| Raven_6701 a întrebat:

O chestie pe care n-am inteles-o...Ieri mergeam pe afara si am trecut pe langa unii care stateau pe banca si fumau. I-am auzit ca ziceau de unu' dintre ei ca pufaie si nu trage in el si chestii de genu'. Adica, eu n-am inteles:fumatu' e tot fumat.Care e diferenta dintre pufait si sa tragi in tine?laughing
Pentru mine e ciudata faza, ca doar fumatu' tot fumat e, tragi din tigara si gata.

Răspuns Câştigător
| shalalalala a răspuns:

Buna!
De fapt, da exista "2 feluri" de tras din tigare.
1) Sa tragi din tigare si sa sufli afara fumul ( "pufait")
2) Sa tragi din tigare, sa inspiri aer si fum in plamani si dupa sa-l dai afara ( fumat activ )
Tipul nr.2 este cel care da dependenta, care da acea senzatie de ameteala, practic ala este fumatul propriu-zis. Acum ca unii copii idioti care n-au ratiune se apuca de fumat si nici nu stiu sa fumeze si prieteniilor rad de ei e problema lor.
Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic. Ciao! (:

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand fumezi unii trag fumul in gura si altii in plamani de aia a zis ala ca nu stie sa traga bine fumul.

| darkhell217 a răspuns:

Nu e chiar asa cum crezi,daca nu tragi un piept riscul de cancer e mai mare, asa ca daca chiar fumezi, trebuie sa tragi in piept si o sa fie mai bine intr un fel sau altul...

| Goofy a răspuns:

Asa e... dar fumatul este cand tragi fumul in plamani, iar pufaitul este cand doar tragi fumul si il tii in gura! este un fumat mai usor pufaitul, DAR TOT FUMAT ESTE!

| Paprik a răspuns:

Tragi in pietp fumul, apoi il dai afara asta inseamna fumat
Pufait inseamna ca tii fumul im gura si atata, nu il mai tragi in piept happy. Trabucul se pufaie.

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

E ca si cum ai bea apa, daca o tii in gura si apoi o scuipi... nici un rezultat, dar daca o inghiti... bingo :X nu-ti mai e' sete.

| Pământul a răspuns:

Din experienta mea foarte vasta pe care o am in acest domeniu pot sa-ti spun foarte sigur si cu inima in palma ca pufaitu' e cand tragi in gura si fumatu' cand tragi in piept. Ca sa fac o parabola accesibila tuturor, sa comparam asta cu o felatie; pufaitul e ca scuipatul, iar fumatul ca inghititul. Capisce?

| Denise_3997 a răspuns:

Pai din experienta, iti spun ca atunci cand fumezi, fie tragi fumul in plamani, fie il tragi in gat si-l tii acolo, fara a ajunge fum la plamani. Pufaitul din cate stiu, este atunci cand tii fumul in gat (cel mai periculos. Se poate dezvolta cancer foarte rapid. Asta a fost ca o completare happy )

| TahionN a răspuns:

Cand fumezi, tragi acel fum direct in piept. Atunci cand esti la inceput ti-este putin frica, nu stii cum este si tragi fumul in gura dupa care il scoti. Acum, se spune ca daca nu tragi fumul in piept si il tii in gura respectiv prin laringe, faringe, esofag, riscul sa faci cancer in acele zone este mult mai mare decat cancerul pulmonar. Sper ca te-am lamurit.happy O zi buna!

| BlackAngel a răspuns:

Nu e acelasi lucruhappy
pufaitu e cand tragi din tigare si il scoti nu tragi in piept cand tragi in piept e alceva iti ramane fumu in plamani ti se pare altfel...nu stiu sa iti explic dar oricum nu e alcelasi lucru:p

| cosmin0116 a răspuns:

Pai eu cred cred ca a tras naspa funul fumul si la scos afara pufaind, ca si cum ar fi tusind.

| alex_1645 a răspuns:

Pai pe limbajul lor a pufai inseamna sa fumezi normal adica fumul inhala sa il dai afara.
Si a trage in el (pe la noi se zice a trage in piept) inseamna a inchiti fumul inhalat.

| Taliii a răspuns:

E o mare diferenta. Fumatul presupune cu adevarat sa tragi aerul, implicit fumul in piept. Pufaitul este termenu` pe care-l folosesc cei care fumeaza cand spun despre un incepator in ale fumatului ca nu trage in piept. happy

| silvius1734 a răspuns:

Cand pufai inseamna ca tii fumul putin in gura si apoi il dai inapoi afara iar cand tragi in tine inseaamna ca il tragi in plamani pana la urma fumatul asta inseamna sa tragi in plamani

| Robi_3511 a răspuns:

Sa pufai inseamna sa tragi fumul, sa il tii in gura si dupa sa il dai afara. fumatul adevarat inseamna sa tragi fumul in piept, in plaman, dupa ce faci asta il elimini, daca doar pufai ramai cu un gust gretos in gura si nu simti nimic, nici nu are rost sa pufai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,@Raven!
Pai sa pufai se intelege prin...:tragi fumul in gura si-i dai repede drumul sufland-ul pe nas sau pe gura rolling on the floor
Si sa-l tragi in tine este sa-l tii acolo.inauntru...in gat.
Nu ca fumez...
rolling on the floor

| Archy37 a răspuns:

Interesanta kestie ai abordat! rolling on the floor
Pufaitul e atunci cand nu tragi in tine tot fumul, expiri mai mult decit inspiri, adica e incepator (de fumat tzigari sau poate era vorba de iarba) big grin

| Madda_3260 a răspuns:

Pai Raven, atunci cand fumezi, fumezi pentru ca simti nevoia, sau cel putin asa iti gandeste pshihicul. Daca pufai tii pur si simplu fumul in gura pentru cateva secunde fara sa simti nimic, doar pentru a te afirma ca "domle, eu fumez si sunt smecher laughing" cam ceva de genu.

| xXMaximAlcoolxX a răspuns:

Bună Raven!
E o mica diferenta, ' pufai ' adica nu tragi in plamani.
Cand ' pufai ' tragi incet.
Cand tragi tragi in piept si se duce la plamani.
Bafta sper ca te.am ajutat b-). >big grin

| karla774 a răspuns:

Da așa este ai dreptate. Dar pentru fumatori este o diferența: a trage in piept inseamnă a fuma cu adevărat și spun despre cei care nu lasa fumul sa le intre in plamani cu doar îl țin în gură, ca se prefac doar ca fumează. Sincer fumul este daunător oricum. Și tras in piept: daunează plămânilor și traheelor, și tras in gură afectează gâtul și dinții, mai tare decat fumul tras in piept.