| Mike_7523 a întrebat:

Semnificatia titlului poeziei dimineata de vasile alecsandri in relatie cu continutul. va rog repedeee dau funda...

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Buna dimineata, Mike. Adica, vreau sa zic ca e buna poezia Dimineata a lui Alecsandri. Semnificatia titlului? Sunt sigur ca la ora asta nu mai ai nevoie, termenul fiind depasit. Dar, asa, ca sa ne mai aflam si noi in treaba... Poetul nu vrea atat de mult sa descrie fenomenul in sine - dimineata - cat mai ales felul cum reinvie toate activitatile pentru o noua zi. Natura intreaga parca se trezeste la viata, dupa o noapte in care totul parea nemiscat.
Cum suna? Si scuze pentru chatul de mai inainte cu A12NDRA.

11 răspunsuri:
| A12NDRA a răspuns:

Ne cerem scuze dar noi nu citim "poezii"

| sabin89 a răspuns (pentru A12NDRA):

Dumneavoastra sunteti chiar asa de incult/a? Scuzati indrazneala de a va intreba.

| A12NDRA a răspuns (pentru sabin89):

Nu de fapt vazusem ca a scris po(i)ezie insa se pare ca robotul i-a corectat intrebarea, si mie la fel, stai linistit ca nu sunt incuiata

| sabin89 a răspuns (pentru A12NDRA):

Ce va place mai mult: Alecsandri? sau Brams?

| A12NDRA a răspuns (pentru sabin89):

Cred ca se scrie Brahms si daca nu ma insel este muzician iar Alecsandri este poet

| sabin89 a răspuns (pentru A12NDRA):

M-ai prins ca l-am uitat pe "h". A fost o gluma. Poate stii ca a fost un film "Va place Brahms?".

| A12NDRA a răspuns (pentru sabin89):

Nu cred ca am vazut filmul, dar o sa ma documentez

| sabin89 a răspuns (pentru A12NDRA):

Sincer sa fiu, nici eu nu l-am vazut. Taica-meu imi spunea de el.
Avatarul tau e o minge de...ce? De fotbal?

| A12NDRA a răspuns (pentru sabin89):

Nu...de handbal...

| sabin89 a răspuns (pentru A12NDRA):

Bietu' Mike, asteapta semnificatia titlului poeziei Dimineata si noi batem apa-n piua. Si mai avem pretentii si la funda.

| A12NDRA a răspuns (pentru sabin89):

Bine zis...eu nu am pretentie la funda