| dulcica2 a întrebat:

Am un Perus de 4 zile si nu stiu cum sa il dresez! Este putin cam fricos si daca bac mana in colivia lui se sperie, zboara si ii bate tare rau inima! Ce trebuie facut ca sa nu se mai sperie de mine si sa il pot dresa usor? Dupa cat timp ar trebui sa il dresez ca sa se mai obisnuiasca si sa nu se mai sperie atunci cand ii bac mana in colivie?

Răspuns Câştigător
| NaughtyGirl a răspuns:

Asta iti spun din propria experienta, si eu am un perus de 3 zile. pentru a nu mai fi asa fricos, sati in fotoliu, pune colivia pe picioarele tale si incepe sa-l mangai pe ghara, apoi pe cealalta, pe burtica, si vorbeste cu el. sa faci mai des asta pentru a sti ca-l iubesti. poti sa-i dai mancarea lui preferata din mana ta, sa vorbesti cu el cat mai mult... dresatul necesita munca fooooooooaaaarte grea...eu de ex, ii zic: Paco iar el piuie, asta insemnand ca incearca sa spuna si el. daca ii repeti acelasi cuvant in fiecare zi, de mai multe ori el nu-si va putea scoate acel cuvant din cap si il va invata. dar sa nu incepi din prima zi cu propozitii, decat cu cuvinte de ex : numele lui, pui,. cuvinte scurte dar cu sens.succes!

5 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Si eu am doi perusi.pot sa te intreb daca il lasi sa zboare liber prin casa? daca nu,sansele sunt foarte mici sa-l inveti,eu sincer nu am facut nici un efort,vorbesc cu ei,le schimb mancarea si apa zilnic,acum mananca de la mine din mana(bine,doar cand am eu mancare,nu zilnic,de obicei mananaca din recipientul special) imi vin pe mana,pe umar,cap,nu-i i-am dresat,s-au imblanzit singuri, poate ca au simptit iubirea mea, ne-am atasat unii de altii.happy sper ca te-am ajutat.Mult succes!

| MMihai a răspuns:

Tata a avut canari, și alte păsări cântătoare, dar nu peruși.
Nu știu dacă nu e bine la ăștia să fie 2 aducă un mascul și o femelă. Sunt niște cărți în românește despre creșterea diferitelor păsări de apartament și găsești la biblioteca orașului, dar poți da și căutare pe net cu Google.ro.
Ar trebui să îi pui în afară de apa de băut, un alt vas de apă în care să se spele!
La păsări te uiți și nu le ei în mână!
Păsările mici sunt foarte sperioase.

| zdrangoi a răspuns:

Dupa tine ai vrea ca in 4 zile sa si vorbeasca.
Ai rabdare ii trebuie si lui o perioada de adaptare la mediu ( iti dai seama ca a schimbat locul, totul pentr el e nou.
Du-te pe site-ul asta si citeste cu atentie.
http://www.eva.ro/......-6072.html
Si bafta!

| BornFree a răspuns:

Hello dulcica kiss.Da intr-adevar e greu si eu am 2 papagali si am reusiit sa ii dresez.Deci in primul rand scoate-l din colivie si lasa l sa se obisnuiasca cu locul.2.Ia l in mana si invata l cu mana ta.3. Punete cu el sub o patura si invata l sa stea pe un pix, bara orice apoi incearca asta cu degetul tau .4.Incearca acelasi lucru afara.5. Obliga-l sa faca trucurile pe care vrei si repetale cam de doua ori pe zi.La sfarsiitul fiecarui truc da i o semintza.Spr ca am ajutat

| Alina_Mihaela_1991 a răspuns:

Cum imi pot dresa perusul ca sa stea pe bat in afara coliviei? raspunsuri cat mai repede. va rog