| BiscuiteCuCrema a întrebat:

Heyy, TPU, am nevoie de ajutoor!
Marti implinesc 12 ani si m.am cam culcat pe o ureche cu pregatirile, fiindca profii ne-au stresat pana in ultima zi.
Deciii, am mai multe probleme :

1. Locuiesc intr-un oras mic, iar restaurantele sunt putine si unele nu imi plac. Am gasit unul, dar tatal meu nu prea e de acord, de mama nici nu mai spun, tata e mai usor de manipulat la favoruri si de-astea. Acolo e patron un om pe care tata il cunoaste si care barfeste mult. Acesta cred ca e motivul, din ce a reiesit din discutiile mele cu el. El ar vrea la un restaurant unde nu au mancare asa buna, dar e mai draguta atmosfera si chelnerii. As fi vrut acasa, insa mama spune ca e multa bataie de cap si in plus am facut acasa anul trecut si a fost plictisitor.
2. Nu stiu ce fel de tort sa fac. Iubesc fructele de padure si ciocolata alba. Un tort in forma de tub de oja ( ma reprezinta ).
De asemenea, urmaresc serialele : Grey's Anatomy; The Vampire Diaries; Pretty Little Liars. Anul trecut am facut cu Grey's Anatomy insa de atunci multe colege si-au facut la fel si deja as fi xerox daca as face si eu.
3. Nu stiu un mesaj dragut de invitatie. Le voi da SMS-uri, cu cererea unei confirmari. Ma puteti ajuta cu o idee?
4. Nu stiu cu ce sa ma imbrac ( asta e cea mai mare problema )
Sunt mai plinuta, dar nu ma deranjeaza sa port rochite scurte sau pantaloni scurti. Sambata am fost la mall ( eu nu am mall in orasul in care locuiesc ). Acolo n-am gasit decat pantofii, la New Look, niste pantofi ciclamen, inchisi in fata, cu bot rotunjit si cu platforma ortopedica de 10 cm. Eu pot sa merg bine cu ei, insa daca nu am alta varianta, pot purta si altceva.
5. In functie de cum ma imbrac, trebuie sa imi fac machiajul, parul, manichiura si pedichiura.
Am o colega foarte talentata, care dispune de toate produsele necesare ( mama ei fiind coafeza si make-up artist ) si e dispusa sa ma aranjeze. Imi voi pune unghii false cu superglue, ca sa imi permit sa imi fac modele mai complicate ( sa am pe ce ) laughing

Daca sunt printre voi oameni care sa comenteze cu " Esti prea mica sa porti tocuri sau unghii false ", va rog, plecati, nu am nevoie de certuri virtuale, e viata mea, in fond, nu?!
Petrecerea imi propun sa fie joi, n-am timp de pregatiri pana marti!

Răspuns Câştigător
| sebby27 a răspuns:

Nu m-am putut abtine.

Ca sa iti raspund la intrebare:
1.Alege localul in care sa fie cea mai buna atmosfera, sa nu fie inghesuit sa nu se poata dansa.Mancarea nu e asa buna? Pai, oricum prietenii tai vor veni mai mult pentru distractia, mai putin pentru mancare.Probabil ai si prieteni mancaciosi + rude care nu danseaza ci doar stau la masa si mananca. Oricum uita-te sa nu fie ceva jeg d-ala de mancare de pe podele.

2.Tub de oja? WTF? mai bine pui ceva printesa din zahar ars, dar tu faci cum vrei.Nu urmaresc niciunul din serialele mentionate, dar in loc de printesa poti sa pui un vampir + toping rosu ca si sangele.

3.Cu ocazia sfintelor sarbatori de Craciun vreau sa...hopa stati asa ca nu despre asta e vorba. Vroiam sa va invit la ziua mea in data de() la()

4.Nu ma pricep straight face. Fa o petrecere de nudisti laughing

5.

Fii fata cuminte si la multi ani!

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti bati joc de noi? Nici la majoratul bogatanilor alora din SUA nu am vazut atatea fite, eu la 12 ani nici nu-mi serbam ziua (nu ca acum as serba), ce sa mai zic de faptul ca tu vrei sa petreci la restaurant, parca ar fi nunta. In fine...la multi ani si nu mai fi asa materialista, du-te cu 2 prietene la o prajitura...e suficient.

| BiscuiteCuCrema explică (pentru anonim_4396):

Omg, ce gandire comunista, in zilele noastre toata lumea isi face ziua la restaurant, ciudatulee!
pai la majorate se face la hotel, ai ramas tu in urma cu anii...

| anonim_4396 a răspuns (pentru BiscuiteCuCrema):

La hotel...ce e aia? Petrecere-n pijama?
Sa te caci tu in sus ca toata lumea face aniversari la restaurante la 12 ani?

| BiscuiteCuCrema explică (pentru anonim_4396):

Vezi cum imi vorbesti, unu la mana
Esti praaff, la hotel se face in sala de mese sau ceva de genul si la nunti la fel
Da, "curlyyy" ( rolling on the floor)) ), toata lumea, nu te-a chemat nimeni sa judeci ce face toata lumea, eu am cerut sfaturi, nu certuri, deci hai pa si tie!

| xXAlphaXx a răspuns (pentru BiscuiteCuCrema):

Du-te si te culca mititico, esti obositalaughing

| BiscuiteCuCrema explică (pentru xXAlphaXx):

rolling on the floor))

| xXAlphaXx a răspuns (pentru BiscuiteCuCrema):

Am vorbit seriosraised eyebrows

| BiscuiteCuCrema explică (pentru xXAlphaXx):

Si eu, toti 3 care mi-ati raspuns pana acum sunteti amuzanti in felul vostruwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru BiscuiteCuCrema):

Ti-am acordat cam multa atentie. Am coborat sub standarde. Daca Dumnezeu exista sper ca intr-o zi sa faca dreptate si sa iti dea peste nas sa vezi cat de proasta ai fost cand aveai 12 ani.

| BiscuiteCuCrema explică (pentru anonim_4396):

Bla bla chatterbox acuma pleci?
Nu sunt proasta, ci doar cer un sfat pe un site cu oameni care erau draguti pana acum, vad ca si-au facut cont toti pusii pe harta de la un timp straight face

| sebby27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Las-o, daca ea asa vrea.Pana la urma e doar un local.Nu-i capat de lume. Vremurile s-au schimbat.Atata timp cat nu e un local de destrabalati si fite eu zic ca e OK pentru varsta ei.

| sebby27 a răspuns (pentru BiscuiteCuCrema):

Nu e gandire comunista, doar ca intr-un fel are dreptate. Daca la 12 ani vrei la local, la 18 unde vei vrea? Ca toate pretentiile noastre cresc de la o zi la alta.De aceea zicea ca sa mergi lao prajitura ca sa pastrezi simplitatea, iar astfel cand o sa iti tii la local entuziasmul sa fie mai mare. Daca tu acuma iti tii la local, data viitoare localul ti se va parea ceva banal si plictisitor si vei vrea ceva mai tare.Am vrut doar sa traduc ce-a vrut sa zica curlyyy.

P.S. : Nu stiu pe nimeni sa-si facut majoratul la hotel straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru sebby27):

O las ca n-am cu cinehappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru BiscuiteCuCrema):

Da, plec....la multi ani.

| sebby27 a răspuns:

Esti prea mica sa porti tocuti sau unghii false

| BiscuiteCuCrema explică (pentru sebby27):

Esti baiat si ai facut-o si intentionat.
Hai, pa

| sebby27 a răspuns (pentru BiscuiteCuCrema):

Nu m-am putut abtine.

Ca sa iti raspund la intrebare:
1.Alege localul in care sa fie cea mai buna atmosfera, sa nu fie inghesuit sa nu se poata dansa.Mancarea nu e asa buna? Pai, oricum prietenii tai vor veni mai mult pentru distractia, mai putin pentru mancare.Probabil ai si prieteni mancaciosi + rude care nu danseaza ci doar stau la masa si mananca. Oricum uita-te sa nu fie ceva jeg d-ala de mancare de pe podele.

2.Tub de oja? WTF? mai bine pui ceva printesa din zahar ars, dar tu faci cum vrei.Nu urmaresc niciunul din serialele mentionate, dar in loc de printesa poti sa pui un vampir + toping rosu ca si sangele.

3.Cu ocazia sfintelor sarbatori de Craciun vreau sa...hopa stati asa ca nu despre asta e vorba. Vroiam sa va invit la ziua mea in data de() la()

4.Nu ma pricep straight face. Fa o petrecere de nudisti laughing

5.

Fii fata cuminte si la multi ani!

| BiscuiteCuCrema explică:

Ma rooog, am rezolvat cu locul (tata a acceptat unde voiam eu ), cu tortul ( am sa fac un tort dreptunghiular pe care am sa pun un tub de oja, o cutie de farduri si un ruj ), am dat si invitatiile, dar inca nu stiu cu ce sa ma imbrac!
Am fost ieri la magazinele din orasul meu si nu am gasit nimic, si nici nu vreau sa port ceva ce a mai fost purtat, vreau o rochie sau tricou / maiou si pant scurti noi, si nu gasesc!
Si petrecerea e programata vineri pana la urma, nu joi