| Joanna2000 a întrebat:

Sunt fata si as vrea sa ma apuc de lupte libere. Voiam sa imi spuneti cateva miscari (de la cele care pot fi facute de incepatori si amatori pana la cele facute de avansati, tin sa spun ca nu voi face cu instructor) sau sa imi spuneti un site sau o aplicatie de unde pot sa invat. Mai am cateva intrebari:
1) Acest sport e potrivit pentru o fata sau e prea exagerat?
2) Cam cat dureaza pana cand te poti lupta cat de cat decent?
3) In afara de miscarile clasice (dat cu pumnul, cu piciorul, etc), mai trebuie sa invat si altele? (Backflip, frontflip, chestii din astea)
4) In ce mediu ar trebui sa le practic? (As vrea sa stiu si celelalte medii, exceptand o sala de sport)
5) Daca nu le practici o perioada mai lunga de timp, le poti uita?
6) Poti ajunge sa te bati, cam cum se bat cei din filme? Daca da, cam in cat timp?
Daca puteti sa imi explicati si cum se face backflip-ul si frontflip-ul, as vrea sa imi explicati (di nou, fara instructor). Dau FUNDA celui mai util raspuns.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai corect este sa mergi la o sala de sport unde se practica acest sport, pentru ca nu va veni nimeni aici sa scrie romane, explicandu-ti tie fiecare pozitie.
Vezi ca se gasesc manuale si carti online, care explica asa ceva.

| Joanna2000 explică (pentru Violleta2022):

Problema este ca la mine in oras nu exista sali din acestea. Dar voi incerca cu cartile online.

2 răspunsuri:
| RazvanGha a răspuns:

Ii dai la ficati cu pumnul o sa il doara si apoi poti sa ii faci ce vrei