| parabuc a întrebat:

Salut.
As vrea sa stiu la ce foloseste acei mb cache si daca sunt necesari pentru jocuri.
Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Memoria Cache este o memorie mult mai rapida decat memoria ram in care sunt stocate cele mai utilizate date pentru a avea acces rapid la ele. Totusi diferente intre 2 procesaore cu acelasi nucleu, dar cache mai mare sunt mici.

| parabuc explică (pentru danutzu96):

Deci exista o diferenta simtitoare intre un quad core 6mb cache si un dual core 3 mb, nu?
Imi spunea cineva ca a incercat 2 laptop-uri un quad de 6mb si un dual core de 3mb si zicea ca amandoua mergeau la fel de repede.

| parabuc explică (pentru parabuc):

Intre astea 2 daca mai ajuta pe care sa-l aleg
ASUS F550VX-DM102D
Aspire F5-573G
As vrea sa il iau in vara unul dintre ele sau cu specificatii asemanatoare.
Multumesc anticipat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acei mb din cache ajuta aplicatiile sa se deschida mai repede
Sunt necesari la orice, nu doar la jocuri