| tiby93 a întrebat:

Nu stiu ce sa ma mai fac cu papagalu asta (perus). Il am de 2 zile si am inteles ca primele 4 zile sa il tin in colivie ca sa se obisnuiasca cu ea. dar nici nu mai pot sa dorm, ca da desteptarea... se invarte prin ea, incearca sa iasa, se impinge cu capu prin colturile de jos... nu stiu ce sa ii fac macar dimineata sa dorm si eu mai multlaughing. Makar o sa se linisteasca vreodata? Apropo, se poate DRESA un asemenea specimen de pasare?laughing. Daca DA, cum? Gen sa vina la mine pe mana si sa fie mai cuminte.Nu imi spuneti sa ii iau pereche pentru ca area alea 3 saptamani, nici nu stiu daca e fetita sau baiat. stiu ca la baiat se ia la 2 ani pereche si la fetita la un an, asa ca mai are de asteptat. Dar pana atunci?thinking

7 răspunsuri:
| katala a răspuns:

Seara acopera colivia cu o patura ceva sa nu intre lumina la el. Dimineata nu se va trezi pana nu descoperi colivia, asa ca vei putea dormi cat vrei tu.

| Alien a răspuns:

Mai bine ii dai drumul!

| kiddutssa a răspuns:

Incearca sa acoperi colivia cu un cearceaf, patura e posibil sa nu ii lase destul aer.De asemenea, poti sa il :"dresezi" dar e nevoie de rabdare si mult timp. Dupa ce se mai oisnuieste cu noua casa, poti sa incerci sa ii dai drumu prin camera sa zboare, avand in vedere ca perusii oosesc repede, cand vezi ca isi ia zborul de undeva, aseaza-te undeva in mijlocul camerei si intinde mana, daca e obosit si nu ajunge pana la urmatoarea lui oprire (gen dulap, mobila, perdea, se va aseza pe mana ta. De asemenea incearca sa fi cat mai bland cu el sa nu il sperii. Eu am avut vreo 7 perusi, o parte din ei au murit pentru ca erau f batrani, acum mai am 2 cu care imi place sa ma joc cand ajung acasa. Si ei se ataseaza la fel de stapan precum o pisica. E nevoie doar de rabdare. Succeshappy

| cristiano93_5452 a răspuns:

Salut, e buna faza si lui Alien un papagal dupa o saptamana se obisnueste cu colivia. mai ales daca in colivie are si el niste "jucarii" - adica oglinda. balansuar ar fi mai frum si ori il bagi undeva unde nu dormi si il lasi sa tipe pana vrea el laughing ori astepti o saptamana tongue eu am papagal de 9 ani laughing... dar l-am dat bunici mele. ea acum are grija de el pentru ca eu eram cu antrenamentele si numai avem grija de el si acum am pisika si aia il devora la felu principal rolling on the floor tongue bft

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu te-ai informat ce inseamna un perus pentru ce ti-ai cumparat. Tu crezi ca este jucarie sa faca pe placul tau? ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asteapta

| Roxx_7895 a răspuns:

încearcă să`l acoperi cu ceva când te culci şi în dezveleşti când te trezeşti. aşa făcea şi papagalul meu. eu însă nu l`m acoperit îl am de o lună şi dimineaţa dacă piuie şi face prostii îi spun "Riki nu!" pe un ton calm. perechea e o idee dar vor fii mai zgomotoşi iar ei te vor ignora. am avut un papagal când eram mică care a crestut 7 ani fără pereche. şi dresajul e o ideebună nu băga mâna în cuşca lui o săptămână şi după încearcă săl mângâi uşot pe spate şi cu mişcări mici nu-l expune la zgomot. şi dacă vrei să`l înveţi să vorbească spune-i cuvântul pe care îl vrei în mod repetata de preferat să fie auzit de la o femeie sau copii. sper să`l dresezi şi să se îmbâlneazcă.