarece iti alegi tu piesele, culoarea, etc. Poate fi mai ieftin sau mai scump, depinde de piese acum... Daca te duci la 2 magazine o sa vezi la fiecare preturi diferite fiindca cum am mai zis depinde de piese.

Sper ca te-am ajutat, Funda?

| Gsix explică (pentru Rareshhh):

Si ce piese mai trebuie pentru a imi face un mountain bike... da-mi lista de piese exacte si chiar iti dau funda si vot. puppy dog eyes