| florin08 a întrebat:

Steve Jobs a murit.Cum ar fi sa moara si parintele windows Bill Gates? Sunt 2 oameni care au avut si au un mare rol in modernizarea tehnologiei. Oare pot fi inlocuiti?

21 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Ca şi lideri al unor companii pot fi înlocuiţi. Ca inovaţii în tehnologia calculatoarelor, al designului şi dimensiunilor lor, etc, nu.
Nimeni n-o să mai aibă ideile lor. Vor fi doar îmbunătăţite.

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Cu ce a modernizat ma steve jobs tehnologia? E Apple vreo minune tehnologica si nu stiam eu? Ce a creat el acum au fost gandite poate cu zeci de ani inaintea lui... laughing Treziti-va ma nebunilor cu maru vostru stricat.

| cal3star a răspuns:

@Ucigasuldeprostie - pacat de tine frate, tot ce sti e facebook, l*ba, twitter, youtube, l*ba, messenger, l*ba, mananci, te culci si cam atat. Steve jobs are mai mult de 300+ brevete ( brevet = invetie, inovatie, NOU)

Acum sa revenim la intrebarea ta @florin08
Cu siguranta fiecare om trebuie sa moara (din pamant venim, acolo ne ducem). Oameni precum Steve Jobs vor putea cu greu fi inlocuiti pentru ca minti atat de sclipitoare nu apar ca merele ci sunt foarte rari cazurile. Insa cred ca vor fi inlocuiti, eu tind sa cred ca Apple va putea continua si fara Steve Jobs pentru ca am inteles ca a avut multi ucenici pe care i-a invatat si a fost mandru de ei. Tim Cook e unul dintre ei.

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru cal3star):

Tu tocmai l-ai comparat pe Steve Jobs cu Einstein si Tesla? Si zici ca e pacat de mine... Pe cat esti de prost pe atat de ignorant. O zi buna!winking

| iEmonel a răspuns:

O sa moara si Bill, crede-ma. Da, pot fi inlocuiti, de fapt Steve a fost deja inlocuit.

| Zartbitter a răspuns:

În primul rând, trebuie să înțelegi că tehnologia nu înseamnă doar echipamente electronice și calculatoare. Tehnologia înseamnă orice unealtă, metodă, tehnică, meșteșug, sistem, etc. inventat de om pentru a rezolva o problemă.
Astfel, tehnologie reprezintă și cuțitele de piatră din paleolitic.
Acum poți înțelege că, de-a lungul timpului, au existat milioane de oameni precum cele două personaje indicate de tine care au avut un mare rol în „modernizarea tehnologiei".
Spre exemplu, zilele aceastea se decernează premiile Nobel. Unul dintre laureați, Ralph Steinman, a murit pe 30 septembrie, cu trei zile înainte să primească premiul Nobel pentru descoperirea (printre altele) a modului în care interacționează celulele imune, lucru care probabil va duce la o metodă eficientă de luptă împotriva cancerului pancreatic (printre altele), care l-a ucis pe Steve Jobs pe 5 octombrie. Acest om este unul dintre cei care au avut un mare rol în „modernizarea tehnologiei". Și el, ca toți ceilalți, va fi înlocuit de alții care vor duce mai departe munca sa.
Cu toate astea, nu cred că ai auzit oamenii să facă prea mult tam-tam pe subiectul ăsta, deși sunt convins că un leac pentru cancer este mai important decât un iPhone.
Principala descoperire a lui Steve Jobs este una de natură umană, el a fost unul dintre cei care a văzut potențialul acestor echipamente de calcul în viața de zi cu zi a fiecărui individ. Apoi, el s-a ocupat mai departe de popularizarea echipamentelor, prin diverse tehnici de marketing (care și ele, tot tehnologii sunt).
Steve Jobs este doar o vedetă, un motor emoțional. El nu este un geniu al științei, dar este un geniu al empatiei.
Dar, așa cum majoritatea „operelor" științifice făcute de-a lungul istoriei care ne-au adus cunoștințele de astăzi, și în cazul „operei" lui Steve Jobs există efecte adverse. Pe lângă faptul că tot mai multă lume îmbrățișează rezultatul acestor tehnologii, tot mai mulți oameni transformă lăcomia și dorința materială în ceva pozitiv, prin simplul fapt că toți cei din jur își doresc cel mai nou iPhone.
Bill Gates a făcut invers. A fost criticat de-a lungul vremii că a monopolizat lumea cu sistemul său de operare, iar de câțiva ani buni își dedică viața problemelor cu adevărat importante, precum eradicarea definitivă a malariei, sau căutarea de soluții pentru persoanele care nu au acces la apă potabilă etc. Adică ceva mai aproape de Ralph Steinman de care povesteam la început.
Cu alte cuvinte, există și bune și rele. Să sperăm că cei care vor înlocui aceste persoane vor căuta să minimizeze răul creat, iar tu, ca tânăr cu spirit curios, vei învăța o lecție din toată această istorie a tehnologiei.

| ileana_5795 a răspuns:

@ucigasuldeprostie: da. sunt sigura ca ai dreptate. Dar poate nu stii ca primul computer personal a fost unul scos de Apple. Si daca nu ma insel, tu acum scrii de pe unul. Intr-adevar poate nu e de la Apple. dar asta nu inseamna ca nu ei au dat startul. Sau poate nu stii ca cele mai bune studiouri de animatie sunt cele pixar- pe care jobs le-a vandut companiei disney. Tu poate nu realizezi. dar inainte oamenii nici macar nu intelegeau acest concept sa ii spun: de computer. Nu e despre produsele Apple neaparat. cat despre faptul ca tehnologia si domeniul it au evoluat foarte mult intr-un timp foarte scurt, cu oameni precum jobs, bill gates, mark zuckerberg.

| LoStEyEs a răspuns (pentru ileana_5795):

Mi-a placut raspunsul tau, si ai foarte mare dreptate! bravo!winkingwinking

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru ileana_5795):

Primul computer era cat 2 camere de apartament de mare si pornea in aproximativ o ora.winking Si sigur nu era de la Apple. Cauta informatii si exista si un documentar despre Nicola Tesla inventator de origine romana. De el poti spune ca a fost un revolutionar. Fara el nu existau centralele de curent electric prin urmare tot ce vezi tu acum bazat pe curentul electric nu exista acum.winking A fost omul care i-a dat ideea finala pentru bomba atomica lui Einstein. Ala este un adevarat revolutionar al umanitatii, nu un martalog care a inventat un telefon supraevaluatwinking Vorbim dupa ce vezi documentarul ala.

| kongeriket a răspuns (pentru ileana_5795):

Poţi să-l scoţi cu încredere pe Zuckenberg din enumeraţia ta.
Nici Bill Gates n-a creat calculatoare ci progrămele care să exploateze calculatoare.
Şi totuşi, Zuckenberg? De când crearea unei reţele de socializare e atât de revoluţionară?
De Kaza, altavista, mail.ru, kappa.ro, neogen, bolt.com, care2.com, fotki, friendster, last.fm şi altele nu ai auzit? Toate astea sunt reţele de socializare care au ca vârstă chiar şi dublul anilor pe care-i are facebook, lansat în 2004.
Doar pentru că facebook a beneficiat de publicitate agresivă nu înseamnă că e o reţea de socializare mai bună sau că ideea este una revoluţionară.

Cât despre Jobs, a murit din cauza alcoolului pe care l-a consumat cu cisterna în trecutul său glorios. În plus, el a făcut un munte imens de bani pentru el. Odihnească-se-n pace da' nu are de ce să-mi pară MIE rău.

Am văzut pe aici că "primul calculator a fost de la Apple" rolling on the floor. Bună tare asta! În ce film era?

Salut.

| ileana_5795 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Stiu ca primul computer nu era Apple si era cat 2 camere. dar ala nu era personal computer-eu ma refeream la altceva, nu mai conteaza. Stiu de asemenea si cine a fost Tesla si ii recunosc meritele. Nu sunt vreun fan al produselor Apple dar pe Jobs il respect si il admir indiferent ce ati spune voi. Este unul din oamenii contemporani noua care chiar au mai facut cate ceva si de reusitele carora in mod direct sau indirect ne folosim in viata de zi cu zi. Eu nu am spus ca lumea incepe si se termina cu Jobs. nu am spus ca nu exista o multime de oameni mult mai tari ca el, ci doar ca ar trebui sa le recunoastem meritele acelora care au introdus in viata noastra lucruri noi de care ne folosim in continuare.

| ileana_5795 a răspuns (pentru kongeriket):

Da, tu ai dreptate.
Nu ati inteles ideea pe care vroiam eu sa o subliniez dar nu mai conteaza. Voi continua sa fiu acel gen de persoana careia nu ii pasa de viata privata a unor persoane despre care se vorbeste doar cu trimitere la viata profesionala -nu imi pasa nici de banii pe care i-a castigat nici de substantele pe care le-a consumat jobs. Data viitoare poate voi fi mai bine informata si ma voi exprima mai corect. deocamdata atat pot, dar macar sunt capabila sa recunosc. Oricum, nu stiu cand am spus eu ca bill gates a creat calculatoare. inteleg unele lucruri, nu sunt chiar atat de proasta. Dar bine, tu crezi ce vrei.
Salut si tie.

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru ileana_5795):

Iphone e doar un brand si nimic mai mult. Nu a ajutat umanitatea cu nimic. Omu s-a pus pe facut bani si atat... Sa inteleg ca mai tarziu o sa face ovatii si pentru Hugo Boss sau ce? Un Catalin Botezatu? laughing Chiar ca ne indreptam spre sfarsit...

| ileana_5795 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Si cine a spus ca a ajutat umanitatea?
Sunt sigura ca nici noi nu 'ajutam prea mult umanitatea' stand si comentand pe TPU.
Ma rog, salut si la revederehappy nu ma simt in stare sa te fac sa vezi lucrurile si din punctul meu de vedere.

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru ileana_5795):

" Steve Jobs a murit.Cum ar fi sa moara si parintele windows Bill Gates? " Asta era intrebarea intiala. Asa si daca moare Gates ce? Daca a murit Jobs ce? Nu eu sunt persoane cu adevarat importante... Sau am ajuns sa plangem dupa telefoane si tablete supraevaluate acum? Sunteti patetici si ignoranti!

| florin08 explică (pentru Ucigasuldeprostie):

Tabletele si telefoanele alea nu ai idee cat ajuta.Asa si calculatorul tau de pe care tu acum scrii numai tampenii are un windows care e facut de Bill Gates.Te-ai prins?

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru florin08):

Bill Gates a facut sistemul de operare dumb ass! Mai citeste si revino!

| florin08 explică (pentru Ucigasuldeprostie):

Mai citeste tu ca vad ca te dai prea destept.Cum sa iti explic eu sa intelegi.Jobs a fost un geniu.A scos ceva unic in lumea asta ceva care ne face sa avansam in tehnologie.In tehnologie se avanseaza incet.Cand s-a facut telefonul cu fir de catre Alexander Graham Bell cel care a inventat mobilul a studiat telefonul cu fir si a zis ca poate face ceva putin mai compact si care sa mearga pe semnal.Bine la inceput probabil toata lumea spunea ca inventia e o prostie cum spui tu de de Apple. Oricum avem nevoie de inventia lui jobs pentru a merge mai departe.Iar ca sa te linistesti tu Bill Gates este fondatorul Microsoft corporation adica datorita lui ai windows

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru florin08):

Tu doar repeti ce zic eu sau cum? laughing In fine seara buna nu imi mai bat capul cu voi happy

| florin08 explică (pentru Ucigasuldeprostie):

Ti se pare ca repet dupa tine? Sau te crezi ca hitler o rasa superioara. Ucide-te ca vad ca asa scrie la nume.

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru florin08):

Hitler nu se se considera o rasa... el vroia sa creeze una! M-ai lamurit hai seara buna!