| CiorbaDeCartofi a întrebat:

Ce rost are viata daca intr-un final oricum murim? Inteleg ca religiosii vor spune ca dupa ce murim vom intra in rai sau iad dar eu vreau sa intreb ateii:Care este scopul vietii? Chiar si pe cei interesati de stiinta vreau sa ii intreb:Care este scopul vietii daca oricum intr-un final murim? Stiinta sigur nu e scopul vietii, deci care e?

83 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Viata nu are nici un scop, sens, nici daca ai face sex non stop nu ar fi un scop, ceea ce desigur nu e cazul, in fapt Romania cea mai religioasa tara din europa e nr1 la avorturi asa ca faza cu atei cauta placeri e o tampenie, daca privesti tariile atee vei observa ca cultura,stiinta sunt baza,astfel am putea spune ca scopul este cunoasterea,stiinta,dar fiecare ateu are alte scopuri,teluri in viata, nu pot sa stiu eu ce scopuri au toti, daca o iei asa religiosi ce stiu, nu stiu nimic au credinta oarba atat, a venit vreunu sa ne spuna cum e in rai, iad, astea sunt basme

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nici daca vin (din morti) si iti spun, tot nu crezi. Cam asta ar reiesi din vorbele tale (,, a venit vreunu sa ne spuna cum e in rai, iad, astea sunt basme''), ca indiferent de actiune, nu crezi.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Sa se scoale un mort ca o sa il cred

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Iisus a inviat dupa 3 zile, ce spui despre asta?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Https://www.youtube.com/watch?v=wu6S9yjOTmA

si alba ca zapada dupa ce a fost sarutata ce spui de asta, :)) :)) wow ce dovezi nici macar evangelile nu scriu acelasi poveste

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru DecsterIsBackMtfk):

Eu nu sunt cobai de laborator si sunt impacat cu astawinking! Mai bine nu mai vorbesti, ca se aduna la Judecata de Apoi...

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru DecsterIsBackMtfk):

Iti pierzi timpul degeaba, ca tot nu sti ce faci. Ai grija la Judecata de Apoi! O zi buna!

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce judecata de apoi, tocmai am zis ca astea-s iluzii tocmai sa fuga omu de viata grea "domne ne sacrificam acu ptr...ca dupa aia ajungem in.".

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Sigur sigur...
Esti tu cumva vreun zeu de ai raspunsul la ceea ce cauta omenirea? Le spui toate acestea ca si cum ai fi vreun Buddha laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tocmai pentru că murim, adică pentru că fiecare individ este supus morții, scopul major al vieții este supra viețuirea, transmiterea vieții la urmași.
Viața ta personală incepe la naștere și se termină la moarte, dar viața din tine începe cu prima celulă vie, cu primul tău strămoș, iar dacă ai urmași se continuă prin ei. Astfel viața din tine, dacă ai urmași, nu moare o dată cu tine.
Ce denotă întrebarea pusă de tine, despre tine.
Tu refuzi ideea, morții. Conștiința faptului că vei muri, tu, ca persoană, te revoltă foarte tare. Astfel, eșecul tău personal, ( vei muri) te face să te revolți și aceste eșec natural te face să trasferi acest eșec, să interpretezi ca eșec toată viața ta. Moartea este un lucru rău. Dacă voi muri, toată viața mea e rea, din cauză că mă duce la moarte. Dacă moartea este un lucru rău, toată viața mea este ceva rău, care nu are rost, adică sens, adică scop.
Și știi de ce mă bucur că ai ajuns la această meditație filosofică? Fiindcă te-ai întânit prin ea, cu primul tău strămoș. cu prima celulă vie.
Aceasta este prima ființă care a avut conștiință de sine, care a fost fericită de libertatea pe care ți-o oferă viața, și dorea ca această libertate a ei, că avea și sentimentul EU-lui, pe care îl ai și tu când pui întrebarea. și a simțit că moare. Și a spus și ea ca și tine. Ce rost a avut că am trăit până acum, dacă o să mor? Și pentru că a ajuns în timp ce trăia să iubească enorm viața, așa cum o iubești și tu acum, a căutat soluții să o prelungească și aceasta a fost acum un miliard de ani, reproducerea prin înmulțire sexuată. Atunci a apărut sexul, primul tău bunic și prima bunică. Din acel moment viața a continuat așa, prin sex. Iar toată bucuria de a trăi a fost imprimată în acest act, așa ca nici un nepot sau strănepot să nu se poată sustrage de la cel mai important act al vieții, care este transmiterea ai prin urmași. Acesta este scopul major al vieții, supraviețuirea prin urmași. Orice alt scop mai mic, este subordonat acestui scop major.

| Mosotti a răspuns:

Nu are nici un sens, scopul vietii e doar sa nu crapam, nu stiu de ce, am evoluat din atomi sau ce o fi fost, si nu exista nici un scop, doar ne chinuim sa zic asa, si filosofii stiu asta.

Pai sa o luam pe rand:
1 - dupa gradinita invatam de spargem de abia avem timp liber, ma refer cand se face scoala ca lumea, nu asa la vrajeala.
2 - de bine ce terminam cu zapaceala asta ne ducem la munca si muncim de dim pana seara pentru un salariu asa doar sa avem cat de cat ceva.
3 - in paralel ne facem si o relatie care doar la inceput e roza si frumoasa, apoi de multe ori nu ne intelegem si e nasolie. Mai vine si un copil care de multe ori ne mananca sufletu, tipa, mananca timp, chiar poate strica relatia, da bani, da aia, daca nu ai, tipa ca de ce nu-i dai fara sa gandeasca ca poate n-ai.
4 - cand ai scapat de munca la 65 ani te iau bolile in primire, cade dantura la 90 % din oameni dupa 50 ani de nici sa mananci ca lumea nu mai poti, pui ce pui fiare prin gura dar nu e ca dintii naturali, se disloca cand musti si tragi mai serios, sunt probleme.
Imbatranesti, arati ca dracii, incepi sa nu mai mergi ca lumea.
5- in final in foarte multe cazuri murim murati in propriile mizerii.

Deci? Mai putini care sa aiba o viata chiar ca lumea cu bani multi sa aiba timp mult pentru ei, o viata superindestulata, relatii bune.

Si tocmai pentru ca nu are sens, de aia lumea se minte ca exista un sens, ca nu stiu ce, tocmai ca le-ar cadea f greu de acceptat ca nu are sens, se numeste disonanta cognitiva chestia asta.
Religiosii sunt putin psihotici, cred in ceva iluzoriu tot asa, sa se fereasca de viata grea!

Exista si un mecanism de aparare in psihologie numit "credinta in divinitate", deci iata dovada.
Mecanismele de aparare sunt ca sa ne apere de furie, depresie, frici si dezamagiri, adica minciuni! La nivel inconstient credem, avem niste convingeri false dar noi nu ne dam seama.
Daca viata nu ar fi de cacao, nu mai era nevoie de aceste mecanisme adaptative de aparare, deci insasi faptul ca ele exista, e clar ca asa este.
Ca daca era ok nu aveam nevoie sa ne mintim pentru ce?! Daca realitatea era mult mai okey.

Si ca dovada ca tot ce zic religiosii e anapoda! Faptele nu arata nimic.
S_a intors cineva din rai sau iad sa zica "baaa fraierilor, ce bine e, sau ce nasol e aici", fiti seriosi!
E o inventie de a bogatilor ca sa prosteasca pe cei de rand in interesu lor, de aia e biserica, religie, si au facut asa tocmai pe baza ca stiau ca oamenii au iluzia asta naturala de a crede in fantasme, si deci a prins foarte bine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa lasi ceva in urma, asta e scopul vietii. Ca e un copil, o casa, un pom, o opera de arta, nu conteaza. Fiecare ce poate.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De ce neaparat sa lasi ceva in urma? Ai preluat si tu doctrina sociala. Cont sa traiesti fiecare zi ca si cum e ultima, atat. Viata poate fi frumoasa si fara copil care de multe ori iti cam strica, ca nu mai ai timp de distractii, de altele, te sacrifici ca sa te ia si la trei la o adica, si apoi pleaca si uneori zici ca telefonul s-a defectat, ca nu mai suna. Pomu cresc destui, opere de arta nu neaparat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru ca echilibru universal, de aia. Asta cu traitul fiecare zi ca si cum e ultima e foarte amuzanta, pentru ca e departe de realitate in 100% din cazuri. Nu de alta, dar daca mi-as trai ziua de miine ca si cum ar fi ultima, pana la prinz as fi la bulau.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce treaba am avem cu echilibru universal? Dai scopuri care doar pentru binele nostru personal nu sunt. Ca si cum traim pentru scopurile altora. Universul poate sta fara noi pe planeta asta, sta fff bine in echilibru cu miliarde de planete goale, deci n-ai zis bine nici ca idee. Zic asta la o adica. Nu se invarte universul in jurul speciei umane sa stii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Daca faci ceva pentru "pace in lume" cum e la moda sa zici daca te intreaba careva la Miss Universe atunci automat beneficiezi si tu. Faptul ca eu te ajut pe tine sa te ridici daca ai alunecat pe gheata sau iti cumpar un sandvis cand te vad la cersit, rupt de foame, imi da si mie o satisfactie ca am ajutat pe cineva si speranta ca la un moment dat poate o sa fiu si eu ajutat in mod similar. Sa inteleg ca tu daca te-ai trezi miine miliardar ai trage tot pe nas, ai f&te de cate 10.000 EUR pe noapte, te-ai da numai cu masini de la 1 meleon de epuroi in sus, si nu ai initia nici un proiect prin care sa cresti societatea - gen o scoala privata pentru copiii geniali, sa zicem.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu, eu daca as fi miliardar nu as trage pe nas ca stiu ca e o prostie, nu as lua masina deloc ca si acum ca nu ma atrage, dar si daca ma atragea, un logan de 10 mii euro ajunge, dar as face sex in fiecare zi cu o fata platita, dar cu aceiasi, asta da, ca iau ce doresc, tanara, frumoasa cum vreau. In rest da, as face ce zici tu, as ajuta in primul rand bolnavii care au nevoie de transplanturi, operatii care costa scump, dupa aia as face ceva pentru societate dar in limita sa nu deranjez pe smecheri sa-mi ia gatul. Am asta in sange, e adevarat.

Si exact, ca ma simt bine ca fac asta, nu imi place sa vad suferinta, nu conteaza ca eu voi fi ajutat sau nu, o fac pur si simplu. Dar evident ca si eu la o adica voi fi ajutat cu ce nu pot eu face.

Deci viata are sens sa ne simtim bine, sa profitam de placeri, nu sa traim ziua ca si cum ar fi ultima sa ajungem la puscarie cum zicea un coleg de forum, aia e o prostie, doar in limita sa fie bine, sa ne bucuram de orice chestie marunta pe care o putem face.
Altfel nu mai are sens in absenta binelui, ca ar insemna a trai pentru a suferi, lucru masochistic, sunt destui si asa, e adevarat.
Deci nu conteaza ce se termina sau nu viata, scopul e prezentul bun, sau cat mai bun posibil. Sugur ca nu poate fi doar bine, dar binele sa depaseasca raul, ca sa se merite sa traim.

De ex am vazut masochisti, am aici in cartier o femeie batrana care nu mai are casa, nu mai are nimic, sta pe drumuri cu sacu de haine in brate, si asa va sta mereu, unii ar fi ales sa termine cu viata, ea nu, deci ii place sa sufere (se vede ca sufera ca plange si are fata impietrita de suferinta), dar nu vb de maso aici.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Legat de masochism si ce zici mai sus... tu poti concepe cit de frica le e unora de moarte si ce ar putea fi dincolo? Nici eu in mod deosebit, dar imi pot imagina. Eu eram ala care zicea de ajunsul la puscarie daca am trai fiecare zi ca ultima. De curand am aflat ca a murit un vecin cu care ma intelegeam foarte bine, cam de o varsta cu taica-meu. Ma vazusem cu el prin vara, il asteptam sa mai vina sa ii aranjez calculatorul cindva... era in Germania, pe miini bune, se trata de diverse, era ok cu ce se tratase, si a venit o pancreatita de nicaieri si l-a terminat in cateva saptamini. Asta timp in care o gramada de nemernici de pe aici care nu au facut nici 10% din binele pe care l-a facut asta o duc bine-mersi, unii si cu 20-30 de ani mai in varsta ca el. Mama ei de treaba, carpe diem and shiet.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai nu conteaza ca a facut sau nu bine, boala e boala, nu intreaba pe nimeni.

De ce sa fie asa frica? More si adios, ce mare lucru? Nu e nimic dupa. Asa cum nu era nici inainte sa se nasca, nu stia nimic.
Asta e o iluzie cu ce e dupa, si sa stea pe strazi sa planga, sa fie scuipati, murdari, batuti, nemancati, asta este cert ca e nenorocire.
Zic doar ca si conceptie.
Frica lor e nejustificata, e indusa de religie cu anumite interese, aveau nevoie de multi soldati ca sa cucereasca tari, si aveau nevoie de multi lucratori pe nimic, era normal sa induca frica de moarte mai mult ca orice, desi fara nici un argument faptic demonstrabil.

Si eu daca mor mor, doar sa nu ma chinui, asta e altceva, altfel se taie firu, nu mai stii nimic si aia e. Eu nu am nici o teama.
Din contra, mi-e frica sa nu ajung batran, singur, amarat si bolnav, de asta ma tem!
In rest sa ma tem ca scap de astea? Ar fi total anapoda.
Deci ma refer in sens cand viata e f grea si ireversibila, boli incurabile chinuitoare, evident, nu cand e bine, ca daca e bine logic ca vrei sa o duci cat mai mult.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Ziceam ca idee. Cit de random e treaba asta. Faci ce faci, crapi. Iar unii vin pe aici sa ne predice de iubirea divina si ca e un barbos in nori care are grija de noi...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai da, am zis religia de ce baga frica in om cu moartea. Daca ai vazut tu, nimeni din religie nu e contra suferintei! Ptr ca asta nu ia interesat.
Cand erai, avea doua alegeri, ori munceai pentru ei degeaba, ori pe strazi, nu trebuia sa ai optiune de e pleca din viata demn daca nu iti convenea, si asa omu na, alegea munca la stapan.
Totul e politic, si cum munca aia grea era insasi suferinta, cum sa fie contra?
De acolo vine.

Deci omu trebuia sa se teama de moarte mai mult decat orice, de aia se da sens fals vietii, sens divin, tocmai ca omu sa faca orice sa treaca viata asta indif cat sufera, sa nu considera suferinta cel mai nasol lucru.
E, uite ca eu nu am cazut in capcana ca am gandit si vad realitatea.
Aici e viata nene, sensu e cum am zis, sa ne bucuram de ea si atat.
Ca nu noi am cerut sa fim fiind informati de cum e viata, ca apoi sa nu avem voie sa ne plangem.
Si nici nu puteau fi pro viata buna ca inseamna ca trebuia sa-ti dea nivel de trai bun, sa fure ei mai putin, iar nu era bine.
De aia religia instiga la sacrificii daca observi.
Dar ei sa aiba masini, miliarde, influenta, mese bune, curvasarie cat cuprinde, etc, ei care zic ca omu bogat nu intra in imparatia cerurilor cum nu intra elefantul prin urechile acului! Adica eu nu vor in rai?
Deci.e clar zic eu. Ce ma mir e ca lumea nu se prinde cum e cu sensul asta al vietii dat de o minciuna numita religie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pai daca studiezi un pic istoria povestilor crestine... crestinismul e metoda - geniala! - a Imperiului Roman de a tine sclavii in friu cu promisiunile unei vieti vesnice.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da! Corect.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Offtopic, dar uit daca nu te intreb acum - tu esti Mosotti de pe forumul moalepedia? big grin

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu. Ala nu prea stia sa lege doua vorbe si avea o rautate in el de crapa, a fost scos de la moderare. A fost mod cu noi acolo, era sub orice critica. Acuma intra f rar acolo.

| Celcestietot a răspuns:

Un om fara Dumnezeu are drept scop placerile carnale (si CAM atat). Acesta traieste intr-o cutie, bineinteles ca umbla si dupa nimic.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Preconcepti eronate

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Dptdv este asa.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce este asa? cand Romania e nr1 la avorturi

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nu este vina mea ca sunt crestini cu numele si ca nu au primit o educatie mai buna din unitatile de invatamant in care au invatat...

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Asta nu e un argument si o ipocrizie

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Am spus adevarul pur. Daca adevarul doare, nu este vina mea...

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Ai spus aiureli eronate

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Parerea ta. Nu cu totii gandim la fel.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Omule cele 4 evangheli se contrazic, ce tot scrii acolo

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Aici este foarte mult de povestit. Daca nu citesti absolut toata Biblia (deci si VERSETELE si CAPITOLELE din jurul acelui verset si nu numai, nu vei intelege), bineinteles ca vei spune ca nu au nicio legatura.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce sa intelegi omule daca biblia este un basm plina de contradictiti, cica este opera unui creator

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

* Mat 12:46; Gal 1:19; ** Mat 11:6;
4 Dar Isus le-a zis: „Un proroc nu* este dispreţuit decât în patria Lui, între rudele Lui şi în casa Lui."
* Mat 13:57; Ioan 4:44;
5 N-a* putut să facă nicio minune acolo, ci doar Şi-a pus mâinile peste câţiva bolnavi şi i-a vindecat.
* Gen 19:22; Gen 32:25; Mat 13:58; Marc 9:23;
6 Şi se* mira de necredinţa lor.Isus străbătea** satele de primprejur şi învăţa pe norod.

dumnezeul universului nu a putut sa faca nici o minune incredibil, alta data a blestemat un scmochin desi nu era vremea sa se faca

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Exista o explicatie logica pentru absolut toate acestea. Evangheliile nu au fost scrise in aceeasi perioada, si datorita transmiterii prin viu grai, bineinteles ca s-au mai facut mici greseli.

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Citita cu atentie, Biblia nu este "un basm" plin de contradictii.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Dumnezeu a avut amnezie, creatorul universului

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Mici greseli divine

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nu.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Cum nu din moment ce se contrazice singur, ba face doi oameni din lut ba face din coasta lui admin pe eva, sa se hotareasca si el ce a facut, a uitat

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Aici tine de autor, nu de Creator. Uite :

,, 19. Iar de va scoate cineva din cuvintele cărţii acestei proorocii, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vieţii şi din cetatea sfântă şi de la cele scrise în cartea aceasta.''

Fiecare va primi dupa faptele sale.

| ConnorRK800 a răspuns (pentru Celcestietot):

Regret sa-ti sparg Matrix-ul religios (altcumva, cum ai avea parte de comfort mental?) dar, este necesar sa realizezi ca nu exista ceea ce tu crezi ca exista. Sincer, cine nu si-ar dori sa isi continue existenta intr-o utopie precum "Raiul" mentionat de biblie, dupa deces? Dar, din nefericire, lucrurile nu au mereu aspecte pozitive. Nu exista o asemenea utopie. Nu exista "Rai" sau "Iad". Biblia nu este mai mult decat o constituire de paragrafe caracteristice basmului cult. Stiu, doare cand zona de comfort iti este amenintata dar, cam la asta se rezuma religia = ilustrarea unor minciuni frumoase cu scopul ascunderii unui adevar hidos (manipulare).

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Iar cu amenitari omule, tu esti fanatic rau

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

A fost un mic rezumat la inceput.

| Celcestietot a răspuns (pentru ConnorRK800):

Eu stiu sigur ca ceea ce scrie in Biblie este adevarat. Nu te oblig sa crezi in asa ceva daca tu nu doresti, iar frumos ar fi sa procedezi la fel cu mine (adica cum fac eu cu tine). O seara bunawinking!

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Am scris ceea ce scrie in Biblie, nimic nu este adaugat de la mine. Daca nu crezi in viata de apoi, de ce te simti amenintat?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Omule nu e ca ma simt si ca tu esti un fanatic, un fel de Stalin care te trimite in iad daca nu esti de acord cu el

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nu eu trimit oamenii in Iad, ci propriile actiuni ii trimit unde le este locul.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Zeul tau imaginar impartit in mii de religi, concepte diferite, iadul nici macar nu apare in biblie, dupa ce murim numai existam biblic vorbind

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nu ai citit din Biblie, bineinteles ca nu cunosti.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Da-mi versetul unde scrie ca dumnezeu a facut iadul

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

,,41. Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui.''

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Care este gătit diavolului şi îngerilor lui.''

eu nu sunt diavol nici ingerasul lui satanel, restul vor adormi pe vechie

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

,,Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic.''

Bine ar fi să nu te aflii printre aceștia.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Si eu si inca 5, 5 miliarde de persoane, misto

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Tu îți alegi locul cel veșnic prin propriile acțiuni. Acum ce, crezi că acest număr poate dovedi ceva?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Ca 5,5 miliarde de oameni vor arde pe vechi in iad ca nu au fost sclavi unui zeu imaginar interpretat doar de crestini in 6000 de feluri,cum sa aleg eu daca dumnezeu stie totul a predestinat totul asa sa fie, faza a doua tu deja stii viitorul, stii judecata mea, esti dumnezeu cumva sa stiu, esti doar un fanatic atat

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Eu nu am poza cu numele lui Dumnezeu la fotografia de profil a acestui site. Nu este frumos sa jignesti sad

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Cica fanatic e jignire ia auzi

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Atunci ce inseamna din punctul tau de vedere acest cuvant?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Ceea ce te defineste pe tine un fanatic, fundamentalist, dogmatic

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Eu nu fac rau nimanui. Tu crezi ca esti perfect? Cum te-ai defini ca persoana?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu am timp de pierdut

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Lasa-l ca e prins de psihoza clasica cu credinta, ori ce i-ai zice, orice ai argumenta nu valideaza, asta e caracteristic psihozei de fapt, nu e ca o insulta, dar asa se numeste. Daca ar realiza realitatea ar cadea in depresie.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Lasa-te de meserie, ca nu sti ce vorbesti. Nu realizez realitatea cica... de unde le scoti si pe acestea laughing laughing?!

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai tocmai asta e! Cand ai mecanismul ala psihotic nu vezi realitatea. Orice as spune tu tot te miri, asta este, nu iti mai spun, doar am vrut sa se observe si de altii ca, coincide ca religiosii au acel mecanism cu care se mint, si-s convinsi ca minciuna e adevarata, si ce zic ceilalti e anapoda.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Nu cunosti viata mea domnule doctor, deci nu vad rostul a ceea ce ai spus tu tongue

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu sunt medic, am studiat doar psihologia, voiam sa ma fac medic dar nu aveam memoria pentr atat invatat. Pai normal ca nu vezi rostul, am si zis de ce.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Iceberg

| OldSoul a răspuns:

Sa te bucuri de ea, sau, daca nu poti face asta, sa incerci sa iti aduci aportul la o schimbare in bine.
Altfel spus, sa-ti aduci contributia ta pentru a da nastere la o lume mai buna.
Astfel incat, poate peste 200 de ani, 2000 de ani, urmasii nostri sa se poata bucura de viata, sa traiasca intr-o lume asa cum ne-am dori si noi sa traim, fara griji, fara prejudecati, fara pericole.

| J0B0MAT a răspuns:

Dacă oricum mori, nu însemnă că viaţa nu are niciun scop.Scopul ei nu ţine de faptul că nu e veşnică.E ca şi cum ai spune că şcoala nu are niciun scop pentru că oricum se termină.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sensul vieții e să crezi în Dumnezeu,atât. Totuși, nu-mi place faptul că:dacă nu vreau să cred în cineva, și-mi văd de drumul meu, cu ce te deranjează? Până la urmă, nu trebuie să ne bucurăm și noi de viață?

| adryang78 a răspuns:

Întrebarea asta frământă omenirea din cele mai vechi timpuri. Nimeni n-a reușit să răspundă, ceea ce ar trebui să-ți dea de gândit.
Fiecare îți va răspunde după cum l-a format educația, mediul socio-economic în care a evoluat, caracterul pe care-l are, cultura generală, convingerile religioase sau gnostice etc. Concluzia? Fiecare judecă și crede ce vrea.
Personal, cred că venim pe lume cu totul întâmplător, fără un scop predefinit. Ne alegem propriul drum influențați, într-o mai mică sau mai mare măsură, de mediul în care evoluăm, de educație, caracter, anturaj și încă alte 1000 de considerente de ordin personal sau general. Fiecare alegere pe care o facem ne duce pe un anumit drum, la fiecare răscruce de drumuri trebuie să alegem din nou. Scopul și-l trasează fiecare prin alegerile pe care le face: unii sunt fericiți să fie umili, alții nu suportă să fie pe locul 2, alții găsesc împlinirea în averi cât mai mari, alții în simplitate... Din peste 7 miliarde de oameni nu vei găsi doi care să gândească exact la fel.
Deci, ca să rezum și să scurtez - părerea mea este că venim pe lume întâmplător și ne creăm propriul scop în funcție de anumiți parametri. Dacă tot am venit pe lume și urmează s-o părăsim, contează ce facem între aceste două praguri, nu? happy

| ConnorRK800 a răspuns:

Scopul vietii este de a lua sfarsit. Un capriciu al perceptiei. Conceptii temporare ale mintii umane, incercand, cu disperare, sa-si justifice existenta nesemnificativa.

| Atlantic007 a răspuns:

Toate vietatile mor. Scopul vietii este viata in sine.

| Mosotti a răspuns (pentru Atlantic007):

Pai si ce rost are viata in sine daca 80 % e un chin?! Care e sensul sa traim ca sa ne chinuim? Zic asa in cazurile unde e asa, ca sunt si cazuri fericite.
Scopu ar fi sa ne bucuram de fiecare zi, sa avem placere daca tot traim fara sa vrem.