| gladiatoru5000 a întrebat:

Salut am mai pus o întrebare aici cu zgomotul ratelor la casa, de data asta mă dat în gat la Garda că nu le mut laughing)

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Care Garda?

| Simpatic a răspuns:

Daca nu i-ai dat si lui 2-3!

| johnnny123 a răspuns:

Și de la noi ce vrei, că tot nu înțeleg?

| gabicoo a răspuns:

Și eu ți-am spus să le tai și să le bagi la congelator! Poliția îți va da cel mult un avertisment doar dacă nu ai recidivat cumva cu aceeași problemă! Acum unul sau doi ani nu tot tu ai avut probleme cu vecinul din cauza rațelor și te plangeai pe TPU?

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Vecinul tău e fraier că te-a dat la poliție! Eu, dacă eram vecini, ți le serveam cu grâușor din ăla pentru soareci și te lăsam fără ele!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Da! Tu ești! Ți-am verificat istoricul și anul trecut pe 29 august ai pus aceeași întrebare! Anul trecut cum ai rezolvat-o cu milițianul?

| gladiatoru5000 explică (pentru gabicoo):

Atunci nu era cu ratele...

| Smmo a răspuns:

Gaste n-ai?winking

Unii oameni au luat-o razna de tot. Ce farmec are viata la tara fara pasari si animale, macar ale vecinilor? Daca nu ai alta solutie, ia si tu in timp niste pasari care nu fac zgomot sau fac mai putin.

| gladiatoru5000 explică (pentru Smmo):

Gâște nu am

| Simpatic a răspuns (pentru Smmo):

Pentru ca asa cum multi "tarani" (a se citi marlani, ca nu am nimic cu oamenii de la tara) s-au mutat la oras si au vechile obiceiuri la bloc precum gratarele intre blocuri sau datul muzicii la maxim seara; la fel unii de la oras s-au mutat la tara si deodata a dat in ei spiritul de oraseni, neintelegand ca una e la bloc si alta la curte, ei vor liniste pe principiul la bloc e si asa mult zgomot, de asta m-am mutat la casa etc
Ei iata ca socoteala nu se potriveste, dar nu ar strica sa fim oameni.
Ce am scris se potriveste si la casele din orase ca este cam acelasi lucru.
Trebuie sa fiu (ne)ipocrit si sa zic ca si eu daca m-as muta la casa parca nu as vrea sa am vecini care cresc porci si vite dar m-as orienta catre o zona de ville de exemplu, adica unii vor lux si liniste la o casa mostenita de la bunica, eventual retrocedata sau la o casa pe care au dat 50k euro adica cat o masina sh "full fara piele" ...nu tatut fa-ti tu casa si vei avea liniste dar vei ramane cu o paguba in buget intre 500k sau 1 milion de euro laughing asta e genul de casa spre care tintesc, ca asa m-am obisnuit cu "vile" din chirpici ale bogatilor de la oras care stau la casa, evantual pe care si-au construit-o ei impreuna cu 2 veri laughing
pai tot casa se numeste nu? si aia care e 5 milioane de euro si aia facuta cu 2 prieteni si ridicata in 10 ani, dar nu e totuna!

| Smmo a răspuns (pentru Simpatic):

Acum vreo 20 de ani intr-un sat din Romania, vecinii din stanga mea aveau porc si vaca si pasari de diferite feluri, vecinii din dreapta aveau porc, caini, pasari, ai mei aveau pasari, capre, iepuri, porc si tot cam asa tot satul si cele din jur. Numai cine nu vroia nu avea si erau doar cativa din astia, bautori cronici. Acum... mai sunt cateva vaci in tot satul, cei batrani au murit, cei tineri nu se mai ocupa, iar putinii care mai incearca sa traiasca sa zicem traditional sunt marginalizati.

Intr-o lume rurala ceva mai avansat artificiala si agonica, un cetatean francez, fost roman, crescut la curte cu oratanii, isi injura vecinul pentru ca are un cocos si cateva gaini care ii tulbura "linistea". Copiii lui ingroapa un stiulete crud de porumb ca sa vada daca rodeste, se uita chioras la piureul de cartofi care e dubios pentru ca nu e facut din fulgi, la supa pentru ca nu e scoasa din plic, beau laptele de la cutie si considera ca locul caprelor e la zoo. In aceeasi lume, o mare parte din biserici au devenit muzee si pe unde te duci sa vizitezi te cauta la intrare in desaga sa nu ai arme la tine. Mi-a dat impresia ca e un loc bantuit de un fel de ciuma. Una care nu are legatura cu vreun diagnostic medical, e ideatica si e liber consimtita si care a ras viata din jurul oamenilor si umanitatea - mai ales de prin orase.

Totusi intr-un parc de pe langa Paris sunt rate, gaste si lebede libere. Acolo n-o veni Garda?

| Simpatic a răspuns (pentru Smmo):

Sigur nu sunteti o scriitoare? dupa modul de descriere detaliat si folosind o forma de naratiune specifica scriitorilor, alaturi de un aer boem pe care l-am intalnit doar la scriitorii mari din trecut happy
Pe de alta parte asa este ne-am modernizat cu totii, iarasi o sa zic un cuvant care pe unii ii deranjeaza dar taranii s-au facut si ei moderni; acum 20 de ani mergeam la bunici la tara si nu avea masina decat bunicul meu (ei aveau de mai bine de +30 de ani pe atunci, de 20 de ani vorbesc eu ca si cunoastere) si inca un vecin de-al lui, adica astia mai gopodari, acum au si cei mai calici de acolo, adica toti sarantocii care veneau din cele mai josnice familii de betivi, de desfranati, de oameni de nimic; inainte nu avea unul villa, de cand s-a dat drumul la imigrarea in masa in tarile dezvoltate UE multi saraci din trecut au acum villa la tara!
Ce sa vezi aia care au muncit palmasi prin afara numai pastreaza traditiile cu rate, gaste, miei, oi etc la ei in "batatura" e curat ca sa isi bage melteanul porschele diesel din 2010winking pentru el este o fala si o realizare nu cate doctorate pe merit a facut sau cate carti a scris si s-au vandut in tiraj mare in Franta, Germania ci faptul ca si-a ridicat o casa cu etaj si si-a luat o cazatura de masina, neam de namul lui neavand asa ceva vreodatawinking
Toti ne-am emancipat se pare dar am uitat sa fim oameni, la fel cum multi au uitat cine sunt si din ce neam se trag!
Stiu ca voi supara lumea cu aerul meu superior, dar nu fac decat sa spun un adevar!
De aceea isi cheama vecinii in judecata pentru 10 cm de gard mutat mai la stanga sau mai la dreapta, de aceea fratii isi dau in judecata fratii pentru 1 hectar de pamant amarat sau o casa batraneasca care oricum nu valoreaza mare lucru etc

| gladiatoru5000 explică (pentru Smmo):

A venit garda deja de 2 ori la mine...laughing Bagami-as ceva in ei