| Dobitoc a întrebat:

Am urmatoarea problema: Am un caine ciobanesc german de 4 ani care se sperie de orice zgomot mai puternic, de tunete, de petarde si faca foarte urat vrand sa fuga, incearca sa sara gardul si nu stiu ce sa ma mai fac cu el. Ce e de facut?

4 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Este cam tarziu pentru a mai face ceva, dar merita incercat. Fa sul doua ziare si da in el dar nu tare ca sa simta, usor, dar gestul de a da sa fie dur. In acest fel va vedea ca nu doare si atnci nu se va mai ferii si va prinde curaj. Tot asa si la zgomote. Cu rabdare, se rezolva. Pa!

| Holocaust a răspuns:

Si eu am exact aceiasi rasa de caine, dar nu e asa de bleg...plus ca are un an.
Poate.sti,singuratatea poate face asta.Incearca sa te mai joci cu el din cand in cand.Cumpara niste rahaturi de-alea de jucarii de la un magazin de animale,gen -gaina de cauciuc-si joaca-te cu el.
Iti spun sincer ca, cu timpul, isi va revenii si nu va mai fi asa fricos. Incearca. (:

| mirunitza333 a răspuns:

Si eu am un caine ciobanesc german nu are aceasta problema dar probabil ca nu are prea multa atentie sau are o problema din nastere.

Sper ca te-am ajutat! Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea mai e ceva de facut, pariez ca cand era mic, il alintai, si toate siropeniile. Din acest motiv el a devenit sensibil. Poate ca la urmatorul catel sa faci in asa fel incat sa nu-l lingusest deloc, iar el va deveni un caine bun si neinfricat