| crisbebe a întrebat:

Imi explicati si mie transformarile? din m in cm si tot asa ca nu am inteles si vreau si exemple rezolvate.
funda

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cred că te joci. Înălțimea ta să zic că este 1, 54 m și asta înseamnă că ai înălțimea de un metru și 54 de cm sau 154 de cm.
ce mari transformări ai de făcut? dacă un strungar are prelucrat o piesă de aceleași dimensiuni va spune că are de făcut o piesă de 1540 de mm. un metru are 10decimetrii= 10dm, 100 de cm și 1000 mm. un km = 10 hm =100dam= 1000 m.
ce a scris Bianca este corect.
Metrul este unitatea de masura pentru lungime în Si, în sistemul internațional de unități de măsură.
mila terestră, mila marină, (cotul, piciorul, stânjenul, prăjina) etc sunt unități de măsură tolerate.
În astronomie se folosește anul lumină.
există și și ångströn (angstromul)
Micrometrul, numit neoficial și micron, este un submultiplu al metrului, unitatea de măsură pentru lungime în Sistemul Internațional. Între 1879 și 1967 s-au folosit în mod oficial ambele denumiri. În 1968, denumirea de micron a fost exclusă din Sistemul Internațional.[1] În notațiile științifice este scris: 1×10−6 m sau 1/1 000 000 m.
1 μm = 10-6m 1m= 1 milion de microni = 1 milion de micrometrii
1 micrometru are 1000 de nano metrii
1 μm = 1000nm
Un fir de păr uman este de aproximativ 100 µm.[2] O globulă roșie are un diametru de cca. 7 µm.[2]
ångströn Å 1 Å = 10-10 m
citește de pe site-urile astea
http://www.utm.md/metrolog/manuale/SI/Cap1-2.pdf
http://ro.wikipedia.org/wiki/Micrometru_%28unitate%29

| biancaalexe a răspuns:

Metrul este unitatea de masura pentru lungime.Submultiplii metrului sunt ( de la cel mai mare la cel mai mic submultiplu) : dm ( decimetrul ), cm ( centimetrul) si mm ( milimetrul). Multiplii metrului sunt (de la cel mai mic la cel mai mare): dam ( decametrul), hm ( hectometrul) si km ( kilometrul).
1 metru = 10 dm = 100 cm = 1000 mm
1 metru = 0, 1 dam = 0, 01 hm = 0, 001 km

| Dennyss a răspuns (pentru biancaalexe):

Lasate de invatat

| biancaalexe a răspuns (pentru Dennyss):

Ce vrei sa spui ca nu am scris corect ce am scris sau ce? Ia mai lasa-ma frate.oh go on
Eu i-am scris cat mai simplu ca sa inteleagawinking. Daca eu ma las de invatat, te lasi si tu de fite?winking