| bonjo1 a întrebat:

ce greseala observati:Scoboara-te jos, talharule dau funda hai repede

Răspuns Câştigător
| ea_6589 a răspuns:

Cand spui "coboarate jos " se formeaza un pleonasm
e ca si cum ai spune baba batrana sau, uraca sus! sper ca am fost de fol! funda?batting eyelashes

37 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un pleonasm, "scoboara-te jos", a scobori inseamna a se da jos. Numai bine!

| Dannyjj a răspuns:

2 pleonasme, cand i s-a adresat prin cuvantul "Scoboara" numai necesita terminatia "-te" care indica persoana a 2-a singular si numai necesita nici cuvantul "jos".
"Scoboara" nu este gresit.
Era de ajuns daca zicea "Scoboara, talharule".

| DianaDidi95 a răspuns:

Pai in loc de "scoboara-te" ii "coboara-te"
Asta este singura greseala
Deoarece "scoboara-te" este un arhaism(cuvant vechi, care se spunea mai de mult, acum nu se mai foloseste)
Funda? plss

| LNK a răspuns:

Vai de capu` tau.

| PikaRawrr a răspuns:

In realitate nu exista greseli...dar uite asta e ::scoboare-te JOS:: nu ai cum sa cobori joswinking

| Bibuşca a răspuns:

Asta-i tema de la romana nu? Si eu o gasisem in cartea de lb romana!

| Snaker a răspuns:

Corect se spune coboara-te, si nici nu are ce cauta virgula...corect ar fi:Coboara-te jos talharule.

| Simona a răspuns:

Pleonasm

| andragrigoras2000 a răspuns:

Pai sunt doua da cia mai concreta e asta tu ai zis coboarate jos doar noi putea sa te cobori sushee heesi mai ai o greseluta ai mai adaugat un s!rolling on the floorfundita?

| BlueCupcake a răspuns:

S-ul din "scoboara-te"

| JaneEyer a răspuns:

Nu ai cum sa cobori jos...e ca si cum ai zice urca sushappy

| JaneEyer a răspuns:

Gresala e ca nu ai cum sa cobori jos.E ca si cum ai zice urca sus.Scz daca am mai raspuns odatahappy

| scully a răspuns:

Coboara-te jos e pleonasm nu poti spune 'coboara-te sus'

| denistttt a răspuns:

Scoboara-te, sau virgula laughing

| TpuNoName123 a răspuns:

Păi nu trebuie coboara-te, ci doar coboara!
aşa credbig grin

| spike404 a răspuns:

Este pleonasm. Nu poti "scobori" sus

| Anonnnnn a răspuns:

Nai cum sa te cobori sus.
deci ori e coboara.te ori jos.
nu mai stiu cum se numeste acea parte de vorbirethinking

| vader a răspuns:

Pai se poate scobora si sus?

| brokenangel2011 a răspuns:

Coboara,talharule!

| Ada11 a răspuns:

Pai, "Scoboara-te" e din limbajul vechi/prop. nu are semn de punctuatie si ar trebui sa aiba "!". si daca ti s-a dat dintr-un text ar trebui sa fie intre ghilimele.
pup
Ade.
Funda?

| RegalusDekaron a răspuns:

Pleonasmhappy...scboarate jos...

| ElySiKazy a răspuns:

Coboara-te*

| cezzxd a răspuns:

Pai. "scoboara-te jos" e un pleonasm.

| yoysh a răspuns:

Coboara, talharule!

| Byanka26 a răspuns:

Greseala este Scoboara-te ...Normal e Coboara-te

| Mangeyoku a răspuns:

Greseala este la,,jos'' pentru ca el este in pom nu se poate scobora sus nu?

Totu tine de logicabig grin

Ap era in pom cand Marioara a zis,, Scoboara-te jos, talharule!''

| Ĺöļļy_8212 a răspuns:

Coboara-te jos...pleonasmwinking
FUNDA?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai este un pleonasm ca si cind ai zice coboara te jos pentru ca nu poti sa te cobori sus... sper ce te a m ajutat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Coboara in jos, nu poti cobori si in suswinking