| LaChatte a întrebat:

Mi s-a intamplat ceva tare groaznic!

ieri, eu si prietena mea cea mai buna ne-am dus la o cunostinta (de-a mea) in vizita. aceasta cunostinta mi-a dat numai mie un cadou de paste (caci pleca in vacanta si n-avea timp sa mi-l mai dea): un lantisor cu argint si pietre pretiose ce reprezenta un fluture cu perle pe aripioare. avea o cutie transparenta prin care se putea vedea. prietena mea l-a vazut si ea.

ea insa a plecat inaintea mea...

peste o juma' de ora, m-am dus si eu acasa. dar in drum m-am uitat in poseta si... surpriza! nici urma de lant (care, cred eu, valora 1 000 de euro). mi-am amintit ca Bianca (prietena...) mi-a zis: "tu, Ivona, dar ce lant fain ai! si eu mi-as dori unul!". m-am dus la ea. m-am intalnit cu sor'-sa, Ana si cu verisoara lor mai mare, Cristina. Ana mi-a zis: "am vazut ce lantisor i-ai dat Biancai! foarte frumos!". "Ce lant? i-am spus eu. mi -la furat!". "ei na?". si-am pornit dupa ea toate trei.

am gasit-o.

era cu alti colegi de clasa, laudandu-se ca si l-a cumparat.

am sarit la ea, i l-am luat din mana, apoi le-am spus celorlalti: "e o hoata! mi-a furat un lant scump!". si-apoi a fugit acasa. de pedeapsa parintilor insa... mi-a spus Ana ca n-o mai lasa in excursia aia de o saptamana.

de atunci insa stau nelinistita. imi feresc bunurile de persoane si nu ma mai imprietenesc cu unii oameni fara a stii detalii despre ei. nici macar noaptea nu mai dorm!

ce sa fac sa ma calmez?

7 răspunsuri:
| AverageIAlex a răspuns:

Pai faci foarte bine, iti feresti bunurile de persoane straine. Asta si trebuie sa faci! Bine, starea de anxietate este putin deplasata, dar poate a fost un soc pentru tine. Asteapta cateva zile si incearca sa nu te mai gandesti des ca vei fi furata sau altceva happy.

| morningstar a răspuns:

Ar fi bine sa te feresti de acea persoana de-acum incolo si sa nu ai incredere in oricine. S-a terminat cu bine, nu te mai gandi la asta!

| Diavolcata a răspuns:

Sa te linisteti, ca nu aduce nimic bun nervii, si sa ai mare grija ce prieteni iti faci.Nu te mai gandii la ea. Si ai mare grija unde le pui si cui spui de ele.

| Blackyuu a răspuns:

Asta este puțin cam exagerat. Nu crezi? Eu din tot ce am citit am ințeles un singur lucru aceea nici nu se poate numi prietena ta, dar cea mai buna prietena a fost o hoață profitoare. Nici macar sa nu o mai bagi in seama si daca o vezi cel mai bine ar fi sa o iei la palme. Doar pentru ca ea a fost o hoata nu inseamna ca toti sunt asa cred ca multe persoane s-ar bucura sa fie prietene\prieteni cu tine. Nu toti sunt la fel. Doar pentru ca cineva tia gresit nu inseamna ca toti vor face acelasi lucru. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Type a răspuns:

E normal sa te speri cad se intampla astfel de lucruri, dar trebuie sa stai linistetina si sa ai grija de acum in colo, cu cine te imprietenesi si unde iti pui lucrurile.
Si ca sa te mai calmezi inceraca sa faci ceva aume care sa-ti distraga atentia de la asta.

| LaChatte explică (pentru Type):

Linistetina?! ce inseamna asta?!

| Type a răspuns (pentru LaChatte):

Stiu ca cam tarsiu dar.
Linistita adica nu mai pune presiune pe tine, pui pre multa presiune si asta te agita si mai mult si nu poti sa stai intru loc si te gandesti in contiuu la ce s-a intamplat.