| c0sminellu a întrebat:

Salut,TPU,ma numes Cosmin am 14 ani, si nu am chef niciodata sa invat,stau foarte mult la pc, imi ziceti si mie ca sa fac ca sa imi vina chef de invatat?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand indeparteaza ispita: desfa calculatorul, pune-l in cutie si du-l undeva unde e greu accesibil (de exemplu la bunici). In al doilea rand, apuca-te de invatat. Este atat de frumos si fascinant incat te va cuceri in cateva zile si nu vei mai putea sa renunti niciodata la invatat

4 răspunsuri:
| razvan1008 a răspuns:

Uita-te la muncitorii de pe strada(la cei care fac asfaltari, pun borduri), la muncitorii agricoli, la spalatorii de masini/geamuri si gandeste-te ca daca nu inveti o sa ajungi ca ei. P.S : si eu ma confrunt cu aceeasi problema, doar ca sunt putin mai mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cand astepti la calculator la ceva sa se incarcesi sti ca dureaza mai mult invata pentru ca oricum nu poti umbla pe pc sau poti dar dureaza mai mult sa se incarce. Mult noroc!

| lucian_2018 a răspuns:

Incearca sa elimini jocuri pe care le joci degeaba, cu timpu iti vei da seama ca nu are rost sa le joci. Joaca-te ce vrei dar intai invata. Daca inveti intai apoi te joci e mai bine. O data ajuns la calculator nu vei mai iesi decat atunci cand te vei culca sau cand mananci big grin

| yngrydutza2001 a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ca daca nu inveti nu prea o sa reusesti in viata si in plus, nu trebuie sa ai chef sa inveti, trebuie sa vrei sa inveti.