| anonim_4396 a întrebat:

chiar daca am 13 ani tot nu am scapat de frica de intuneric... Ce sa fac sa scap de acesta frica? sad sad

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ai nevoie de ajutorul unui psiholog de la scoala sau de la un cabinet.

| Nuimicitinumele a răspuns:

Stai treaz mai mult timp pana simti ca crapi de somn, dupa stinge lumina si baga-te in pat. Sa vezi cum se duce si ma-sa ei de frica laughing. Eu asa am facut si a mers (Inca imi mai e frica de intuneric ca mna, e intuneric big grin, dar putin de tot)

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Catalin,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| TOOL a răspuns:

Pai tie ti frica de intuneric deoarece tu nu te simti in siguranta, ai frici ascunse despre care nu vrei sa vorbesti, eu iti zic sa-ti pui castile in urechi pornesti muzica si inchizi ochii, daca te bate gandu la ceva horror, te gandesti la lucruri dragute, sau la vitorul tau, daca nu merge ar trebui sa consulti un psiholog.

| DanielaViio a răspuns:

Incearca sa dormi cu cineva in camera sau cu becul aprins in camera ( sau pe hol ) Probabil te gandesti la tot felul de chestii. Incearca sa nu te mai gandesti. Gandeste-te la ceva mai frumos, ca de exemplu " Ce as face maine ". Si eu am patit-o. Acum 2 ani. Am 14 ani si nu-mi mai e frica. Trebuie sa te controlezi singura nu pshihologul. happy Succes :*