| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va intreb. Daca bag mentosane in cola de ce nu au reactia aia care o au sa sara cola in sus sau altele care mai sunt pe youtube? Am incercat de 4 ori azi cu 4 sticle de cola la 2 litri si am bagat si 7 sau 8 pastilute de alea de mentosane si cola facea putin acid doar atat si apoi revena la normal, la ultima sticla am bagat 15 pastilute de alea mentosane si a sarit putin in sus da nu prea tare. Cand vad pe youtube aia baga si 3 pastile si sare cola din sticla da din furtunu de la pompieri. Alea sunt trucaje sau chiar se poate asta cu mentosane si cu ce fel de mentosane de poate chestia asta? ca am incercat cu mentosane de alea la 30 de bani.

Răspuns Câştigător
| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Se baga MENTOS, nu mentosan. Ai doar grija la ochi ca s-ar putea sa devina albastri. Reactia e intre zaharurile de pe marginea mentosului, si porcaria de acid carbonic H3CO2 cunoscut si sub numele de SIFON.

| Hutzy95 a răspuns (pentru Lucian_Magnus_1980):

Acuma mi-am dat eu seama, eu cand vedeam pe youtube pe aia din alte tari ca faceau asa scria cola+mentos, sau o filmare in Romania cica cola + mentos. Eu credeam ca se refera la mentosanele de la magazin, nu la mentosuri.

| matrix100 a răspuns (pentru Hutzy95):

happy are dreptate Lucian_Magnus_1980, da-i funda tongue

| Hutzy95 a răspuns (pentru Lucian_Magnus_1980):

Cum adica s-ar putea ochii sa devina albastrilaughing?

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nici Mentosanul nu mai e ce-a fost!

| virusake a răspuns:

Mai bine ii faceai cinste unui prieten cu o cola in loc sa faci experimente aiurea.

E in functie si de temperatura si calitatea bauturii. Nu stiu daca ai avut curiozitatea, dar cola e produsa tot pe la noi, deci tot ce e posibil. big grin

| cristhine022 a răspuns:

Asculta aici am incercat eu cu scola si uite cu am facut noi faci o gaura in dop si pui mentosanele sa vezi cum sare sus zici ca ie fantana

| Daria9700 a răspuns:

Evident ca nu o sa mearga...ce mentosane ai bagat in cola? ....adica au vreun nume ceva? laughing)

| directionerAmy a răspuns:

Incearca cu sticle mari de suc coca colo light. sunt mai bune decat coca cola zero sau coco cola normal. nu folosi mentos cu fructe si nu agita stical si nu bea din ea. cu cat e mai mult acid in sticla cu atat sar mai tare. de acea este mai bun coca cola light pentru ca are mai mult acid. mentosane sunt un fel de cuburi cu 5 pastile parca..nu stiu cum se numesc... pune mentosanele imadiat dupa ce ai desfacut sticala.
funda?