| Maruzor a întrebat:

Hey, vreau sa ma apuc de arte martiale, numa nu stiu ce sa aleg dintre aikido, kick box, karate etc. aveti vreo recomandare?(fara box) tin sa precizez ca vreau ceva pur nu aerobic combinat cu arte martiale si bla bla.

Răspuns Câştigător
| TanyaX3 a răspuns:

Eu ti'as sugera aikido (si eu il practic).La Aikido nu prea faci muschi(nu prea ii sta bine la o fata cu muschi)si te invata si cu sa te aperi.Baftabig grin

4 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Buna.Ai putea practica artele martiale asa cum le practica calugarii chinezi, sau ai putea practica karatele.Acesta este un stil de lupta foarte eficient, rapid, si tot odata dureros.Sal

| CenturyChild a răspuns:

Sunt multe cluburi care practica karate in combinatie cu kickbox. Cred ca este destul de eficient.

| クリス a răspuns:

Au intrebat multi oameni si s-au tot gandit care arta martiala e cea mai buna, nici una nu e cea mai buna,fiecare are partile bune si cele rele,depinde de luptator nu de arta martiala,pentru ca esti fata ti-as recomanda Aikido dar daca nu vrei doar sa te aperi ci sa iti depasesti limitele atunci iti sugerez Jeet Kune Do by Bruce Lee,eu unul asta practic,in JKD nu trebuie sa ai o anumita pozitie de lupta fi ca apa,daca pui apa intr-un pahar ia forma paharului,elimina tot ce e complicat si inutil,e o pierdere de timp.
Iar cum spunea Tanya,nu stiu ce practica ea la aikido dar trebuie sa faci muschi,nu zic sa devii bodybuilder si sa ti se vada,dar trebuie la aikido sa ai incheieturi tari,balans exhilibru,sa stii sum sa respiri corect, sa folosesti atacul adversarului impotriva lui.
Iar ca pentru astea iti trebuie muschi degeaba esti gelatina si practici o arta martiala, muschii sunt necesari trebuie sa fie puternici nu neaparat sa le dai forma si sa ti se vada patratele gropite etc.
Mult noroc!

| ana_1625 a răspuns:

Akido! este o sursa de energie adevarata si dupa ce o sa faci o ora de akido o sa te simti de parca te-ai nascut a doua oara