| Curioasa12349 a întrebat:

Hey TPU???? As vrea sa ma apuc de Youtube, e oarecum o pasiune, simt ca asta vreau sa fac, dar nu stiu de unde sa incep... am niste intrebari si daca mi-ati putea raspunde as fi fericita ????
1. Care e media de varsta? Spre exemplu eu fac 13 ani in august, pot sa ma apuc de acum sau trebuie sa mai astept?
2. Deocamdata strang bani pentru o camera de filmat, mai exact pentru un Canon eos 1300D, dar credeti ca ma pot apuca de Youtube si filmand cu telefonul (Samsung galaxy s7 EDGE)?
3. Daca filmarea cu telefonul este buna, sugerati-mi si mie programe bune de editat pe telefon, gratis. P.S : in august imi iau laptop si voi incepe sa editez clipurile pe laptop, dar pana atunci vreau sugestii de programe de editat pe telefon.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Din pacate, pe Youtube varsta conteaza. Te poti alătura vlogging ului de la 16-18, varsta la care lumea e interesată de viață unei adolescente. Acum esti inca mica si nu prea are cine să te urmărească pentru că cei de varsta ta ii preferă pe cei mai mari pentru a i lua drept exemplu. Banii, după părerea mea, ii poti strânge în continuare. Vei fi foarte mulțumită ca ai strâns bani de mica atunci cand ai mai mare nevoie de ei sau cand urmează să ai un succes personal.

| eanadandre a răspuns (pentru Donsavas):

Selly avea 12 ani cand s-a apucat si tot e un vlogger mare!?

| Donsavas a răspuns (pentru eanadandre):

Da dar erau alte vremuri. Nu aveau cei mici la ce sa se uite. Acum cei de 12 ani se uita la ăștia mai mari. Succes cu vlogul dacă te apuci de treaba!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Este o idee buna sa inveti filmarea si editarea filmelor inca de la la varsta ta. Daca-ti va placea, vei putea avea o cariera frumoasa in domeniu. Daca nu, iti vei cauta un alt hobby.

2. Primii pasi se incep de la "prinderea cadrelor" in mod corect, respectiv cu interpretarea subiectelor in fata camerei. Aceste aspecte le poti invata si exersa si cu telefonul sau cu o camera web.

3. Nu-ti sugerez sa editezi filme pe telefon, fiindca este foarte greoi si poti aplica putine efecte.
Nici un laptop nu prea este adecvat pentru editari de filme. Eu folosesc doar calculator personal (PC) pentru asemenea lucrari, tocmai din aceste motive.
Un calculator mai simplu si ieftin, de mana a 2-a (dual core, 4Gb), este perfecta pentru primii pasi, iar dupa cativa ani de experienta iti vei putea cumpara alta aparatura, daca- si cand vei simti nevoia.

| Curioasa12349 explică (pentru Bula):

Sincer, si tu si Lostlyric mi-ati dat raspunsuri bune, si nu stiu cui sa-i dau funda, asa ca voi lasa asa happy

| Adry05 a răspuns:

Mai bine astepti macar pana iti iei aparatura desi la 13 ani sincer nu cred ca poti face continut de calitate, si ca sa apara al 1001 lea clip "Ce e in geanta mea" "Rutina mea de dimineata" etc ne-am saturat.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu, nu si nu.
Ai mii de motive pentru care sa nu iti incepi "o cariera" de care mai apoi multi isi vor bate joc.
1.Varsta conteaza.
2.Bani strangi degeaba pentru ca te vei plictisi repede. Iar daca tot vrei sa te faci de ras, da, poti incerca cu camera telefonului insa ma indoiesc ca vei strange (vorbesc in general) peste 10 abonati (si aceia adunati de pe la clipurile unor "creatori de continut" mai mari).
3...Iar. Vrei sa te faci de ras cu tot arsenalul pe care il ai la indemana. Instalezi si "editezi" continut pe care mai apoi vei regreta ca l-ai postat si ca ti-ai pierdut timpul pentru el.

In concluzie, nu-ti pierde timpul pentru a ajunde o bataie de joc. Foloseste acei bani in scopuri productive sau daca nu ai ce face cu ei, doneaz-i, sunt mii de oameni care asteapta un leu pentru a se trata in timp ce noi ne lafaim in "vise" pentru a ajunge "faimosi".
Si oricum, bani nu mai face nimeni pana nu trece de acele limite si uite si de ce: "Monetization will only be avalaible only if You get reviewed after reaching 4, 000 watch hours in the previous 12 months and 1, 000 subscribers".

| Curioasa12349 explică (pentru LPCTSTR):

Iti multumesc pentru demoralizare, nu vreau sa fac bani din Youtube, si nici faimoasa nu vreau sa fiu. (Cel putin nu ma gandesc din prima la viitorii ani, stiu ca e munca in spate) Aparent mi-ai dat motive pentru care sa renunt la visul meu, teoretic, esti un hater. Crezi ca din cauza varstei voi avea doar hateri? Ok, bine, daca te face sa te simti mai bine, mai astept doi ani, sau 3 pana decizi tu pentru mine cand e timpul sa incep un canal de Youtube. pe langa asta, am cerut sfaturi, nu hate. Si revenind la chestia cu "vreau sa strang bani" banii aia nu ii strang din Youtube,(fac o paranteza si vreau sa zic ca eu locuiesc in Germania si aici exista un fel de job pentru adolescenti/copii care au minim 13 ani, si consta in impartirea ziarelor. Platit, evident) din august m-as fi angajat si as fi strans bani, dar mno, crezi ce vrei.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Curioasa12349):

Ah. Ce amuzatnta esti...
Eu nu am facut "hate" si nici nu am intentia de a fi "hater".
Ti-am spus clar realitatea, dar daca asta ai inteles tu...
Si referitor la "hate", chiar imi faci o foarte buna impresie cum ca nici macar pe post de Katalin Taleent nu ai fi buna. Mai exact, tipic copiilor de 12 ani.

Dar daca ai duce o viata normala? Fara ca cineva sa te stie, ducand o viata simpla, fara stres si alte inconveniente.

Si ca tot spui ca ti-am ruinat visele de copil de 12 ani, uite si raspunsul meu: "Ma bucur". Mai mult decat atat, chiar ma simt implinit. Doar faptul ca te-am adus cu picioarele pe pamant din acele frumoase vise, ma bucura enorm.

Daca mai vrei pareri, eu sunt mereu aici.

| Lostlyric a răspuns:

Daca te pasioneaza atat de mult si ai o idee grozava, fa-o!
Sunt nenumarate exemple de creatori de Youtube care si-au inceput cariera de cand erau mici si acum, ajunsi la maturitate, au un succes fantastic!
Un exemplu pe care eu il cunosc: NikkieTutorials. A inceput acum vreo 9 ani, cand tocmai ce isi terminase liceul. In ziua de astazi, are aproape 10 mil de abonati. A avut multe obstacole de depasit, inclusiv faptul ca, pe atunci, trebuia sa ascunda ca ar avea canal de Youtube, familiei.
Sfatul meu este sa-ti reduci asteptarile foarte mult in privinta canalului de Youtube la varsta aceasta. Daca vrei sa o faci pentru ca te pasioneaza si iti ofera o modalitate de a te relaxa in timpul liber, cat nu esti la scoala sau nu-ti faci temele, atunci este ok.
Continuare: poti sa incepi sa faci video-uri cu ce ai la indemana. Daca este telefon, telefon sa fie.
Ai aici ceva ajutator:
https://www.youtube.com/watch?v=yO1uvn0tI10
https://www.youtube.com/watch?v=AigjBqhBgKs

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai fetito cuminte si lasa Youtube-ul, strange bani pentru altceva mai important nu pentru o camera pe care nici nu stii sa o folosesti.Iti pierzi timpul degeaba si nu are rost, bani nu castigi, apreciere nu mai zic, mai mult ca sigur o sa primesti hate de la oameni care vor sa te ajute.La varsta ta asculta de parinti si mergi la scoala.

Întrebări recente