| biank98 a întrebat:

Se pot confectiona bratarile prieteniei si din ata de cusut? Din ce fel de ata mai pot confectiona aceste bratari?

Cum pot incheia acele bratari? Stiu sa le fac dar nu stiu ce le-as putea face sa le inchei.

Daca sunteti din Targoviste, de la ce magazine pot cumpara ata pentru bratari?

Răspuns Câştigător
| AlexyaLove a răspuns:

Bratarile prieteniei se fac dintr-o ata speciala pentru bratari care o gasesti la mercerie si ii zici vanzatoarei ca vrei ata speciala pentru bratari,si o sa iti dea o ata,destul de consistenta si mai lucioasa! daca faci din fire de lana, dupa ceva timp va devenii urata, se va scamosa etc. Sper ca ti.am fost de ajutor!

3 răspunsuri:
| TheTruthBeneathTheRose a răspuns:

Eu am o colega care face bratari din ata normala ( de cusut ) dar nu ii ies foarte bine, poti incerca dar nu cred ca iti vor placea! Cat despre celelalte ate... cred ca se pot face din toate modelele ca sa le zic asa cu conditia lanei! Poti incerca toate felurile! Te pup

| RiRi5846 a răspuns:

Poti confectiona bratarile prieteniei din orice ata vrei.Ideea e sa pai mai multe fire unul langa altul ca sa formezi unul mai gros.La bratarile prieteniei eu nu folosesc niciodata o anumita ata, daca gasesc o culoare care imi place poate sa fie si de la ata de cusut, pentru ca nu prea e nici o diferenta atunci cand termini bratara. Poti sa faci si din ghem de la pentru ca ies destul de bine. Sper sa iti fie de folos raspunsul meu.happy

| Pauliiici a răspuns:

Ata de cusut nu e prea buna, deoarece e prea subtire. Iti recomand ata de goblen sau lana. Cat despre incheiat, poti face nod la sfarsit si apoi pana se termina ata. Cand o pui pe mana o fixezi cum vrei. Pace