| robyroby a întrebat:

Hey. Vreau sa ma apuc de sala. Am 14 ani, 1.70 inaltime si 60 de kilograme. Credeti ca sunt inca prea " mic " ca sa ma apuc? Sau sa ma apuc asa incet, incet?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Nu cred ca esti mic. Eu cred chiar ca e varsta perfecta pentru a incepe dar trebuie sa faci treptat. Sa nu exagerezi. La varsta ta trebuie sa faci sala cat ai nevoie, sa nu iei lucrurile prea in serios. E foarte bine cum esti acum. Tu trebuie sa te mentii, atat. Sa faci sport, nu neaparat sala.

9 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Eu zic sa te bucuri de copilarie, fiindca aceasta extraordinar de frumoasa perioada a vietii nu se va intoarce niciodata si e pacat ca tu sa o traiesti facand sala, avand grija de corp si uitandu-te la alti sportivi.Gandeste-te la sala pe la 17 ani.NU SE MAI INTOARCE COPILARIA, nu uita.Sala ai timp sa faci oricand dar perioada in care esti nu o sa o traiesti mereu.Sanatate.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Deocamdata nu e cazul, ai inaltimea si greutatea normala pentru varsta ta, la 18 - 19 ani este mai indicat.

| inna a răspuns:

Nu e perfect. Go, go, go big grin

| dudu_4306 a răspuns:

Eu zic ca mai bine incepi sa faci flotari, abdomene, tractiuni, genoflexiuni etc. Si pe la 15-16 ani ai putea sa te apuci de sala. Si fara griji ca nu iti pierzi copilaria laughing. Eu merg de 3-4 ori pe saptamana si programul dureaza max 45 de minute. As putea merge si de mai multe ori dar nu as creste in masa la fel de bine, pentru ca muschiul are nevoie de refacere. Florin Uceanu practica culturismul de la 16 ani si arata foarte bine la cei 45 (aproximativ) cat ii are. Mananca sanatos si dormi suficient.

| robyroby explică:

Mai dudu, eu abdomene, tractiuni, genofiexiuni, flotari acasa fac de la 11 ani. Am musculatura cat de cat formata, dar vreau sa o dezvolt. Incep cam de 2 ori pe saptamana cate 30-45 de minute. Si m`am gandit sa merg si odata pe saptamana la inot. Vad eu. Oricum, multumesc pentru sfaturi tuturor kiss.

| robyroby explică:

Am fost azi la sala sa ma interesez. Este acolo o tipa, care din cate a zis ea este campioana nationala si Balcanica la culturism. Ma cam las pe mana ei happy.

| Fussion a răspuns:

Salut! Am si eu 15 ani peste 4 luni.inaltime 1, 61 cm si 54 kg. Tatal meu a fost culturist si seaman foarte mult cu el.am muschii definiti dar vreau sa ma apuc de sala.si tata era mic si ''facut''. Daca ma apuc de sala mai cresc sau? Astept un raspuns! Mersi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti prea mic... Nu are rost sa incepi de la 14 ani, sa-ti petreci copilaria calculand kilograme. Daca nu faci sport de performanta la ce te ajuta? Aaaa, la gagicismug Lasa ca la varsta ta fetele se uita la caracter.
Asteapta pana la 18 ani cand se fixeaza muschii pe oase, se intareste sistemul osos, si in cateva luni o sa ai un fizic ingrijit.
Nu incepe de la o varsta frageda, daca pe urma intrerupi programul, mai tarziu vei simti efectul prin: dureri de oase, tremurat, febra musculara s. a.

| maryan_uk a răspuns:

La varsta ta ai putea sa te apuci, dar cum ai spus tu mai usor. Pentru inceput ai putea sa incepi cu abdomene, biceps, triceps, piept, dar sa nu ridici greutati foarte mari daca mai vrei sa cresti. bafta