| anonim_4396 a întrebat:

Imi spuneti si mie cum pot deosebi adjectivul posesiv de pronume si cum imi dau seama in ce cazuri sunt si ce functie au. Imi dau seama doar cu intrebari. Va rog ajutati-ma ca maine dau test.
Funda + vot

2 răspunsuri:
| ferdinando a răspuns:

In primul rand, adjectivul posesiv are pe langa pronune un substantiv si prin aceasta se deosebeste, iar cezurile le poti afla prin intrebare, dar la adjectivul posesiv cazul se ia de la substantivul pe care il determina. Sper ca te-am ajutat.happy.

| bettybetty11 a răspuns:

Pai poti sa pui substantivul de langa el la plura si daca isi schimba pronumele forma inseamna ca se acorda deci e adjectiv. daca nu are substantive langa el e si mai bine, inseamna ca e pronume happy