| lololory21 a întrebat:

SALL TPU.Cine imi pote spune si mie exemple de epitete si metafore nu ma pricep sa identific in text mai deloc. va multumesc multhappyhappy daw fundita

3 răspunsuri:
| Dina a răspuns:

Epitet-floare mindra
metafora-toata floarea cea vestita a intregului aprins

| loredana_4897 a răspuns:

Epitetul este o insusire mai speciala a unui substantiv
metafora este o figura de stil prin care se trece de la sensul obisnuit al unui cuvant la alt sens
ex de epitet:salbatica splendoare
ex de metafora:pe cer straluceste mingia de foc
Sper sa iti fiu de folos.

| anonyma15 a răspuns:

Epitete:soare curajos, soare mandru, copac plangacios (daca pui de ex copac care plange e personificare)
metafore:banul de aur (cand te referi la soare), faina cernuta peste dealuri (fulgii d zapada)