| anonim_4396 a întrebat:

Salut, imi trebuie un text pentru a ii convinge pe parintii prietenei mele sa o lase sa vina in vacanta la mine ( in Italia ), vacanta are 2 saptamani, ea are 18 ani, parintii ei ma cunosc, dar eu nu ii cunosc asa de bine, nici nu stiu cum as putea incepe. Cine imi da cel mai frumos si convingator text primeste funda!

Răspuns Câştigător
| annakarenina a răspuns:

Oricarei persoane ii poate fi greu sa lase o persoana draga, fara a analiza situatia, intr-un loc necunoscut. Pentru a obtine ceva, in primul rand, nu trebuie sa insisti prea mult, atunci cand lasi libertatea de decizie, persoana respectiva te va respecta, avand un motiv de a lua o decizie in favoarea ta.
Le poti expune circumstantele pe care le ai in Italia, explicandu-le ca iti poti asuma responsabilitatea de a avea grija de fiica lor. Concluzia, in rest le apartine, depinzand partial si de prietena ta.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E patetic asa.
Du-te la ea acasa si petrece mai mult timp pe acolo sa le dai ocazia sa te cunoasca si cand ti se pare ca te plac si s-a format o cat de cat legatura intre tine si ei te duci si-i intrebi personal cu formularea de moment nu cu biletelul de pe TPU.

| Soldatul94 a răspuns (pentru Adry05):

Sunt in Italia deja nu pot sa imi las locul de munca petru treaba asta

| Pool77 a răspuns:

Ii suni la telefon?
Vorbesti cu ei deschis clar?
Te prezinti, faci o conversatie mica etc etc, si dupa un timp ii intrebi frumos daca nu doresc ca fata lor sa mearga in vacanta pentru doua saptamani in Italia.
Eu de obicei cand fac asa ceva, bine nu in Italia, fac niste glume simple "Doriti o copie de buletin?" prostii din astea fara nici un sens, oricum aici depinde de parintii lor daca doresc asa ceva, caci daca nu atunci poti sa faci glume cat vrei tu ca tot aia ramane ce vor ei.