| Doarunaltutilizator a întrebat:

Ce trebuie sa faci in caz ca te musca o capusa?
Intreb din curiozitate atat, nu mi s-a intamplat asta.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Capusa nu musca, ti se baga sub piele.
Faci cumva sa o scoti intreaga, o omori, si te dai cu ceva dezinfectant, pe zona aia.
La spital iti fac acelasi lucru, si te intreaba daca vrei sa incepi (preventiv) tratamentul anti... Boala aia care se poate lua de la capuse, nu stiu exact.

32 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Cea mai simpla metoda e sa tii peste capusa un tampon de vata imbibat in acetona. Nu le place acetona, de fapt, le omoara... si pot fi scoase intregi, fara sa ramana clestii aia cu care se infig sub piele. Ideal ar fi sa vada totusi un medic despre ce este vorba, in caz ca e nevoie de antibiotic. De obicei, nu ramane nici urma, dar paza buna trece primejdia rea, asa se spune.

| M?d?0611 a răspuns:

Salut!

O scoti cu grija, sa n-o rupi, speli zona cu spirt medicinal si capusa o ferfelitezi. Ai grija sa n-o omori din prima, cioparteste-o, sa sufere, vaca.

| Doub a răspuns:

Oh, rahat.
O f.ck scoţi cu o pensetă ceva, iar apoi dai cu spirt.
Desigur, de preferat ar fi să mergi la medic, că deh, sunt nişte pufoşenii destul de naşpete.

| R0R0 a răspuns:

Se merge frumusel la medic, care o va scoate.

| Doarunaltutilizator explică (pentru R0R0):

Un raspuns foarte concret.

| R0R0 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Păi da.

| Doarunaltutilizator explică (pentru R0R0):

Nu am mai vorbit in ultimul timp, ce mai faci? toate bune si frumoase? mai ales ca am absentat si nu mi-ai mai raspuns la noile mele intrebari.

| Doarunaltutilizator explică (pentru Doarunaltutilizator):

Chiar ma intrebam cand o sa dau de tine din nou.

| R0R0 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Si eu am cam absentat.
Acum sunt bine.
Tu? Pregatit de examene?

| Doarunaltutilizator explică (pentru R0R0):

Sigur,consider ca-s destul de pregatit, mai e timp nu s-a incheiat semestrul.

| R0R0 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Sper sa iei note mari.
Bafta!

| Doarunaltutilizator explică (pentru R0R0):

Mersi mult.
Sa-mi trimiti multa energie pozitiva in ziua acea te rog happy

| R0R0 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Bine.

| Florentina9210 a răspuns:

Pe mine daca ma musca una, moare ea. laughing Eu nu patesc nimic!

| WaterDrop a răspuns:

Mergi la doctor sa o scoata el.Nu incerca tu singur sa faci asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba nene ma, da ce destepti is astia de mai sus.
Daca te musca o capusa trebuie sa te duci la doctor, sa faci nu stiu ce tratament cu antibiotic, pentru ca ele sunt purtatoare de anumite boli.

http://medicologia.info/2012/05/boala-lyme-daca-ne-musca-capusa/

Daca nu stiti ce vorbiti, mai bine nu mai vorbiti.

| M?d?0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba nenea destept, ce e gresit in ce-am zis?

| anonim_4396 a răspuns (pentru M?d?0611):

Shhh,gata, chill, lasa nenea ca are treaba.Hai fugi si fa lectia aia la mate care ti-a dat-o profu', da sa nu te uiti la sfarsitul cartii!

| WaterDrop a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa! Arata-i cine`i seful! laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru WaterDrop):

Mda,doar Lyme e de joaca laughing Cat e?

| M?d?0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ooo, dar vai ce destepţ estem. Daca eu am tema la mate, tu ai la caligrafie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru M?d?0611):

Ma ajuti?laughing

| M?d?0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, ca nu stiu sa schimb scutece. smug

| anonim_4396 a răspuns (pentru M?d?0611):

Recunosc,am fost putin nesimtit mai sus, scuze pentru aia, dar daca nu stii despre un subiect, mai bine nu raspunde.Nu sunt eu doctor, dar nu e de ajuns sa dai cu spirt dupa, ca daca ai ghinionul ca "vaca "sa iti de-a Lyme, cam nasol.

| anonim_4396 a răspuns (pentru M?d?0611):

Da iti lasi copilul acasa :s

| M?d?0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu am zis de medic ai dedus tu repede ca nu stiu. Daca e s-o luam ca la carte, si daca te pisca un purice trebuie' sa mergi la medic, ca daca ai ghinionul ca "vacu "sa iti de-a ciuma sau pesta, cam nasol.
Lyme e boala, Borrelia burgdorferi e bacteria, la fel in cazul bolilor mentionate de mine, e vorba de o bacterie care se transmite, nu apare. Da, sunt sanse ca acea capusa sa fie infectata, si e de preferat s-o scoti cat de repede poti, apoi sa mergi la medic, daca vrei.

De tine ziceam cu schimbatul scutecelor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru M?d?0611):

Pai daca omul intreaba ce sa faci,tu zici doar jumate din ce ai in cap,si restul pastrezi pentru tine? A intrebat ce trebuie sa faca,si ca sa-i raspunzi ii dai omului in raspuns corect,e problema ta ca nu te duci la medic,si nici eu nu ma duc si nu-mi pasa prea mult. Avand in vedere ca ai raspuns de-aiurea, nu stiu ce te ataci asa.Ti-am zis ca imi cer scuze ca am zis ce am zis mai sus, meritam sa ma iei peste picior, dar, nu exagera.

| M?d?0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prea faci pe smecherul. Ai vazut vreodata vreo capusa? Eu am vazut prima data pe catelusa mea, anul trecut. Am scarpinat-o ziua si seara cand am scarpinat-o iar, avea un nigel la gat. thinking Cotrobai cu mana, nigel, mare, ma gandeam "cum dracu a crescut asta de azi?", cand m-am uitat mai bine am vazut ca nu-i nigel, asa m-am speriat ca am luat repede o bucata de ziar, sa nu ma muste, si am prins-o, am tras-o si am aruncat-o jos. Nu prea inteligenta treaba, dar a fost ca prima data. Nici nu stiam ce a fost. Apoi am citit ca nu sar, nu au ochi, bla bla bla. De atunci nu ma mai sperie, dar daca as vedea una pe mine, de scarba as incerca s-o scot cat mai repede, deci cel mai important e sa te calmezi si s-o scoti intreaga, si oricum, fiind vorba de o bacterie, organismul ar trebui sa o omoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru M?d?0611):

Dupa as veni eu, si as zice "hai,treci in masina cu nenea sa te duc la doctor,sa te dezbrace acolo,sa se uite peste tot,sa vad poate cine stie ce patesti, daca mori? mno, zici la nenea doctorul tot, ca te bate mami acasa" cam imposibil scenariul, n am masina :S

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Haide,mai! Suntem in era fricii.Si bunica.mea,si strabunica mea or fi intalnit si ele capuse.Nu se mai duceau la
"doftor"sa le scoata ala cu penseta si sa le faca vaccin...Ii scoti piciorusele ala ce se prind in piele si dezinfectezi locul cu... jack daniels.

| MistretulPufos a răspuns:

Pune alifie si asteapta sa iasa ea imediat, merge mai bine decat penseta