| GEORGY_4531 a întrebat:

In nuvela doua loturi de I. l Caragiale se nareaza la persoana a-3-a?

Răspuns Câştigător
| kikila a răspuns:

Da pentru ca intr-o nuvela actinunea are loc la pers a 3a

3 răspunsuri:
| alin334 a răspuns:

Nararea se realizeaza la persoana a III-a big grin

| Deea_2349 a răspuns:

Da in nuvela Doua loturi naratiunea se realizeaza la persoana a III a(autorul nu ia parte la actiuni).Dar intr-o nuvela naratiunea se poate realiza si la persoana I (autorul este unul din personaje) conform acestor lucruri textul poate fi unul Obiectiv(pers I)sau Subiectiv(pers aIIIa)

| Alinaisv a răspuns:

Pai, nu sunt foarte multe pasaje narative, dar cand intalnesti unul, da, e la persoana a 3-a big grin