| lol1232 a întrebat:

In ce tara se vb latina funda?

Răspuns Câştigător
| Anileda a răspuns:

Nu se mai vorbeste.
O vorbeau romanii.
E mama limbii noastre romanehappy

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Spania, Italia, Romania.

| Minks a răspuns:

In Narnia. Cati ani ai? Nu ai aflat pana acum ca e o limba moarta?

| thealchemist a răspuns:

Vatican

| eek a răspuns:

1. esti praf la cultura generala.
2. e o limba moarta

| greenmile00 a răspuns:

Draga Vali, limba latina funda nu exista, pentru ca din ceea ce ai scris tu acolo, asa reiese, ca pe tine te intereseaza in ca tara se vorbeste limba "latina funda". Daca te referi la limba latina si atat, atunci semnul intrebarii trebuia sa fie imediat dupa "latina".
Si daca intr-adevar vorbesti de limba latina, atunci ar fi trebuit sa stii ca e o limba moarta, nu se mai vorbeste nicaieri in lume.
Dar parerea mea e ca in primul rand ar trebui sa mai citesti si tu cate ceva inainte sa pui intrebari de genu, nu stiu cati ani ai, sincer chiar nici nu ma intereseaza, dar pot sa iti spun ca oricum intrebarea e penibila pentru tine

| FirstLord a răspuns:

GreenMile "TPU" este un website pentu a afla sau a se spune ce nu se stie. Revin la Intrebarea pusa - Desigur "Latina" nu se mai vorbeste, dar orice tara are cateva cuvinte acumulate din "Limba Latina"
Romania - 80%; Italia - 60%; Iar restul scade foarte mult.

| Zipi_Zipitanu_1991 a răspuns:

Nu stiu sigur, dar cred ca se mai vb ca am gasit niste templat-uri in latina