| AndutzaAndu a întrebat:

Stateam zilele trecute si ma gândeam "Oau, peste ce site minunat am dat, de la o simpla întrebare pe care am pus-o pe Google", într-adevar, este un site foarte frumos, adminii care au înfiintat site-ul TPU.ro au avut o idee superba în a creea acest site, prin care ne putem ajuta între noi cu întrebari care isi pot gasi raspunsul aici. Dar! Ma uit în trecut si observ diferenta clara între ce a fost TPU cam acum un an (pe când mi-am facut eu cont) si ce e acum.
Pe mine personal deja ma dezgusta site-ul, vreau sa spun ca nu prea se mai face mare lucru pentru el, înainte era mult mai frumos, aveai la tot pasul întrebari la care sa raspunzi, acum... (am sa va enumar cam toate câte sunt pe site acum si sper sa nu-mi scapat ceva, n-am sa le pun chiar în ordine, scuzati-mahee hee ):
Au fost niste. certuri pe site (nu mai spun carehee hee ).
Invazia întrebarilor anonime la un moment dat. Unele, asa am eu impresia, au fost puse la misto. Eu as propune ca rezolvare pentru asta, ca sa nu mai fie atâta tam-tam, sa nu mai existe acea posibilitate de a pune întrebari anonime.
Acum, ca sa fii mai în trend pe TPU, se pune la sfârsitul sau la începutul întrebarii cuvântul "fundita", sau cravata, medalie... si alte denumiri (adevarat, nu la toate, dar la marea majoritate asa e). Nu înteleg ce e, Doamne iarta-ma, asa de important la fundita aia, de parca ai câstiga elixirul fericirii vesnice sau elixirul nemuririi, mie mi s-a cam acrit de acea faimoasa fundita, oricum, pe mine nu ma ajuta la absolut nimic, nu ma încalzeste la iarna, nu-mi da note bune la scoala, nu-mi face viata mai buna. Si ca sa propun ceva si pentru treaba asta, as zice sa modifice cineva acele întrebari, sa dispara acele cuvinte de genul "dau fundita!", sa ramana numai intrebarea propriu-zisa.
Ma mai deranjeaza acum si chestia aia de dedesubtul întrebarilor si a raspunsurilor, prin care se poate raporta o întrebare/raspuns. Bun, recunosc ca au mai ramas si utilizatori care raporteaza pe buna dreptate unele întrebari, dar altele care chiar merita macar un raspuns sunt raportate. De ce? Probabil din cauza unor pusti care nu stiu ce e aia o întrebare "mai ca lumea". As zice sa se scoata chestiile aleahee hee.
Sa nu uitam de întrebarile... stupide care si-ar merita raportarea. Un exemplu ar fi "M-am masturbat cu periuta de dinti. Oare am ramas însarcinata?" (întrebarea asta ramâne celebra pe site), acum a trecut moda cu periuta de dinti s-a trecut la: salam, pixuri, parizer, cremwusti, rimel, coada de la matura, ursuleti de plus si alte instrumente. Sau acum se cere id-ul lui Justin Bieber sau Hannah Montana. Personal, cred ca Justin Bieber a întrecut-o la faima pe TPU pe Hannah. Toate copilele sunt înnebunite dupa el, dupa un copil, pentru ca în fond, oricât de vedeta ar fi el, tot copil ramâne la urma urmei. Adica, în ziua de azi ai atâtea surse de informatii cum nu erau înainte. "Gugalesti" un pic si gasesti tot ce-ti doreste inimioara. Sau cel mai nou trend, TPU este interpretat si ca site de matrimoniale. Adica, sa fim seriosi oameni buni, noi ne ajutam între noi cu întrebari si raspunsuri, nu ne întâlnim sau ne facem prieteni/prietene pe net. Sunt si prin zona noastra destule fete si baieti. Bine, recunosc, sunt sute si mii de alte exemple de întrebari de acest gen. Oare de ce nu se face o categorie de "Întrebari stupide" alaturi de celelalte categorii? Cred ca ar fi o gramada de astfel de întrebari acolo.
Trebuie neaparat sa vorbesc si despre... simpla libertate de exprimare. Stiu ca sunt multi useri care primesc mesaje private cu fel de fel de înjuraturi, asta doar pentru ca si-a spus parerea si poate si pentru ca acel user care primeste mesaje private l-a "luat de urechi" raspunzând la acea întrebare. În concluzie la acest subiect, adevarul doare, si noi nu putem sa acceptam adevarul pur. De ce oare unii dintre noi, sau poate chiar aproape toti nu putem accepta adevarul? De ce oare?
Mai era si... o vreme în care la categoria Stiinta si Filosofie în care a fost iarasi o invazie de întrebari despre existenta lui Dumnezeu sau despre venirea apocalipsei. Aici as vrea sa spun ca este un subiect destul de delicat religia. Acolo toti si-au spus parerile, dar nu stiu daca pâna la urma au ajuns la vreun acord.
Acum sa venim la expertii TPU: am observat mai demult ca unii useri de pe TPU au fost pusi... cam la nimereala, adica eu vedeam 1-2 raspunsuri la câteva întrebari si dup-aia hopa, numai vad ca e facut expert TPU userul x.straight face Mie mi se pare nu stiu cum sa spun, nedreptate? Pentru ca sunt multi alti useri pe site care si-ar merita pe deplin acest titlu, iar altii de pe azi pe mâine sunt facuti experti. Eu as zice sa se aleaga...mai cu grija viitorii expertihee hee.
Ah, si sa nu cumva sa uit de întrebarile care se repeta la nesfârsit... ti se acreste deja când vezi o astfel de întrebare, cam trebuie sa raspunzi cu copy-paste, de ce oare sa ne mai chinuim cu un raspuns dat din cap?
Pâna si chat-ul e infestat de oameni care vin si înjura numai de-a dragul de a înjura. Parca chat-ul a fost creat pentru ca utilizatorii sa schimbe pareri, sa mai glumeasca, sa gaseasca subiecte de discutie, nu certuri + înjuraturi ca la usa cortului, apoi suspendari peste suspendari... au venit prea multe... dive pe chat. A devenit o porcarie chat-ul.
Ar trebui sa fim o adevarata comunitate noi, utilizatorii TPU-ului, sa nu ne purtam pica pentru o întrebare sau un vot de stupid, nu numai de fatada sa fim o comunitate.
Azi am vorbit cu un utilizator al site-ului care mi-a spus ca vrea sa renunte la contul de pe TPU. Daca continua asa site-ul, toti userii de valoare vor pleca si vor ramâne pustanii si fetitele care nici sa-si lege sireturile sau sa-si stearga nasul nu stiu bine.
Intrebarea mea e: Oare e prea târziu pentru TPU.ro? Oare înca se mai poate face ceva pentru site?
P. S.: Scuzati-ma pentru micul-marele roman pe care tocmai l-am scris si pentru eventualele greseli de gramatica sau exprimare.

Răspuns Câştigător
| baru a răspuns:

Salut. Esti de admirat. Cinste tie, si celor ca tine. Intradevar ai perfecta dreptate. Dar cea ce este si mai rau, cei cu bun simt si coloana vertebrala dreapta, se retrag. La ori ce nivel in ziua de azi asa se intampla. Din aceasta cauza suntem unde suntem. sau mai bine zis, unde nu suntem. Nu este vina ta. Totul este o afacere. De acea oamenii cu bun simt, oamenii cu cei sapte ani de acasa sunt din ce in ce mai greu de gasit. Ma bucur din tot sufletul ca te-am gasit pe tine, cel sau cea, care a pus intr-adevar asa cum trebuie intrebarea. Cred si consider ca este bine ca aceasta intrebare sau dorinta, sau nemultumire, sa ajunga in alta parte sa fie citita si de altcineva, care este in masura sa schimbe ceva. Esti un om adevarat. Pa

18 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Ai dreptate. Si eu simt la fel. Inainte era o bucurie sa intru pe site. Era o nerabdare. Exact nerabdarea copilului care e aseaza la masa si ii pui ciorba in fata cand el vede undeva departe ascunsa o prajitura pentru desert. Asa simteam eu. Trebuia sa plec la munca si abia asteptam sa ajung acasa ca sa intru pe TPU. Acum rar gasesti multe intrebari care sa merite cu adevarat. Ma bucur pentru ca totusi mai intalnesc oameni deosebiti. Dar parca mi-ar placea sa vad numai astfel de oameni. Odata cei care nu stiau sa raspunda nu raspundeau si parca era mai bine. Azi am vazut un raspuns gen : Nu stiu ce sa iti zic. Si atunci de ce a mai raspuns fata aia daca nu stie? Pentru puncte probabil. Pentru ce altceva? E aiurea. Ajungem penibili. Vezi multe raspunsuri gen : cati ani ai? Si ce relevanta are asta, ma rog? Spune-i unde a gresit si gata. Ma bucur sa vad reactia asta din partea ta. Au loc tot mai multe refulari si e ceva normal. Ne vrem site-ul inapoi!

| Bishop a răspuns:

Da, ai deptate. Nu mai e cum a fost la început. Dar să şti că au fost multe astfel de întrebări în legătură de cum a ajuns siteul. Şi nu s-a facut nimic. Suntem mulţi useri vechi pe site şi ştim cum a evoluat. Dar să şti că încă o întrebare cu plângeri nu ajută la nimic. Îţi garantez că toată lumea cu un gram de creier în cap a observat asta. De ce insistaţi atât? Chiar nu vedeţi că adminilor nu le mai pasă de reputaţia siteului ca la început?
Şi ai uitat să menţionezi că aceste plangeri apar şi ele destul de des, săptămânal, poate chiar mai des, sunteţi atât de concentaţi pe întrebările idioate şi fără rost, încât nu vedeţi că şi cele de acest gen apar des.

| Pho3nix a răspuns:

Corect! Nu mai esti ce a fost.
Dar sa speram ca se va schimba site-ul in ce-a fost.
Inainte intram de placere si raspundeam si chiar aveam la ce sa raspund.
Acuma ciuciu.

| εїз a răspuns:

Da, ai dreptate, trebuie luate măsuri în privinţa asta. Deja de când văd întrebările de la "Dragoste şi Sex" mie unu îmi vine să râd. Sunt unele întrebări, care te dau gata de tot. De exemplu am vazut o întrebare ieri, unde o fată spune că ea nu are membrană himenală, ca nu are himen. Cum este logic să spui că o fată nu are himen? Bine, nu ai himen după ce ai primul act sexual, dar dacă esti virgină? Pe mine m-a dat gata întrebarea fetei.
Am văzut şi întrebări care se repetă între ele, am dat vreo 2 rapoarte, dar nu au fost şterse. Şi mi se pare stupid incă un lucru, dacă o întrebare este bună, şi un user îi dă "Conţinut obscen/ilegal, Caracter irelevant, Neînţelegibil sau spam" se şterg automat. Nu este ceva normal să se trezească un user şi să raporteze degeaba o întrebare bună, Raluca ar trebui să facă ceva în privinţa asta. Cât despre chat, întradevăr, mie înainte îmi scăpau câteva înjurături pe chat, am primit suspendare să nu mai intru pe CHAT, nu mai puteam intra, dar acum m-am potolit.
Este un user, care are contul aproximativ de 2 luni, şi mereu este pe chat, şi înjură fiecare user. Mulţi de pe chat au făcut reclamaţie la Raluca, Raluca încă nu a luat măsuri. Raluca ar trebui să ia măsuri cu toata lumea, nu doar cu anumiţi useri.
Certurile şi jignirile sunt în floare mereu pe chat, într-adevăr, ar trebui să se ia o măsura în privire cu useri indecenţi.

Pa, pa

| ioana181 a răspuns:

E adevarat ca s-a schimbat mult. Acum raspunsurile se termina cu "sunt primul/a, imi dai funda?". Intrebarile prostesti raman si cele bune sunt raportate. S-au inmultit cererile de razolvat temele lenesilor. Chiar azi era una cu "izvoare scrise si nescrise". Acum si administratorilor poate le e greu sa se ocupe de toate, ne-am inmultit. O seara placuta!

| Ben. a răspuns:

Oamenii sunt diferiti. unii vorbesc frumos, altii injura.asa a fost si inainte. unii scriu corect, altii sunt anagramati.asa e de cand lumea. e loc pentru toata lumea.sa intre pe site dupa IQ? sau dupa limita de varsta? sau dupa putere achizitiva? e un site pentru toata lumea, nu-l poate transforma nimeni intr-un club privat sau societate elitista.suspendarile si celelalte masuri punitive care s-au luat, s-au dovedit a fi apa de ploaie.numai noi, userii, suntem vinovati de ce e pe site. opinia noastra poate schimba lucrurile, in sensul pe care-l vrem.ma limitez la a-mi exprima punctul de vedere, fara a cauta vinovati si fara a ma plange de nimic.in speranta ca asta poate sa faca un site mai bun. din umila mea perspectiva.

| nutty a răspuns:

Ai dreptate.Prea multa dreptate. Apreciez f mult ca ai scris acest " roman", se vede ca ai capul pe umeri. Daca macar 50% din utilizatori ar citi ce ai scris tu ar fi ceva, daca ar pune si in practica ar fi si mai bine. Oricum e trist ca un site ca asta, unde ar trebui sa discutam adevarate probleme a devenit locul intrebarilor stupide si al raspunsurilor ironice ( nu ma refer la toate, ci doar la cele care chiar sunt asa). Asta e, imi pare rau ca eu, personal, nu pot face nimic. Peace peace sign and respect!

| Alex0194 a răspuns:

Sunt destul de nou pe aici?(cam o luna si ceva) dar pot spune clar "Te aprob in tot ce ai zis''. Si de ce nu se face o categorie cu intrebari stupide? Ca ar ramane celealte categorii goale. Deja m-am plictisit si eu sa vad dai fundita? (nici macar nu scriu romaneste corect ci scriu R0maneshte). Tot ce ai zis tu este foarte corect. Cat despre intrebarile anonime: poate totusi ar fi bine sa se poata pune intrebarile sub anonimat (numa sa fii totusi logat cand pui intrebarea, dar sa nu se contorizeze), ca poate sunt niste intrebari sa zicem mai rusinoase si doresc sa-si pastreze anonimatul. Nu critic ca mai gresesc ca si eu de nenumarate ori, dar sa scrie macar romaneste nu R0maneshte

| Ingerasull99 a răspuns:

Avem aceeasi parere, dar poate cu timpul se rezolva.

| UtilizatorTotiPentruUnu a răspuns:

Ai mare dreptatee la e!winking

| 333333333 a răspuns (pentru UtilizatorTotiPentruUnu):

Are dreptate, numele alocat este semnificativ. E harnica de la 12 ani.

| remus a răspuns:

Sunt de acord cu tine, cred ca o sa ma retrag cat de curand de pe TPU, datorita celor mentionate de tine mai sus si altele... O duminica minunata iti doresc!

| ExpertHost a răspuns:

Wow, felicitari!
Pentru ce? Pentru faptul ca ai avut rabdarea sa scrii.
Personal, nu am accesat pagina pentru a citi mesajul, ci l-am 'vizualizat' direct din mail. Vad ca sunt destui pe aceeasi lungime de unda si ar spune la unison "gand la gand, cu bucurie".
La inceput, cand m-am inregistrat pe TPU, am facut-o pentru ca intr-adevar erau oameni/useri care aveau nevoie de ajutor (ca si pe anumite forumuri dealtfel). O mana de ajutor nu costa nimic si inseamna mult pentru cel care o primeste... daca intr-adevar are nevoie de ea.
Sa tot fie cateva luni de cand am observat ca s-a transformat intr-un fel de multi-messenger unde sunt aruncate tot felul de intrebari, care de care mai stupide, puse de dragul de a se baga in seama...
Din "cercul celor care cer ajutor", TPU s-a transformat in "galagia de la piata" unde cei care au bun simt si chiar au o cerere pertinenta, nu mai au loc de "plictisitii in vacanta", drept pentru care mai dau cate un raspuns in momentul cand intrebarile sunt puse de cei din lista de prieteni.
Punandu-ma in pieleea administratorului(ilor) acestei comunitati, imi dau seama cu usurinta ca nu poti modera orice post. Odinioara, raspunsurile asteptau aprobarea insa nu era un lucru bun deoarece omul care punea intrebarea trebuia sa astepte ore intregi pana se aproba(u) raspunsul(rile).
Singura varianta de moderare ramane "bunul simt" sau ideea de a fi cerebral.
Spuneai de fundita, pentru mine este irelevanta. S-a intamplat sa vad ca s-a accordat acest "calificativ" pentru niste raspunsuri eronate/incomplete/incompetente insa, daca acesta este un mod de a aspira catre stadiul de "expert TPU", se explica goana dupa recompense de genul acesta.
Nu tine nici de foame, nici de sete, si nu te face nici mai destept (daca o ai/primesti) dar nici mai fraier (daca nu ai niciuna, desi raspunsurile au fost corecte).
Chat? Nu l-am folosit mai deloc; nu face parte din sfera ocupatiilor.
Pacat ca nu se poate vota acest post; ar fi primit multe calificative de "excelent"...

| Luori a răspuns:

Am mai vazut cateva intrebari [ mici romane ] de genul tau, in care s-au mai trezt unii useri. Insa sunt sigura, din pacate, ca acei copchii cu intrebari stupide de-a dreptul, nici nu au de gand sa deschida pagina cu intrebarea ta VREODATA!

Este greu, nimeni nu a spus ca este usor, sa facem "curat" pe acest site, insa nu este imposibil. Suntem multi si ar trebui sa incercam sa ne unim fortele, nu? Daca vrei sa fie frumos, nu il lua pe " nu am ce face " in brate. Suntem o comunitate, asta ar trebui sa mai insemne acest site, si nu poate exista numai bine. Insa de ce sa nu fim uniti si sa incercam sa facem ceva, pentru ca site-ul acesta care pe " vremuri " stralucea sa nu ajunga mai jos decat este? Hai sa aruncam [ macar acum! ] nepasarea departe de noi si sa ne pierdem putin din timpul nostru facand ceva bun.
Ar trebui ca fiecare dintre noi, cei care au putin ochii deschisi, sa luam masuri, sa ajutam la revenirea site-ului, sa le dam peste bot copchiilor si "oamenilor " fustrati ". Altfel, ca si in viata reala, putem fi inghititi, daca nu ne luptam pentru ce vrem.

Cred ca la multi le-a sugerat ideea prin cap : " Ce ar fi sa iau o pauza de la acest site? ". Nu mai intri de placere, intr-adevar sad.

S-a facut gradinita pentru copchii, gradinita pentru frustrati si prosti si gradina zoologica.

As propune ca fiecare intrebare care contine " dau fundita " sa fie stearsa, indiferent de ce intreaba. Raluca nu le poate face pe toate, nu putem da vine numai pe ea. Ar trebui insa sa ia o masura importanta, sa aiba pe cineva in vedere [ datorita raspunsurilor ], carui ii poate da increderea sa o ajute la site.

Nu suntem multi carora le pasa de site, insa daca ne unim fortele sunt sigura ca putem face ce ne-am propus : revenirea site-ului.

Este pentru prima data, cand dau un astfel de raspuns. De obicei spuneam sa nu ma implic, si chiar daca imi pasa sa nu arat.
Mi-ar placea sa se ia masuri, sa discutam cu totii cu adevarat despre asta si sa stiu ca exista cineva care este de acord cu ce am spus.

Altfel, acest site va cadea urat de tot.

| greenabstract a răspuns:

Buna! Vreau sa iti spun ca ai perfecta dreptate in legatura cu tot!
Eu nu iteleg de ce nu folosesc www.google.ro :|
Sunt mii si mii de intrebari identice
Eu cand vreau sa pun o intrebare pe TPU intai scriu la google intrebarea si daca o gasesc pe altundeva [ inclusiv TPU ] bine, daca nu atunci o postez pe site.
Ar trebuii neaparat sa se faca categoria " Întrebari stupide "
:). Si sa numai spun ca sunt intrebari la categorii care nu isi au rostul. Ceva gen " imi place de el, dar nu stiu ce sa fac, cum sa il bag in seama? dau fundita " la categoria Sanatate :|
Probabil nu este tarziu pentru TPU :|
Ar trebuii ca majoritatea sa gandeasca ca tine. Dar sunt putini, si tot putini sunt si cei care si-ar lua din timpul liber sa scrie cat ai scris tu!:> Sunt curioasa cine mai raspunde, si cine citeste TOT! :*

| madycumada a răspuns:

Buna Andutzakiss
Nu sunt nici eu de foarte mult timp pe site, dar deja incep sa ma satur de toate intrebarile stupide.
Unele nici macar nu sunt intrebai.straight face
Ai uitat sa pui si masturbarea cu tubul de cremabig grinlaughing
Este chiar trist ce se intampla.
Gabrielă are foarte mare dreptate.
Eu una, m.am decis, ca de azi, sa nu mai raspund la intrebarile la care se cer "funditse".
Eu una, nu pot face nimic, decat sa astept si sa sper ca totul va fi cum era inainte.
Pa Pa!kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul se va schimba de la an la an, asta e tot ce am de zishappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma surprinde faptul ca numai un expert ti-a raspuns, Traim in Romania si ne pasa, Jos palaria pentru Andutza