| Anonymus3000 a întrebat:

Aseara ne-a fugarit politia din cauza ca am stat in scoala si jucam fotbal si nu aveam voie cica si am fugit si ne-a urmarit vreo 30 min e posibil sa luam amenda? daca da cam cat? Pe mine ma mai cauta si pentru ca am dat graffiti da aici stiu ca se ia amenda dar repet cam cat? Si ce sa fac sa scap azi noapte am visat politia cum ma urmareste pe mine si pe altii cum sa fac sa scap de ea mi-e frica sa mai ies si din casa pana la magazin ca politia patruleaza ce sa fac ajutor dau funda chiar am facut lucruri asa rele
PS: Graffitiurile nu le-am dat in locuri publice le-am dat intr-o casa parasita ne-a vazut un om si a sunat la politie da noi am fugit
FUNDA

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca o sa fii amendat pentru ca ai jucat fotbal in scoala, desi s-ar putea incadra in contraventia prevazuta de art.2, pct.13 din Legea 61/1991, republicata in 2011, citez:
"13) pãtrunderea, cu încãlcarea normelor legale de acces, în sediile autoritãţilor publice centrale şi locale, instituţiilor publice, instituţiilor de învãţãmânt şi spaţiilor aparţinând acestora, indiferent de destinaţia lor, regiilor autonome, societãţilor comerciale, partidelor sau altor formaţiuni politice, organizaţiilor guvernamentale şi neguvernamentale, ambasadelor şi reprezentanţelor altor state ori ale organizaţiilor internaţionale de pe teritoriul României, precum şi ocuparea fãrã drept a terenurilor aparţinând ambasadelor şi reprezentanţelor sau a terenurilor situate în perimetrul acestora ori refuzul de a le pãrãsi la cererea organelor de ordine;"
Scrierea de graffiti se poate incadra la pct.14 din aceeasi lege, citez:
"14) scrierea sau desenarea, fãrã drept, pe pereţii clãdirilor, pe garduri sau pe obiecte de folosinţã comunã aflate în locuri publice, deteriorarea prin orice mijloc a acestora, precum şi dezlipirea sau distrugerea, fãrã drept, a reclamelor, anunţurilor şi afişelor legal expuse în locuri anume destinate;"
Amenda este de la 100 lei la 500 lei. Gandeste inainte de a face ceva si o sa iesi mai bine. Numai bine!

Stii ca daca ti-ai pus toata povestea aici poate e cineva politist.

| express11 a răspuns:

Bine!

| SweetLikeaLemon a răspuns:

@tigrutzank Hai sa fim seriosi, crezi ca politistii nu au lucruri mai importante de facut decat sa-si piarda timpul pe TPU? rolling on the floor

| andrei_1403 a răspuns:

Wow.pai daca politia nu te cunoaste n-are ce sa-ti faca.dar daca ii spui un nume si e fals atunci iti da amenda.si incearca sa nu mai faci prostii graffiti.mai alews in case parasite. poate e vreun boschetar in ea si sa vezi tu cosmar. daca nu mai faci nimic prostesc n-o sa patesti nimic

| ch9ps a răspuns:

Crede-ma ca in unele scoli nu este permis... acum depinde daca poarta scoli era deschisa sau inchisa, eu am sarit poarta unei scoli sa joc fotbal... ne-a pprins directoarea si a chemat comunitara, si mi-au spus aia ca daca ma mai prind imi dau amenda de 500 lei. Grija mare si noroc

| florycyk_9864 a răspuns:

Buna!
In primul rand pentru fotbalul din scoala cu siguranta nu-ti va face nimic,a fost doar o joaca copilareasca si nu cred ca vei primi amenda pentru asta! iar in al doilea rand cea cu graffitiul nu stiu precis dar intr-un timp, si doi colegi ai mei au fost prinsi in acelasi mod dar au scapat doar cu o avertizare, acum nu stiu ce sa spun in cazul tau... poate ca si tie ti se va intampla la fel!
mult noroc!