| Diana_7985 a întrebat:

Putem stranuta cu ochii deschisii?

Răspuns Câştigător
| Giuly_3112 a răspuns:

Nuuuu nu cred straight face adica sunt sigura e imposibil

18 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu se poate . In completare spun ca nu putem tine genunchii drepti in timpul unui stranut . E un gest reflex .

http://sanatate.ele.ro/De-ce-stranutam-_--a10658.html
http://ro.wikipedia.org/wiki/Str%C4%83nut

| Bacemi a răspuns:

Nu se poate. In completare spun ca nu putem tine genunchii drepti in timpul unui stranut. E un gest reflex.

http://sanatate.ele.ro/De-ce-stranutam-_--a10658.html
http://ro.wikipedia.org/wiki/Str%C4%83nut

| Slavic a răspuns:

Eu nu pot.

Sunt oameni care poot happy

Chuck Norris stranuta cu ochii deschisi.

devil

| dulc3'maria a răspuns:

Strănutul este un act reflex declanşat de excitaţii cu punct de plecare nazal şi constând dintr-o expiraţie forţată cu glota închisă. Cu alte cuvinte, este un proces semi-autonom de curăţire a căilor respiratorii ca reacţie la pătrunderea unor particule iritante în acestea. Este caracterizat de expulzarea convulsivă a aerului din plămâni. Are loc în următoarele etape:
Plămânul acumulează cât mai mult aer printr-o inspirare profundă
Ochii se închid datorită unui reflex
Glota se blochează pentru moment
Diafragma se îngustează, iar presiunea interioară a corpului creşte brusc şi considerabil
Coardele vocale scot un sunet specific însoţit de o expirare bruscă.
Conform superstiţiilor, se crede că în timpul strănutului omul devine foarte vulnerabil, astfel încât sufletul l-ar putea părăsi ieşind pe gură sau în el ar intra ghinionul sau boala, de aceea se astupă parţial gura.
Chuck Norris nu stranuta cu ochii deschisi scrie pe google insa nimeni nu arata ca este adevaratwinking
Atunci cand stranuti iti indoi automat si genunchii.Nimeni nu stie de ce! E pur si simplu un reflex, o contractie involuntara a muschilor sau o adaptare evolutionista menita sa ne protejeze de particulele care ne ies pe gura si pe nas atunci cand stranutam.
In plus fata de genunchi, inchidem si ochii atunci cand stranutam. Nici aici nu exista vreun raspuns sigur, desi unii spun ca daca am tine ochii deschisi ar exista pericolul iesirii acestora din orbite, datorita presiunii craniene crescute.

| hamsterx a răspuns:

Tare nu m`am gandit niciodata la asta laughing

| Brotacelu a răspuns:

Eu pot sa fac pariu ca pot stranuta cu ochii deschisi si genunchii drepti dar cu capul plecat big grin

| alecs871 a răspuns:

Nu se poate, si din cate imi aduc aminte, aerul care iese din plaman in momentul stranutului poate atinge cateva sute de km/h.

| Lary a răspuns:

Daca vrei sa-ti scoti ochii din orbite spor la stranutat cu ochii deschisiwinking

| Bubble a răspuns:

Nu. E imposibil

| Oktavian a răspuns:

Nu am incercat si nu stiu

| scumpikkk a răspuns:

Se spune ca doar Chuck Norris poate stranuta cu ochii deschisi
eu am incercat dar nu merge :D
http://sanatate.ele.ro/De-ce-stranutam-_--a10658.html
ti-am dat un link, cuprinde cateva amanunte despre stranut, si de ce nu putem stranuta cu ochii deschisi :P

| BuLLetBtwin a răspuns:

Nu poti e din reflex fiecarui om.

| razadeluna a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Complet gresit pentru cei care au zis ca ar fi posibil sau ceva de genu big grin. iar faza cu iesitul ochilor din orbite e complet absurda, e scoasa din desene animate. m-am uitat la mit busters (discovery channel)... unde au verificat acest mit, ca daca stranuti cu ochii deschisi, iti ies ochii din orbite. si dupa mai multe incercari, s-a demonstrat ca nici macar nu putem tine ochii deschisi cand stranutam happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...eu am incercat si am reusit sa stranut cu ochii deschis... dar nu am incercat cu picioarele intinsehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te ti de ochi sa nu ii inchizi cand stranuti iti poti scoate ochii

| Runa100 a răspuns:

Ei bine, eu am incercat si e imposibil! pentru ca muschii se contracta in exact acelasi timp!

| cosminamiri a răspuns:

Eu am incercat sa stranut cu ochii deschisi dar nu am putut...