| roxy1direction4ever a întrebat:

Stiu ca nu exista definitie pentru iubire dar cum o definiti voi, cu cuvintele voaste?

Răspuns Câştigător
| ninadenisa a răspuns:

Iubire este acel sentiment care ne incearca pe toti cel putin o data in viata. Este momentul in care renunti la a mai spune EU si EA si vei spune NOI! Iubirea este ceea ce ne face pe noi sa ne simtim oameni. IUBIREA este doar IUBIRE nu are definitii decat insasi IUBIREA! Dar daca ar fi sa ii dau o definitie, i-as da una:tu si eu!

10 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Iubirea este cel mai frumos si mai sofisticat lucru din aceasta lume! iubirea este esenta vieti si fara ea nu putem trai. Atunci cand iubesti faci totul pentru persoana pe care o iubesti ca ea sa fie fericita. Cand persoana pe care o iubesti e fericita esti si tu fericit. Insa iubirea cateodata e ca o floare, o calci in picioare..pana moare.

| roxy1direction4ever explică (pentru Konata):

Ooo! Ce profund! Ador sa citesc,, definitii'' ca astea.

| mistikk a răspuns:

"Totul" care mai tarziu te va duce la "nimic".

| roxy1direction4ever explică (pentru mistikk):

Eaahh, nu chiar nimic...

| robinho17 a răspuns:

As putea s-a te ametesc cu raspunsuri sofisticate si elogvente, dar nu voi face asta ci iti voi zice doar atat:Iubirea e acel sentiment cand simt fluturi in stomac! (fluturii ce simt cand sunt indragostiti?:3 ) oricum sper ca te-am lamurit cat de cat.

| roxy1direction4ever explică (pentru robinho17):

Multumesc ca nu m-ai,, chinuit" cu raspuns sofisticat! Dar eustiu ce inseamna iubirea (in cazul meu), doream sa aflu si alte pareri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La aceiasi intrebare, candva, am raspuns cu cuvintele Sfantului Apostol Paul, în prima scrisoare către Corinteni: "Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată" (13, 4-8).
Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"
Nu as putea sa definesc mai frumos iubirea cu cuvintele mele. Stiu doar sa va spun din experienta mea ca iubire este atunci cand traiesti prin celalalt, si el prin tine; este atunci cand vine vremea sa ii spui: ne intalnim in cer, asteapta-ma!
Aceasta este iubirea!

| Crytek6 a răspuns:

Bomba cu ceas

| roxy1direction4ever explică (pentru Crytek6):

Cum de ai ajuns la concluzia asta?

| Crytek6 a răspuns (pentru roxy1direction4ever):

Prin incercari...