| alina14 a întrebat:

Mama nu imi da bani de pachet la scoala, imi pune numai sandvisuri, adica mai bine zis nu imi da deloc bani... si cand ies cu fetele la plimbare la fel, eu nu imi iau nimic doar ma uit la ele sa vad ce isi iau si atat, sau cand mai am pofta de ceva si zic "mama, ai sa-mi dai bani sa-mi iau si eu o ciocolata, sau depinde de ce am pofta eu... imi zice sa-mi pun pofta in cui! E normal asa ceva? Parintii vostri fac la fel? Voi cand aveti pofta de ceva ce faceti, va puneti pofta in cui ca mine?

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cand eram copil, mama nu avea bani sa-mi dea de pachet, dulciuri, plimbari. Am inteles-o intotdeauna, vedeam ca nici ea nici eu nu prea avem haine, ca purta o singura fusta luni si luni de zile, ca amandoua purtam pantofii pana erau de nerecunoscut. Mi-era foarte greu, dar asta era situatia si nici ea nici eu nu aveam ce face. Pe la 17 ani, am inceput sa fac traduceri si sa castig la randul meu bani.

| anad a răspuns:

Poate chiar nu pot sa iti dea (asta doar tu stii) si ar trebui cumva sa intelegi. Poate considera ca in acest fel te apara de anumite ispite.Nu iau in considerare faptul ca ai putea fi tentata sa faci altfel rost de bani. Discuta cu ei fara nici o retinere si explica-le in ce situatii jenante esti uneori.

| User a răspuns:

Poate nu au bani.

| Sოﺁℓε a răspuns:

Mie imi dau bani de ex cand vreau imi dau bani da draga tu nu ai alocatie? dc tio da folosestio eu am stransi un milion si 700 si imi da cate 5 lei pe zi sau mai mult depinde

| Betty a răspuns:

Ti-am mai spus ca mama ta e o comunista?

Asta sau chiar nu are bani.

| juniper a răspuns:

Mama imi pune sandwich in fiecare zi la scoala, iar cand imi trebuie bani imi da 2 lei, dar probabil ea nu vrea sa mananci porcariile de la chiosc si de aceea nu-ti da.

| devine a răspuns:

Poate nu AU bani sa iti dea pentru "mofturile" tale...cum ar fi: sa iesi la plimbare cu fetele si sa iti iei un rahat. stiu ca nu ai cums a intelegi la varsta ta, dar exista probleme mult mai mari de care trebuie sa aiba grija parintii tai...si acum toata lumea trece printr-o perioada mai proasta cu banii.

| Alphawolf a răspuns:

Cu siguranta mama ta stie de poftele tale, si poate si de faptul ca nu iti pica bine atunci cind colegii tai isi cumpara cite ceva, si tu nu poti... Nu cred ca nu iti cumpara niciodata o ciocolata sau ceva dulciuri ce iti satisfac unele pofte si nici ca nu primesti niciodata bani... Pe tine se vede ca te intelegi destul de bine, incearca sa o intelegi si pe mama ta, ca poate ca nu are o situatie materiala la fel de buna ca parinti prietenelor tale

| Moneyandfame a răspuns:

Imparte pliante sa scoti si tu niste bani.

| DeeAnna. a răspuns:

Parintii mei cand au bani imi da. La scoala eu nu mananc. Nu pot sa mananc. Vin acasa si i`au pranzul, bineinteles dupa ore. Poate ca stiu ei ce stiu. In ziua de azi numai porcarii sunt la magazin, si poate vor sa te fereasca de toate chimicalele astea. happy

| Ea.e. a răspuns:

Poate considera ca nu esti destul de responsabila pentru a primi bani in mana.
Sau chiar sunt in criza de bani si trebuie sa faceti economie.

| AsU_2581 a răspuns:

Cerei la taicatubig grin

| Анька a răspuns:

De ex: la mine mama. de unde are de unde nu cind ce pentru ceva imi da. depinde si pentru ce cer ))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca vrea sa te fereasca de toate aceste porcarii.cum spune diana, mi se pare ca este mult prea dura.este normal sa ai pofta de ceva bun, doar esti copil.
poate ca nu au bani.insa de o ciocolata nu cred ca se pune problema.nu stiu ce sa Zic.
discuata cu ea. spune-i ca te simti f prost sa le veZi pe pr tale cumparandu-si ceva si u nu.
app dar tatal tau tot asa iti Zice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate considera ca nu esti destul de responsabila pentru a primi bani in mana.
Sau chiar sunt in criza de bani si trebuie sa faceti economie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii mei imi dau 100 lei pe saptamana pentru pachetul la scoala si 100 lei pentru cheltuiala mea. imi ajung. in general imi si raman dar nu s-a pus niciodata problema sa nu imi cumpere ceva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama niciodata nu ma lasa fara bani:Xnorocul meu si nici eu nu mananc la scoala mananc dupa ce vin de la scoala