| anonim_4396 a întrebat:

Care este scopul persoanleor pe planeta? Acum,serios,eu nu vad nici un motiv de a trai,mereu mi-am zis: De ce ne nastem daca intr-o zi oricum murim? Ok,deci,vreau sa imi spuneti care este scopul pentru care traim, pentru ca eu... daca nu inteleg asta cu scopul vietii eu ma omor.

9 răspunsuri:
| Innovation a răspuns:

Dumnezeu ne-a lasat pe pamant ca sa dezvoltam lumea si ne-a dat o viata pe care trebuie sa o traim de cand ne nastem, pana cand murim.Viata este un cadou foarte pretios daruit de Dumnezeu si noi trebuie sa pretuim acest cadou.Sinuciderea nu este o scapare, traieste-ti viata ca mai ai mult! Asculta-l pe Dumnezeu si fi credincios, astfel vei avea o viata foarte frumoasa iar dupa daca ai fost o persoana buna te asteapta Raiul alaturi de Dumnezeul nostru bun.Desigur ca orice om face pacate intr-o viata, dar daca intr-adevar esti puternic nu le vei mai repeta si vei trai lier, fara vicii.De asemenea am mai auzit ca sinuciderea te duce in iad, asta am auzit nu stiu sigur.Eu iti spun un sfat valoros: Traieste-ti viata si bucura-te de toate clipele pe care le traiesti!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai, pentru a vedea cate momente frumoase sunt in viata. De exemplu, dragostea parintilor cand esti mic, amuzamentul de la scoala, prima iubire, familia, copiii, nepotii. Nu poti avea numai momente frumoase in viata, o sa vezi ca intr-o zi o sa intelegi. happy

| Chio9 a răspuns:

Ne nastem, traim si murim.
Traim, pentru ca Dumnezeu sa ne poate oferi o pozitit cat mai buna in viata de dupa moartea trupeasca.

Daca aici pe pamant ducem o viata buna, in ceruri o sa avem o viata buna.

| bogdan2091 a răspuns:

Pentru ca dumnezeu vrea sa vada cum ne comportam, daca facem mai multe pacate pe pamant ajungem in IAD unde NIMENI nu vrea sa ajunga(daca te omori sigur vei ajunge in iad si vei regreta foarte mult, iti recomand sa nu o faci) Iar daca facem mai multe fapte bune vom ajunge in rai unde este ca in paradis...winking, deci iti reocmand nu te omora, nu omora pe nimeni, nu fura, nu injura si vei ajunge in rai unde stiu sigur ca iti dorest sa fiwinking

| Fatanumarul1 a răspuns:

Buna... eu cred ca nu ar trebui sa gandesti asa! noi oamenii trebuie sa-i multumim lui Dumnezeu ca avem tot ce ne dorim. Nu exista oameni, care sa traiasca 1000 de ani. Oamenii se nasc si mor. Nu putem schimba asta! Sper ca a fost de folos! :*winking Succes in continuare! :*:*happy

| AntiNoobs a răspuns:

Scopul vietii e de a o traii Enstein. Daca as posta astfel de intrebari as merge la un Psihiatru.You, re crazy dude! silly

| anailiv a răspuns:

Buna! aceasta este o intrebare care framanta orice om la un moment dat si nu stiu daca a descoperit cineva raspunsul exact si universal valabil...fiecare isi descopera raspunsul valabil pentru el. eu personal cred ca scopul nostru este sa traim in primul rand (apropo de gandurile tale negative), sa ne bucuram de lucrurile marunte, sa incercam sa ajutam atat cat putem pe cei mai neputinciosi decat noi...si apoi cand vei avea un copil vei vedea ca scopul tau este sa il ajuti pe el sa devina om happy

| Rozikutzza a răspuns:

Asta ma intrebam si eu mereu cand eram mai mica.Nici eu nu imi pot explica.dar am renuntat la intrebarea asta.Doar pentru un singur fapt ca nu iti poti explica o intrebare nu este necesar sa te omori.ii faci si pe ceilalti de langa tine sa sufere asa ca uita aceasta intrebare fara raspunswinking.

| florin22001 a răspuns:

Viata este un test prin care se decide unde vom ajunge restul eternitati (vom lucra chinuiti nonstop sau nu)...etc