| MihaiA a întrebat:

Sunteti de parere ca adolescentii ( copii ) din ziua de azi sunt mult mai tristi decat cei din generatia trecuta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...sint multi tristi. goana dupa bani (pentru traiul zilnic sau pentru avere!) ii face pe multi parinti sa isi abandoneze copiii. spun abandon pentru ca sint multi care ramin in grija bunicilor sau strainilor iar parintii pleaca in cele strainataturi pentru a munci si uita sa trimita bani sau sa se intereseze de soarta lor; altii trimit bani dar ...atat; altii isi abandoneaza copiii in fata calculatoarelor, recunoasteti, este si acesta un abandon-cit se joaca pe calculator, au liniste parintii; altii le dau copiilor tot ce au nevoie, chiar mai mult, dar nu se ingrijesc de sufletul lor, ii lasa ca pe niste burienute sa creasca, iar acestia se indeparteaza sau se refugiaza in activitati...; nu primesc minimum de educatie in nici un domeniu, parintii considerand ca exemplul lor trebuie copiat; viata promiscua din familie ii traumatizeaza pe copii; nu mai continui, vedem cu totii pe toate posturile tv si in ziare situatii de neinteles care ne zguduie sufletele...
da, sint mai tristi!

10 răspunsuri:
| DenissaDeea a răspuns:

Nu cred! depinde de situatie si caz si din ce motive te referi ca sunt tristi?

| MihaiA explică:

Eu cred ca sunt mai tristi. Fata de copilaria pe care am avut-o noi, ei sunt clar mai tristi. Si ca sa va amintiti ce frumos era cand eram mici, ascultati melodia asta http://uploads.ro/dl/NSvDci2UddPA. gasiti si download si play pe linkul asta.

| georgianacas a răspuns:

Nu sunt-em tristi doar pentru ca la scl ne dam energia iar acasa santem molesiti. Stiti moda "emo" e o moda care te distruge pe viata iti strica copilaria.Stiti celelate mode.Cum ar fi:rockery, raperi, pankari, etc. Toate aceste mode sunt doar pentru moment nu ca "emo" eu una n u am nimic personal cu eii pentru ca lor le place moda sa se taie sa lang fara motiv sa stea la intuneri sa se inbrace cu negru si c\scheleti.Toare aceste mode sunt pentru noi tineretul. Dar nu trebuie sa ascultam de copiii ci de adultii.sI O SA NE FIE MAI BINE.SANT CLS A5A

| alina88 a răspuns:

DA, o intrebare cam de baraj...stii depinde de la copil la copil. oricum in ziua de astazi adolescetii sunt mult mai inteligenti. poate prea inteligenti pentru varsta lor...stiu prea multe lucruri, de care noi habar nu aveam la varsta lor. dar nu cred ca sunt mai tristi!

| kitiku a răspuns:

Da, nu stiu sa se distreze, sunt stresati (poate si din cauza house-ului laughing)), sunt si dezorientati, parintii nu mai stau pe acas si nici nu comunica destul cu ei, etc. binenteles sunt si exceptii, numai ca eu nu le cunosc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai aici depinde de caracterul fiecaruia...depinde de situatiile in care te afli ...si altele... poate ca unii adolescenti vor sa para tristi ...nah nu stiu ce sa zic...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da poate le e frica de cv

| Nimeni a răspuns:

DA! sunt tristi...si asta nu`i din cauza ca suntem obositi de la scoala...[ce mentalitate]...in ziua de azi sunt diferite probleme...parintii plecati, alcool, droguri, tutun...si toate acestea te fac depresiv...in unele cazuri [majoritatea] si relatiile sentimentale sunt un motiv pentru a fi trist...cunosc multe persoane care pentru chestia ca se cearta cu iubitul/iubita, bea, se taie, plange si alte chestii...Totul e anapoda! [zic astea din propria experienta, deoarece sunt si eu o adolescenta de 16 ani si cunosc.]

| Nimeni a răspuns:

Da sunt de parere ca sunt foarte tristi, nu doar tristi...si asta nu e din cauza ca ne epuizeaza scoala...Sunt destule probleme care ne fac tristi...nici banii nu sunt un motiv intemeiat...Parintii plecati, relatii sentimentale... te duc la depresie... zic asta din propria experienta pentru ca si eu sunt o adolescenta de 16 ani si cunosc destul de bine.

| laXXXXXXme a răspuns:

Buna intrebare uni copii din ziua de azi sunt tratati precum adulti cum sa spun un copil care inplineste 14 15 16 17 ani alti i treteaza precum adulti adica. esti totusi un copil chiar si la 18 ani dar in fine sa trecem la subiect

in ziua de azi copii fac copii si dupa ce copilu in general are copil el nu mai e tratat ca un copil e tratat ca un adult pentru ca parintele lui nu la educat cand a fost mai mic si de aia toate fetele din ziua de azi o iau razna si fac copii si tot felul de nebuni din cauza adultiilor chiar daca la o anumita varsta la fete nu mai trebui sa te joci cu papusile dar totusi la acel copil tot mai ai trebui joaca na pana la orma e un copil chiar daca are peste 17 dar la romani copii sunt tratati ca niste adulti si de aia fetele din ziua de azi au incetat sa se mai poarte ca niste copiile pentru ca daca o face alti va rade de ia si tot asa eu am fost cu mama mea in vacanta in grecia si am vazut cum sunt copii crescuti acolo chiar daca ai peste 30 de ani ei tot tot copil te numeste m-am si mirat

spuneam in gandul meu casa vezi si sa nu crezi la noi in Romania copii sunt drept adulti pentru oameni mari si la greci ai 30 de ani si ei tot copil iti spune de asta copii din ziua de azi fac tot felul de nebuni din cauza adultiilor si inceteaza sa se mai uite in oglinda si sa se vada precum un copil si eu am avut o copilarie destul de rea dar asta nu inseamna ca nu pot sa mi-o traiesc macar acum cand sant un copil adolescent adica si eu am 16 ani si tot ma comport ca un copil ca-sa vada lumea ca si in aceasta generatie mai exista un copil cu capu pe umeri si acest lucru ma face sa merg cu capu sus de cate ori ma gandesc la trecut plang plang dar imi si pare bine ca am trait o copilarie rea find ca aceasta copilarie pe care am traito ma face puternica de cate ori ma gandesc la ea poate ca daca nu traiam asta nu as fi fost asa cu capu pe umeri crying

nu spun ca sunt ca un copil de 4 ani dar totusi tot mi-as fi dorit sa am si eu o papusa si jucari cand eram mai mica dar nu mai conteaza ori cum imi place sa fiu mai copilaroasa la minte fin ca nu vreau sa ma dezvolt la minte precum un adult vreau sa ai fac pe parintii mei sa rada ma joc cu ei si asta ma face sa ma simt ca un copil sper sa ma intelegi ce am vrut sa spun

si inca o data da generatia asta de copii sunt foarte tristi adica majoritatea nu toti crying

sper ca te-am ajutat!