| anonim_4396 a întrebat:

Salut, din pacate sunt cam inapt la orice fel de munca fizica nu ma descurc, nu inteleg, nu ma pricep, probabil asa am fost eu creat/conceput. Insa cred ca ma pricep destul de bine la pc, dar nu ma pot angaja in domeniu IT fara sa fac un curs platit pentru a invata clar ce se cere pe piata ca sa stiu ce trebuie sa fac. Intrebarea este de unde sa incep? Poti sa faci bani pe net de acasa fara sa te deplasezi la domiciliu? Daca da, ajutati-ma va rog cu niste astfel de joburi REALE cu contract de munca sau etc sunt dispus sa stau si 24/24 pe pc nu conteaza cati bani sunt. Am incercat tot felul dea lungul anilor, de la Youtube pana la a face programe si a le vinde, nimic nu functioneaza pur si simplu nu inteleg cum unii reusesc si eu nu. Stiu putina programare si bazele deci cred ca ma pot descurca, dar nu am de unde sa incep si ma simt blocat, si mai rau ma ia nervii cand vad ca sunt multi care au joburi bine platite si poate nu le meritau pentru ca au intrat pe pile, iar eu care chiar imi doresc nu am acest noroc in viata. Orice sfat este binevenit pentru a imi depasi conditia.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Am incercat tot felul" - dar ai abandonat repede
"nu ma pot angaja in domeniu IT fara sa fac un curs platit" - pai fa cursul, incepe de undeva
"ma ia nervii cand vad ca sunt multi care au joburi bine platite" - daca te deranjeaza ca altii fac ceva cu viata lor, probabil esti din ala care nu poate sa-si gateasca singur pentru ca a vazut o pisica pe strada alaltaieri.
Pune-ti curu' la treaba si dobandeste calitatile de care ai nevoie, nu te mai smiorcai ca nu-ti vine nimic de-a gata.
Daca ai vreo 22-24 de ani, e normal sa fii incepator in orice domeniu te-ai baga. Foarte putini au deja o cariera la varsta aia.
Abia pe la 40 de ani te poti considera senior in ceva, deci nu e problema daca mai ai de invatat, sau abia acum te apuci.
Absoarbe cat de multe informatii poti, si nu te mai compara cu altii. Stabileste-ti target-uri si munceste doar pentru tine, nu mai "admira" in jur.

| johnnny123 a răspuns:

Tu:
"din pacate sunt cam inapt la orice fel de munca fizica nu ma descurc, nu inteleg, nu ma pricep, probabil asa am fost eu creat/conceput"

tot tu:
"la o Materie am luat sub Nota 5 la Bac, si la celelalte nu m-am prezentat."

Păi dacă "nu ai fost conceput" pentru muncă fizică, și nu-ți place nici cartea, ce soluții miraculoase vrei?

Chiar credeai că "puțină programare" este suficientă pentru "a face programe si a le vinde" sau pentru a-ți găsi un job bine plătit?

Dacă ești serios în legătură cu programarea, atunci trebuie să mănânci programare pe pâine în fiecare zi. Mai întâi pe cont propriu (internetul îți oferă mai multe resurse decât poți parcurge într-o sută de vieți), apoi la cursuri (ca să ai și o hârtie la mână și să poți fi luat în serios de angajatori) și abia apoi poți spera să faci bani din asta.

Cu atitudinea "de ce alții au joburi bine plătite pe pile și eu nu am" nu o să ajungi nicăieri.

| Constantin141516 a răspuns (pentru johnnny123):

Mda,din pacate,trebuie sa te bazezi pe tine,dar e ceva normal sa mai ai invidie, dar cum ai zis si tu trebuie sa te bazezi pe tine, ca daca nu ai relatii esti pe cont propriu, pai si eu uite ma antrenez si dau la jandarmi dar ma duc on my own head, ca n-am cunostinte, pe mine m-au picat la fisa medicala pe o chesti idioata ca sa ii bage pe ai lor se fac manevre peste tot, that s the rules.