| Alexbossdeboss a întrebat:

ce sa fac cand ma plictisesc pe pc si in casa afara as vrea sa marg da cam ploua crying FFFFFUUUUNNNDDDDAAAA!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
26 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Te poţi uita la un film, sau să citeşti o carte.
Iar dacă nu, te poţi juca Chicken Invaders. Este interesant.
Sărbători fericite!

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Filme sau invita-ti prietenii pe la tine

| Carmen100 a răspuns:

Sall!big grin
Mergi la un picnic impreuna cu amicii.
- Scrie-i o scrisoare unui bun prieten aflat la mare distanta de tine.Messengerul, emaiului si telefonul nu iti permite intotdeuna sa te deschizi si sa comunici asa cum ti-ai dori.
- Perfectioneaza-ti abilitatile de fotograf.
- Pregateste un pranz sau o cina pentru familia ta sau amicii tai.
- Scrie o poezie (sau mai multe).
- Deseneaza ori picteaza intr-un parc sau un alt loc pitoresc.
- Mergi intr-o tabara.
- Fa o vizita la tara, eventual la bunici.
- Incepe sa scrii un jurnal in care sa consemnezi ceea ce faci dar si gandurile ori sentimentele tale intime.
- Organizeaza impreuna cu prietenii o formatie de rock, folk, punk, gothic sau orice alt fel de muzica.
- Inventeaza un nou tip de sandwich.
- Plimba-te printr-un parc, o padure si gaseste 10 tipuri diferite de flori sau incepe sa iti faci un ierbar.
- Fa-ti un blog sau un website.In acest fel te vei obisnui sa scrii, vei invata lucruri noi despre internet si vei putea sa iti exprimi ganduirle si opiniile catre o multime de oameni.
- Citeste cartile pentru care nu ai avut timp pana acum, de care ai auzit sau pe care ti le-au recomandat cunoscutii. Eventual inscrie-te ori mergi la o biblioteca.
- Mergi, in compania amicilor, intr-o excursie cu cortul prin imprejurimile localitatii tale.
- Inventeaza un nou dans.
- Ajuta o persoana in varsta la gospodarie.
- Viziteaza o gradina zoologica.
- Invata o limba straina sau perfectioneaza-ti cunostiintele despre una pe care o stii deja.
- Citeste-i o poveste fratelui / surorii mai mici.
- Viziteaza o alta tara.Ah, banii, banii, banii!
- Apropo de bani... Daca esti destul de mare, ia-ti o slujba temporara. Desigur, cu acordul parintilor.
- Alatura-te unui grup ecologist si participa la actiuni de protejare a naturii.
- Invata un nou sport sau initiza pe cineva in tainele unui sport pe care deja il cunosti.
- Incepe sa practici yoga sau Tai Chi.
- Mergi la un concert.
- Ai o camera video? Creaza un film!
- Fa-ti un terrarium.
- Mergi regulat la strand, invata sa inoti sau fa cat mai multe ture de bazin pentru a-ti mari rezistenta fizica.
- Viziteaza un muzeu.
- Planteaza ceva nou in gradina.
- Pune-ti la punct arborele genealogic.
- Invata sa faci sa zboare un zmeu.
- Inventeaza un joc de carti.
- Foloseste o busola sau un GPS pentru a face o harta a imprejurimilor casei tale.
- Plimba-te cu bicicleta, rolele ori skateboard-ul.
- Petrece mai mult timp impreuna cu bunicii.
- Compune un cantec.
- Fa-ti niste tricouri personalizate.
- Mergi cu cainele la plimbare.
- Incearca sa rezisti macar o zi fara televizor si / sau calculator.
- Invata un nou joc de echipa.
- Uita-te la filmele tale favorite impreuna cu un prieten.
- Deseneaza sau picteaza potretul celui mai bun amic.
- Incepe sa colectionezi ceva.
- Invata sa descoperi stele si constelatiile de pe cerul senin al serilor de vara.
- Invata sa impletesti sau crosetezi.
- Invata ikebana.
- Aranjeaza-ti si redecoreaza-ti camera.
- Invata sa joci sah, bridge, table, etc.
- Ia-ti un animal de companie (cu acordul parintilor).
- Trimite-i un email unui amic cu care nu ai mai vorbit de mult.
- Treci in revista albumele cu pozele de familie pe care nu le-ai mai vazut de mult.
- Mergi la cinema impreuna cu prietenii.
- Comanda o pizza.
- Citeste in fiecare zi cateva pagini din DEX.In acest fel iti vei imbogati vocabularul.
- Organizeaza o petrecere in pijamale.
- Joaca badminton, frisbee, tenis de masa sau de camp.
- Mergi la pescuit.
- Creaza-ti un jurnal foto.
- Refa-ti pagina de pe site-ul tau social (Facebook, Myspace, Hi5, etc).
- Priveste apusul si / sau rasaritul de soare.
- Schimba-ti look-ul cu o noua tunsoare.
- Fa-ti un CD cu cantecele tale favorite.

| Carmen100 a răspuns:

Sall!big grin Poti sa:
-scrii poezii amuzante
-sa te uiti la un film
-sa te joci cu prietenii(sau sa te intalnesti cu ei)
-sa vorbesti la telefon cu ei
-sa faci farse la telefon
-sa te joci cu acuarelele ( gen sa te manjesti pe maini si apoi sa le pui pe o foaie)
-sa te joci pe telefon
-sa te joci cu sora/fratele (daca ai)
-sa sari coarda
-sa desenezi chestii amuzante pe o foaie
-sa iti faci poze amuzante
-sa iti faci cont pe conquiztador( e f tare)
-sa intri pe facebook(daca ai)
-sa iti faci unghiile
-sa iti faci parul(incerarca coafuri la nimereala, eu am gasit o gramada)
-sa faci parada modei cu hainele parintzilor
-sa iei tocurile mamei si sa te plimbi prin casa
-sa iei 2 suluri de hartie si sa te "imbraci" cu ea
-sa faci origami
-sa faci "retete" (gen o lingura de otet. doua linguri de scortisoara, patru linguri de faina etc.)
-sa te uiti la filmulete amuzante
-sa cauti haine sau pantofi pe net
-sa faci karaoke (chiar daca nu ai voce)
-sa dansezi
-sa cautzi poze amuzante
-sa raspunzi la intrebari pe TPU
-sa strivesti muste
-sa cauti povesti de groaza
-sa te uiti la poze(si pe net si in albumul foto)Mergi la un picnic impreuna cu amicii.
- Scrie-i o scrisoare unui bun prieten aflat la mare distanta de tine.Messengerul, emaiului si telefonul nu iti permite intotdeuna sa te deschizi si sa comunici asa cum ti-ai dori.
- Perfectioneaza-ti abilitatile de fotograf.
- Pregateste un pranz sau o cina pentru familia ta sau amicii tai.
- Scrie o poezie (sau mai multe).
- Deseneaza ori picteaza intr-un parc sau un alt loc pitoresc.
- Mergi intr-o tabara.
- Fa o vizita la tara, eventual la bunici.
- Incepe sa scrii un jurnal in care sa consemnezi ceea ce faci dar si gandurile ori sentimentele tale intime.
- Organizeaza impreuna cu prietenii o formatie de rock, folk, punk, gothic sau orice alt fel de muzica.
- Inventeaza un nou tip de sandwich.
- Plimba-te printr-un parc, o padure si gaseste 10 tipuri diferite de flori sau incepe sa iti faci un ierbar.
- Fa-ti un blog sau un website.In acest fel te vei obisnui sa scrii, vei invata lucruri noi despre internet si vei putea sa iti exprimi ganduirle si opiniile catre o multime de oameni.
- Citeste cartile pentru care nu ai avut timp pana acum, de care ai auzit sau pe care ti le-au recomandat cunoscutii. Eventual inscrie-te ori mergi la o biblioteca.
- Mergi, in compania amicilor, intr-o excursie cu cortul prin imprejurimile localitatii tale.
- Inventeaza un nou dans.
- Ajuta o persoana in varsta la gospodarie.
- Viziteaza o gradina zoologica.
- Invata o limba straina sau perfectioneaza-ti cunostiintele despre una pe care o stii deja.
- Citeste-i o poveste fratelui / surorii mai mici.
- Viziteaza o alta tara.Ah, banii, banii, banii!
- Apropo de bani... Daca esti destul de mare, ia-ti o slujba temporara. Desigur, cu acordul parintilor.
- Alatura-te unui grup ecologist si participa la actiuni de protejare a naturii.
- Invata un nou sport sau initiza pe cineva in tainele unui sport pe care deja il cunosti.
- Incepe sa practici yoga sau Tai Chi.
- Mergi la un concert.
- Ai o camera video? Creaza un film!
- Fa-ti un terrarium.
- Mergi regulat la strand, invata sa inoti sau fa cat mai multe ture de bazin pentru a-ti mari rezistenta fizica.
- Viziteaza un muzeu.
- Planteaza ceva nou in gradina.
- Pune-ti la punct arborele genealogic.
- Invata sa faci sa zboare un zmeu.
- Inventeaza un joc de carti.
- Foloseste o busola sau un GPS pentru a face o harta a imprejurimilor casei tale.
- Plimba-te cu bicicleta, rolele ori skateboard-ul.
- Petrece mai mult timp impreuna cu bunicii.
- Compune un cantec.
- Fa-ti niste tricouri personalizate.
- Mergi cu cainele la plimbare.
- Incearca sa rezisti macar o zi fara televizor si / sau calculator.
- Invata un nou joc de echipa.
- Uita-te la filmele tale favorite impreuna cu un prieten.
- Deseneaza sau picteaza potretul celui mai bun amic.
- Incepe sa colectionezi ceva.
- Invata sa descoperi stele si constelatiile de pe cerul senin al serilor de vara.
- Invata sa impletesti sau crosetezi.
- Invata ikebana.
- Aranjeaza-ti si redecoreaza-ti camera.
- Invata sa joci sah, bridge, table, etc.
- Ia-ti un animal de companie (cu acordul parintilor).
- Trimite-i un email unui amic cu care nu ai mai vorbit de mult.
- Treci in revista albumele cu pozele de familie pe care nu le-ai mai vazut de mult.
- Mergi la cinema impreuna cu prietenii.
- Comanda o pizza.
- Citeste in fiecare zi cateva pagini din DEX.In acest fel iti vei imbogati vocabularul.
- Organizeaza o petrecere in pijamale.
- Joaca badminton, frisbee, tenis de masa sau de camp.
- Mergi la pescuit.
- Creaza-ti un jurnal foto.
- Refa-ti pagina de pe site-ul tau social (Facebook, Myspace, Hi5, etc).
- Priveste apusul si / sau rasaritul de soare.
- Schimba-ti look-ul cu o noua tunsoare.
- Fa-ti un CD cu cantecele tale favorite.
Cam asta fac eu cand sunt plictisita. Have funwinking

| Inovssakura a răspuns:

Te iei de fund si sari in sus. sau poti sa citesti si tu o carte sau sa inviti prietenii la tine. ce daca ploua poti sa iesi afara si sa stai in scara blocului si sa barfiti...e tare...crede-ma! bafta

| GraveDigger91 a răspuns:

Citeste laughing)))))

| Cosminel25 a răspuns:

1-Joaca-te pe telefon.
2- Ia-ti umbrela, si du-te la magazin si cumpara o punga de cipsuri, si o sticla de suc iar dupa aceea mananca, bea si uitate la tv.
3-Deseneaza.
4-Cauta lucruri pierdute prin casa sau prin sertare ar putea sa gasesti ceva uimitor cu care sa te joci.
5-Fa-ti un senvis mai special.
6-Daca ai o pisica te poti juca cu ia adica so mangai cu blandete.
7-Daca ai niste carti de joc te poti juca sau poti face trcuri.
8-Cauta poze mai vechi ar putea sa faca sa zambesti sau ar putea sa te dezguste am cam exagerat cu asta scuze.
9-Uita-te prin carti doxi sau poti sa-ti faci propia carte.
10-Poti sa-ti faci un ceai, mai special.
Tiam dat 10 sfaturi prin care poti scapa usor si rapid de plictiseala nu cer funda pentru ca nu sunt noob dar daca ti-a placut si chiar vrei sa-mi dai funda /Ok. Te salut

| ElisabetaBaciu a răspuns:

Cheama un prieten la tine ( daca nu vrea ca ploua atunci convinge-l sa mearga cu o umbrela ) Raspunde la intrebari pe TPU
Deseneaza, fa sport, Canta (chiar daca nu ai voce ) Copune poezii-cantece joaca-te cu sora/frate de a ascunselea prin casa (doar daca ai frate sau sora )Picteaza, daca e seara si apar stelele numara-le, joaca-te cu un animal de casa(daca ai ) fa-ti cont pe poezie.biz unde trebuie sa adaugi poezii comuse de tine, Fa hainute pentru pisica-caine (daca ai )Dormi si plictiseste-te in continuare laughing))))))))

| anita89 a răspuns:

Uita-te la in puii mei la Fernando big grin

| pufy188 a răspuns:

Sall vrei sa iti dau niste idei bune daca iti plac funda ok.

Sa incepem:1 te joci happy weels, 2 papi focicele la ce mai are film se numeste ted, 3alearga prin casa pana obosesti, 4 citeste cv, 5 invata la vreo materie de la scoala poate va da test sau va asculta, 6 asculta skrilek rock n roll sau altceva, 7 suna o/un coleg/a,
8fa farse la telefon daca rasp spui alo familia curu si el spune nu si tu a scuze il cautam pe dm ****, 9 ia nr meo de tel si suna-ma 0730443024happy ma cheama stepfy, 10 uitate pe fbul me stephy stephania

| AnirozI a răspuns:

Desenezi,asculti muzica

| Dyenutza47 a răspuns:

Eu cand ma plictisesc, fac urmatoarele lucruri. Eu fiind fata, am mai multe chestii de facut. Cand esti indragostit niciodata nu te vei plictisi. Uita-te la.filme.,orice categorie, ador filmele cu vampiri, dar imi plac foarte mult cele cu adolescenti. Citeste o carte interesanta, fă-ți temele, nu lasa sa treaca timpul degeaba, mai tarziu vei regreta. Cand ma plictisesc ascult muzica prin căști sau la laptop, si de multe ori trece ziua. Dacă ploua Uita-te la un film horror, iar daca e frumos iesi afara in natura si inspira aer proaspat, bucurându-te de toamna si noantele ei multicolore. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Scumpika2004 a răspuns:

Te uiti la televizor, asculti muzica, intrii pe facebook, pe mesenger, sau cauta chaturi si cunoaste persoane noi!
Poti dansa sau face gimnastica, iti poti face curat in dormitor sau in dulapul cu haine sau poti sa-ti faci ciocolata calda popcorn si pufuleti si sa te uiti la un film de comedie pe net. sau pe televizor sau te poti uita si la la alte filme ex: actiune, horror tot ce vrei!
Te poti machia si apoi iti faci poze si iti pui pe facebook pe TPU pe messenger! sau iti poti face unghiile si apoi daca vrei le stergi iar le faci si tot asa.
poti sa te vezi la web cu prietene indepartate sau poti chema prietene apropiate la tine sa va distrati!
Poti cauta bancuri pe net. pentru a te amuza cauta poze haioase si glume cu pisici cu catei etc. sau citeste o carte de povesti de poezii, coloreaza, deseneaza, picteaza sau poti invata pentru scoala pentru o nota mai mare,
joaca-te jocuri pe net. de fete de baieti orice si daca iti plac jocurile distractive joca un GTA chiar daca esti fata crede-ma e interesant!
Sau poti dormi un somn de frumusete sau stai in pat si asculta stropii de apa cum curg (asta fac eu de obicei )
Fa prajituri, cauta in cartea de retete si fa si tu ceva de mancare, fa-i o felicitare mamei tale!
Fa si tu o conferinta cu prietenii pe yahoo mesenger, raspunde pe TPU la intrebari, uita-te pe geam, canta ceva si inregistreaza pe telefon, sau pe calculator pe orice, joaca-te un joc cu familia ex : nu te supara frate, monoply si fa-ti si tu o pagina de facebook si posteaza la ea sau daca esti admina posteaza la pagina la care esti admina!
Fa si tu mesaje la prietenii departati sau la rude departate, joaca-te jocuri de fete daca esti fata, sau daca esti baiat joaca-te jocuri cu masini, vorbeste la telefon cu prietenii tai, scrie poezii amuzante si povesti amuzante adica compuse de tine, ia-ti o geaca si pantaloni grosi pe tine si du-te la magazin si fa cumparaturi sau fai un cadou fratelui/sorei tale daca ai sau parintilor tai sau cumparati haine, fa-ti un sandvish gustos sau un tort citestei o poveste fratelui sau surorei tale mai mici! si cam atat sper ca te-am ajutat!

| anonim13597 a răspuns:

TE pui sa te culci.

| byby200 a răspuns:

Ia-te de fund si sari in sus!

| Titiriga_Costi_1992 a răspuns:

Pai ce sa faci cand plua Citesti o carte iti inviti prietenii sau iI suni asculti muzica pe tableta telefon etc. de exemplu si eu ma plicitsesc acum!@#laughing

| maximalexandru111 a răspuns:

Citeste bancuri cand te plictisesti!

| Ficzi_Adalbert_1980 a răspuns:

Asculta o muzica buna

| bogdanionela a răspuns:

Poti sa te uiti la filme horror

| Mirunel_Motanel_1963 a răspuns:

Cand eu ma plictisesc vorbesc la telefon si ma uit la filme sau le combin, bag cu o prietena acelasi film si ne uitam deodata si vorbim... de fapt nu poti sa te plictisesti pentru ca exista mereu ceva de facut big grin

| Andreea_Maria_1997 a răspuns:

Pai si eu sunt in aceeas situatie dar tiggrena ti-a dat multe idei trimite-i o mare funda

| Turoti_Sebi_1994 a răspuns:

Sall fratilor ce sa faceti cand nai ce sa faci. Iti spun eu uitate la film hororr sau fa-ti avioane din hartie ceva de genul.Sa te distrezi BBafta!

| Cosmin119 a răspuns:

Te uiti la TV, pictezi, dormi happy etc sper ca te-am ajutat BFT

| 47ee a răspuns:

Poti sa te uiti la filme sa cauti pe net poze cu femei. laughing sa te joci jocul tau favorit. daca te-ai plictisit de ala roga un prieten sa vina la tine sau sa rogi (frate sau sora) daca ai sa va jucati un joc de masa...etc. daca n-ai chef de nici una stai in pat si viseaza ca te joc la calculator laughing

| Şerban_Cristina_2000 a răspuns:

Fa-ți temele laughing)))

Întrebări recente