| Mihai_4263 a întrebat:

Salut, ma numesc Mihai sunt in clasa a8-a si vreau sa merg la Stiinte sociale, sunt din Bistrita-Nasaud as vrea sa stiu daca este bun profilul si daca poti merge la ACADEMIE dupa ce termini si ce materie de baza ii?

Răspuns Câştigător
| Fundă25 a răspuns:

Buna!

Nu stiu sa iti spun daca dupa absolvirea liceului poti merge la o academie, dar daca vrei la o academie incearca sa faci un Liceu Militar.
Oricum, profilul stiinte sociale este bun. Si eu am inclinatii spre acest profil, si multa lume mi-a spus "Poti merge acolo. Daca iti plac materiile sociale, si nu le ai cu stiintele exacte, e perfect."
Materiile ce se studiaza la acest profil ar fi:
-istorie
-geografie
-lb romana
-lb straine : engleza si franceza de obicei
Sunt materi care se fac doar intr-un an: logica (9), psihologie (10), economie (11), filozofie (12). Pe langa astea, vei face cate 1-2 ore de fizica, biologie, si chimie, dar numai pana in clasa a 11 a.
De prefererabil, dupa urmarea acestui profil urmeaza o facultate de: Litere, Jurnalism, Limba si Literatura straina, Filozofie, Comunicare si Relatii Publice, Sociologie, Psihologie, si tot ce tine de uman.

Sper ca te-am ajutat.
O zi buna!